's-Hertogenbosch 800 jaar 125 Jaargang 62, no. 7/8 juli/augustus 1985 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix In dit nummer o.a.: Natuurlijke monumentenzorg in Bossche binnenstad. 's-Hertogenbosch, ideale congresstad. Een rebel in Den Bosch. Hergebruik Claraklooster. 's-Hertogenbosch, een vesting. Foto omslag: Een der tientallen stille, stenen getuigen van vakmanschap, schrijlings gezeten op een luchtboog van de St. Jan. Redactie: Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph Drs. H. S. Korthals Altes - Rudolph Dr. J. F. Saltet Redactiesecretaris: Mevr. P. A. Hengeveld-Brand Medewerkenden: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van derMeulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. Roelfs Sr., Badhoevedorp J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Drs. B. C. M. barones van Hövell tot Westerflier- van Hellenberg Hubar, Ohé en Laak. Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel.020-22 52 92 öf 02Ó - 23 09 94 (ledenadministratie) postgiro 124326 Lidmaatschap 45,-per jaar Reductie voor 65 en 30~ Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning nv Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 1 82 41 gironummer 4988 Grafische verzorging: Bosch Keuning - Baarn Ter gelegenheid van het feit, dat de ves tingstad 's-Hertogenbosch in 1185 werd ge sticht door Hertog Hendrik van Brabant om zijn hertogdom te beschermen tegen vijan delijke aanvallen uit Holland en Gelder, viert de stad dit jaar haar 800-jarig bestaan. Reden voor Heemschut om zich in dit num mer met de jarige stad bezig te houden. 's-Hertogenbosch, met zijn typerende drie hoekige vorm, gevolg van de waterlopen Dommel, Aa en Dieze en zijn drie markante pleinen de Markt, Vischmarkt en Parade, onderging in de laatste driekwart eeuw grote veranderingen. Een van de belangrijkste oorzaken is de teruggang van het kerkelijk leven geweest, waardoor een aantal histori sche kloostercomplexen verdween, waarvan de terreinen opnieuw werden bebouwd. Ge lukkig kon door herbestemming het kloos tercomplex van de H, Clara aan de Clara- straat worden behouden en werd het onder leiding van architect Hoogenberk, enthou- Een plattegrond van de Bossche binnenstad met 1. St. Janskerk, 2. Stadhuis, 3. St. Catharinakerk, 4. Noordbrabants Museum, 5. Kruithuis, 6. Gouvernement (toekomstig Noordbrabants Museum), 7. Citadel (in restauratie; rijksarchief) en 8. Anthoniuskapel. siast Heemschutter, weer bewoonbaar gemaakt. In het April nr. van 'Monumenten' van '85 werd al uitvoerig aandacht besteed aan vele aspecten van de historische stad, zoals mo numentenbeleid en stadsontwikkeling, het laatste onderwerp behandeld in een boeiend artikel van stadsarcheoloog Drs. H. L. Janssen en de Gemeentelijke bouwhistori- cus Ir. A. H. van Drunen. Heemschut wil in dit nummer een aantal andere aspecten belichten en brengt onder meer een interview met Ir. C. P. F. van Aalst, hoofd afdeling binnenstad van de Dienst stadsontwikkeling, die hierin uitvoe rig ingaat op de vele kanten van het beheer van de stad.' Het Gem. Bestuur draagt in zijn artikel "s-Hertogenbosch Congresstad' ideeën aan voor herbestemming van grote monumenten. Voorts werd de Heer Bergé geïnterviewd, de motor achter vele Heem schut acties in de stad en plaatsen wij een artikel van Ir. A. H. van Drunen over de vesting Den Bosch. De stad viert niet alleen haar 800-jarig be staan, maar ook de zojuist gereedgekomen restauratie van de St. Jan, de van oorsprong 13de-eeuwse Romaanse kerk, die in de loop

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 5