3 172 27 april j.1. vond in de nieuwe winterkerk een studiedag plaats over de verwarming van het kerkgebouw, waarbij de bezoekers zich op de hoogte konden stellen van de vorderingen tijdens de restauratie en de aan passingen in het koor. Tevens konden zij kennis nemen van de standpunten hierover van de zijde van de St. Maartenstichting (restauratiecommissie) in de persoon van de heer dr. D. J. Smeenk en van het uitvoeren de restauratiebureau van Hoogevest uit Amersfoort in de persoon van architect ir. T. van Hoogevest. Mijn bezoek aan de kerk heeft mij er (opnieuw) van overtuigd dat er in Nederland nog heel wat brokken op res tauratiegebied gemaakt zullen worden eer men zal inzien, dat als men bij restaureren het handhaven van het authentieke karakter van het gebouw als uitgangspunt stelt, er nog veel moet veranderen. De St. Maartens kerk bekijkend, met in het achterhoofd de restauraties te Amsterdam (Nieuwe Kerk) en 's Hertogenbosch (St. Jan) zijn wij, naar mijn mening, op het punt aangekomen dat wij beter kunnen gaan spreken van monu mentenbedreiging dan monumentenzorg. Kunsthistorici likken nu al hun wonden, bij het zien van de door de restaurateurs aan het monument aangebrachte restauraties en ver anderingen. Gewelf van het schip van de Grote Kerk van Zaltbommel in 1960. Slechts een deel van de gewelfschilderingen is hier nog aanwezig. Foto: Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist. 'CONSTRUCTIEVE RESTAURATIE' Vanaf het begin van haar bestaan is de St. Maartenskerk een zorgenkind geweest voor de kleine gemeenschap van Zaltbommel. Door de eeuwen heen werd steeds aan het enorme bouwwerk gesleuteld in de vorm van restauraties en reparaties. Echter, pas aan het begin van deze eeuw maakte men plannen om zowel kerkgebouw als toren integraal aan te pakken en te restaureren. Tussen 1907-1917 vond de restauratie van de toren plaats o.l.v. de Rotterdamse archi tect J. van Gils, terwijl men van 1937-1943 o.l. van de architect ir. J. A. G. van der Steur werkte aan de kerk. Vanwege de oor logsomstandigheden moest de restauratie worden gestaakt. Het gebouw raakte op nieuw in verval, totdat men in de jaren ze ventig opnieuw een algeheel restauratieplan voor de kerk ontwikkelde, waarmee men in 1977 daadwerkelijk van start ging. Heden is bekend dat de totale kosten van de restaura tie 32 miljoen zullen bedragen. Met name het gebruik van slechte materialen bij vorige herstellingen en restauraties is de oorzaak van deze hoge kostennota. Zo werd bij de restauraties in deze eeuw portiandcement gebruikt voor het metselen van muurgedeel ten in natuursteen. Een kostbare vergissing, omdat deze cementsoort nauwelijks water doorlaat, waardoor bij vorst de vaak door en door natte stenen uit elkaar springen. Bij het verbinden van de natuurstenen blokken ge bruikte men ijzer i.p.v. brons. Door het vocht roestte het ijzer, waardoor het uitzette en de blokken openbarstten. Een en ander was er de oorzaak van dat de restauratie plannen in 1977 werden gepresenteerd als een 'constructief herstel van het bouw werk' RESTAURATIE VAN DE ARCHITECTUUR In zijn artikel 'De restauratie van de Sint Maartenskerk en Toren te Zaltbommel 1977-1985'1 zingt de heer D. J. Smeenk een loflied op de nu bijna voltooide restau ratie. Helaas, ze vertoont naast fraaie resul taten, teveel dissonanten om mij ertoe te bewegen samen met hem een duet te vor men. Verantwoorde monumentenzorg bete kent dat tijdens een restauratie zoveel moge lijk authentieke elementen van het te restau reren bouwwerk worden bewaard, zodat dit zijn oorspronkelijk karakter behoudt en waardoor het nageslacht tot in de lengte van dagen aan de hand van het bouwwerk zelf in staat is zijn bouwgeschiedenis te achterha len. Van de St. Maartenskerk werd het koor echter nagenoeg herbouwd, zonder ook maar een detail te bewaren van het oude koorgedeelte uit 1304, dat, na een fatale brand, gebruikt werd voor de bouw van het huidige koor in 1368. De historische sporen Bij de recente restauratie werden alle schilderingen van het schip aangebracht in 'Middeleeuwse' stijl. Foto: Jaap Herschel, Utrecht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 20