Bossche binnenstad leeft door'natuurlijke' monumentenzorg hJëé Heemschutdag 1985 in 's-Hertogeribosch800! (ffWf ""O/, van de volgende eeuwen zou uitgroeien tot een van de mooiste gotische kerken van ons land. In dit nummer wordt aandacht besteed aan het zojuist verschenen boek 'De Sint Janskathedraal 's-Hertogenbosch' van prof. Dr. C. J. A. C. Peeters, wiens boeiende re de over het restauratie-ambacht, gehouden in de St. Jan op de studiedag van de N.C.M. (Nationale Contactcommissie Monumen ten) wij in extenso opnemen. In de feestvierende stad zal dit jaar op 14 september de jaarlijkse Heemschutdag wor den gehouden met als thema 'Een Middel eeuwse stad in de twintigste eeuw'. Naast een aantal stadswandelingen en bezichtigin gen van belangrijke monumenten zullen er lezingen worden gehouden door Ir. C. P. F. van Aalst, architect H. E. Teering, die de St. Jans-kerk en toren restaureerde, Ir. H. Boekwijt, bouwhistoricus en Drs H. A. Janssen, stadsarcheoloog. Het boek 'Van Bos tot Stad' dat ontstond onder redactie van laatstgenoemde, krijgt in dit nummer ruim aandacht vanwege het vol ledig beeld dat wordt gegeven vanaf de vroegste ontwikkeling van de stad tot he den. Voorts komt in dit boek aan de orde hoe de resultaten van archeologisch en (bouw)historisch onderzoek kunnen bijdra gen aan een zorgvuldig binnenstadsbeleid. J.K.A. Zaterdag 14 september a.s. zet 's-Herto- genbosch zijn poorten wijd open voor Heemschut. In het juni-nummer trof U reeds een uitgebreid aanmeldingsformulier aan. Hebt U zich nog niet opgegeven! Zend Uw formulier dan alsnog naar de heer P. A. A. van Dinten van de Provinciale Heemschut Commissie Noord-Brabant, Pastoor Schoutenstraat 25, 5231 PB 's-Her togenbosch. In verband met de vele keuze mogelijkheden is enige spoed (uiterlijk vóór 3 september) wel gewenst. Zoals reeds gezegd zet een grote schare Bosschenaren zich in voor de organisatie van de Heemschutdag. Hier volgen Uw gastheren/gidsen/sprekers: Mr. H. Bergé (voorzitter), Jhr. Mr. E.W.J. van Weede van Dijkveld (secretaris), Ir. M.H.M. Nieuwenhuys, Hr. P.A.A. van Dinten, Ir. A.J. Gerritse, Hr. J.A.J.M. van Rosmalen, Hr. J.C.M. van der Eerden, Mw. drs. F. Witmer, Ir. H. Witmer, Mw. H. van Noordwijk-van Zeyl, Hr. J. Bertens, Hr. H.E. Teering, allen van de Provinciale Commissie Nd. Brabant - Ir. C.P.F. van Aalst, Ir. H.W. Boekwijt, drs. H.A. Jan sen, allen werkzaam bij gem. Den Bosch en diverse stadsgidsen van 'De Vrienden van Den Bosch'. Laat vrienden kennis maken met Heemschut en profiteer van deze interessante dag, door hen te introduceren! Jongeren tot 30 jaar betalen slechts 17,50. Zij die zich hebben aangemeld ontvangen een deelnemersbewijs. Ter plekke wordt ook nog informatie-materiaal verstrekt. 126 BINNENSTADSARCHITECT IR. CEES VAN AALST: 'GEEN NEP-INGREPEN OF DECORBOUW, MAAR HERSTEL VAN OPENBARE RUIMTE' De tijd dat de hele bevolking de Bossche binnenstad, met vaak schrijnende woontoestanden in de achterbuurten, als woongebied had afgeschreven is voorbij. Een boot vol joelende schoolkinderen die een overkluizing van de Binnendieze uit komt varen, èn het inmiddels tot 4.200 opgevijzeld woningbestand (na een dieptepunt in '79 van 2.900!) illustreren de Nieuwe Aantrekkelijkheid. 'We hebben de stad weer in onze vingers'zegt ir. Cees van Aalst, architect en hoofd van de afdeling Binnenstad bij de Dienst Gemeentewerken. Het is boeiend praten met hem over de effecten van integraal binnenstadsbeleid, sociale monumentenzorg ('Beter Bestuur'func tioneel en ruimtelijk schaalbehoud, celvernieuwing, herstel van de openbare ruimte, het rooilijnenbeloop en de kavel als gebruiksnorm in de organische stedebouw na 800 jaar s-Hertogenbosch NATUURLIJKE VORM Den Bosch streeft naar 'een meer natuurlij ke vorm van monumentenzorg', oftewel 'het bevorderen van het zelfstandig door functioneren ('levend' houden) van het mo numentenbestand, waardoor bescherming en instandhouding van monumentale waar den op een meer natuurlijke wijze wordt gerealiseerd'. Zo staat het althans in de be gin '85 door de gemeenteraad aangenomen nota 'Monumentenbeleid 's-Hertogen- bosch.' In de nota wordt erkend dat 'de aanhouden de erosie' geen halt kan worden toegeroe pen, maar dat wel gestreefd kan worden naar behoud van de belangrijkste cultuurhis torische waarden, zodanig dat deze nog in een herkenbare samenhang kunnen worden gebracht en in de huidige maatschappij een functie kunnen blijven vervullen'. In dat streven heeft de gemeente zelf een 'vlieg wielfunctie'. Ir. Cees van Aalst: 'Bescherming per kavel regelen.' Een goed gebruik en effectief onderhoud staan voorop in de restauratiefilosofie; in principe geen reconstructies van vroegere bouwfasen, maar juist respect voor de ont wikkelingsgeschiedenis van een bouwwerk. Slechts als er sprake is van esthetisch of bouwtechnisch ongerijmde veranderingen c.q. verminkingen, kan volgens die filoso fie vanuit het restauratieve oogpunt tot ver wijdering van de storende zaken worden besloten. Daar tegenover staat, dat enige veranderingen ten behoeve van een nieuwe functie en het gebruik van het pand in deze tijd mogelijk moet zijn. Ook dan weer: geen geschiedvervalsing (bouwen in historiseren de stijl) maar duidelijk eigentijdse toevoe gingen. Voor veranderingen in het beschermd stads gezicht geldt dat evenzo: 'Het is een illusie te denken, dat vroegere stadsbeelden als ge heel weer kunnen worden opgeroepen. Po gingen tot een dergelijke reconstructie lei den slechts tot een zielloze persiflage van de historische situatie' In de stedelijke structuur moet de geschie denis herkenbaar blijven; in aansluiting op de historische ontwikkeling moet er verder gewerkt worden aan de toekomst van de stad. Met voldoende armslag voor stedelijke expansie in beperkte zones, waardoor elders de ontwikkelingen zich geleidelijk en klein schalig kunnen voltrekken. 'Dynamische procesbegeleiding', noemt de nota Monu mentenbeleid dat. 'Een dergelijke realistische benadering maakt het mogelijk het behoud van de histo rische karakteristiek te verzoenen met de dynamiek van de stedelijke ontwikkeling en zo krijgt ook talent uit deze tijd een eerlijke kans om een bijdrage van deze generatie te leveren aan de 'tempokarakteristiek' van de stad.' En overigens is het opmerkelijk dat de, eveneens begin dit jaar van kracht geworden 'Monumentenverordening s-Hertogen-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 6