s-Hertogenbosch een vesting tussen Zuid en Noord de goothoogte bepaald, maar bovendien de plaats van de eerste verdiepingsbalklaag. Van Aalst: 'Daardoor krijg je de schaal van de gevel bepaald, de schaal die past bij de omgeving.' Architecten hebben daar vol gens hem in het begin wel eens geïrriteerd op gereageerd, maar later heel enthousiast. Hij verwacht dat het met nieuwe technolo gieën (gasbeton, houtskeletbouw) mogelijk is nog meer handvaardige of kleinschalige elementen in te brengen die het individueel karakter weer waarmaken. EXPERIMENTEREN Het streven uit de nota Monumentenbeleid, de verhalen van ir. Cees van Aalst - alleen zfen wat er in de Bossche binnenstad mee gedaan is, doen je beseffen hoe hard er de laatste tien jaar gewerkt is. Van Aalst gidst ons vlot langs de inmiddels door particulier initiatief fraai gerestaureerde gevelrij aan de Breede Haven, die met de grond gelijk ge maakt zou worden; de voor een deel weer herstelde stadswallen; de herbouwde Clara- straat. En op heel veel plaatsen zie je nog steeds bouwers bezig. We komen ook langs een bouwperceel op de hoek Vughterstraat/St. Jorisstraat. 'Wij hebben de stad weer zover in onze vingers, de samenhang is weer zo sterk geworden, dat we nu ook weer wat durven experimen teren. We weten, denken we, nu beter wat het wezenlijke is van de karakteristiek. Met mensen die goed weten te reflecteren op het verleden durven we het experiment aan. We doen het bij de Brusselse Poort, maar ook hier op de hoek', zegt Van Aalst. Voor de invulling van de uitzonderlijke ka vel (30 meter diep, 3,5 a 4 meter breed; smalle zijde langs de hoofd weg/Vughter- straat) is een architectenprijsvraag uitge schreven. Inzenders waren gebonden aan de natuurlijke randvoorwaarden die de situatie ter plekke stelt. Van Aalst: 'Je schrikt van de resultaten. De meesten blijken autonome architectuur on danks alles primair te stellen, ze accepteren de situatie niet. Iedere buitenstaander beseft toch dat de oriëntatie op de hoofdstraat moet zijn? Nee, driekwart van de inzenders maakt de oriëntatie op de zijstraat. Dan heeft men het wezen van de opgave dus niet begrepen. Met de architect die én de oriën tatie én het rooilijnenbeloop juist had geïn terpreteerd zijn we verder gegaan. 'Ja, en dat is allemaal het wezen van natuur lijke monumentenzorg, het laten voortleven van het gebouwd organisme, de kwaliteit uit het verleden overeind houden en toevoegen. Bevriezen betekent a priori achteruitgang, het leidt tot excessen en onwezenlijke za ken. Zelfs tot isolement. Op ieder niveau in de stadsontwikkeling moet het monumen tenbeleid een automatisch onderdeel vor men. Isoleer je het, dan ben je te laat en alleen nog met cosmetica bezig, met het beruchte gevelfetisjisme. Monumentenzorg heeft te maken met het wezen van de struk- tuur, de opbouw van de stad.' Dirk van der Meulen 's-Hertogenbosch heeft zijn ontstaan, nu zo'n 800 jaar geleden, en zijn snelle groei in de late Middeleeuwen vooral te danken aan zijn functie als vesting. Ter verdediging van de in de loop van de 12e eeuw verkregen gebieden in het noorden van Brabant, sticht te de hertog de stad op zijn landgoed bij Orthen. Dat hierbij ook economische motie ven een rol gespeeld zullen hebben - de stad stond immers via de Dieze in directe verbin ding met de Maas en zo ook met de Rijn - is aannemelijk. Het was er de hertog alles aan gelegen de stichting tot een succes te ma ken. Hij verleende de stad hiervoor allerlei privileges. Uit de beginperiode zijn echter weinig geschreven archiefbronnen bewaard gebleven, zodat we onze kennis over het ontstaan en de groei van de stad vooral moeten halen uit de materiële bronnen die zich in de grond en de gebouwen bevinden. Archeologisch en Bouwhistorisch Onder zoek heeft de afgelopen 10 jaar veel inzicht A. H. VAN DRUNEN* hierin verschaft. De op geschriften van ge schiedkundigen en op interpretatie van his torische bronnen berustende hypothese over de stichting van de stad in 1185 in een bos, kon bevestigd worden: de stad is inderdaad kort voor die tijd ontstaan in een drassig onbewoond riviergebied dat begroeid was met bomen en struikgewas. Ook over de eerste stenen ommuring, die reeds in het eerste kwart van de 13e eeuw is aangelegd en daarmee vermoedelijk de vroegste stenen stadsmuur van Nederland is, zijn de laatste jaren veel gegevens bekend geworden. In het boek Van Bos tot Stad dat in 1983 door de gemeente is uitgegeven wordt deze stads- ommuring uitvoerig beschreven. Een zeer Ir. A. H. van Drunen is lid van de studiecommis sie van de Stichting Menno van Coehoom en werkt als zodanig mee aan de Atlas van historische ves tingwerken in Noord-Brabant. De schrijver is werk zaam als bouwhistoricus bij de Gemeente 's-Herto genbosch. Walmuren aan de Hekellaan na restauratie. Op de voorgrond de vernieuwde bekledingsmuur van de aarden wal (oorspronkelijk 16de - 17de eeuw). Daarachter de Beckertoren, een rondeeltoren van 14de eeuwse stadsmuur. Foto Van Mackelenbergh.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 9