Nieuws uit de provincies Noord-Holland Limburg 155 Openbaar Kunstbezit zal dit najaar enkele museumcursussen geven, o.a. 'Een Hol landse leeuw in de porceleinkast', 'Meester werken in Zilver' en 'Middeleeuwse Kunst', steeds in vier of acht bijeenkom sten. Ook worden excursies georganiseerd naar Regentenkamers en Kathedraal St. Ba- vo in Haarlem. Aanmeldingen en/of informatie bij Open baar Kunstbezit, tel. 02940-16266. Postbus 5294 1380 GG Weesp. Haarlem Teylersmuseum. Spaarne 16. Hier wordt een tentoonstelling gehouden getiteld 'Op het land - Het Landschap in de Hollandse 17deeeuwse grafiek' Er is een keuze gemaakt uit eigen bezit van 65 prenten met als onderwerp het Land schap als zelfstandig onderwerp. De kunstenaars zijn o.a. Hendrick Goltzius, Rembrandt en Pieter van Laer. Er is een catalogus verkrijgbaar waar alle prenten in afgebeeld staan. Openingstijden van de ten toonstelling dinsdag t/m zaterdag van 10-17 uur. Zondag 13-17 uur. Amsterdam: Ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van het Rijksmuseum houdt de Vereniging het Spiegelkwartier, centrum voor Kunst en Antiek, gedurende de maand september interessante en feestelijke mani festaties. Meer informatie verkrijgbaar bij contactpersoon Mw. L. Korf de Gidts, tel. 020-252625. Valkenburg Ons werd toegestuurd een brochure getiteld 'Sprekend verleden in Valkenburgs Streek museum'. Een belang wekkend onderdeel vormt de verzameling hang- en sluitwerk, gereedschappen en ge bruiksartikelen. Ook kleinere bouwonder delen van huizen en boerderijen vormen een beeld van vooral ambachtelijk vermogen uit vroeger tijd. Houthem Het kerkbestuur van de Gerla- chus parochie voert op het moment bespre kingen met gemeente en provincie om te zien op welke wijze het landgoed St. Ger- lach met het monumentale kasteeltje behou den kan blijven. Het kerkbestuur hoopt het kasteeltje te kunnen gebruiken als cultureel centrum met conferentieruimte of als bezin- ningsoord. Gulpen Bij deze gemeente bestaan plannen om de graanmolen van de familie Roex aan de Molenweg 17, (weer) te voorzien van een waterrad met een diameter van ca. 6 meter. Ook zal de sluis een fikse opknap beurt krijgen. De kosten worden geraamd op 1,2 miljoen gulden. Bij de provincie en bij de Molenstichting Limburg is het project aangekaart ter verkrijging van de subsidie. Van de molen is bekend dat hij in 1712 werd herbouwd. De molen moet dus veel ouder zijn. Stevensweert Hier wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de grote opknap beurt van de historische kern van het maas stadje. Het wegdek is in de oorspronkelijke staat teruggebracht. De straten worden ver licht door gaslantaarns. Op de markt komt weer een echt functionerende dorpspomp te staan. De pomp is een initiatief van burge meester Mooren die het geschenk in geld dat hij kreeg bij "zijn zilveren ambtsjubileum hiertoe als aanzetkapitaal bestemde. Het Anjerfonds stelde eveneens een subsidie be schikbaar. Maastricht De werkgroep Industriële Ar cheologie waakt over de erfenis van Maas tricht. De stad heeft een zeer rijk industrieel verleden. Behalve de grote industrie-com plexen hebben ook tal van kleinere nijver heidscentra bijgedragen tot die ontwikke ling. Het zijn juist deze kleinere industrieën zoals brouwerijen, maalderijen, meubelfa brikanten en opslagplaatsen die steeds meer uit het stadsbeeld verdwijnen. De werk groep beijvert zich deze industriële erfenis in de belangstelling te plaatsen en zo moge lijk te behouden. De aandacht is daarbij vooral gericht op het hergebruik van fa brieksgebouwen door er een andere bestem ming aan te geven. De werkgroep heeft een boekje uitgegeven waarin het binnengebied van Oud-Wijck uitvoerig gedocumentari- seerd wordt, (verkrijgbaar in het Stadskan toor Maastricht, Kamer 332). Restauratiestichting St. Servaas - De Kroon zal moeten uitmaken of deze stichting de door haar voorgestane 'Cuypers-sanering' van het kerkinterieur zal mogen uitvoeren. Dit, omdat het Cuypers-Genootschap be roep heeft aangetekend tegen de destijds door de Minister van CRM 'automatisch' verleende vergunning omdat zijn beschik king een dag te laat werd verzonden. Door dit beroep werden alle restauratiewerkzaam heden geschorst, hetgeen overigens niet de bedoeling was van genoemd genootschap. Na ingrijpen van de Raad van State kan met de restauratie voortgegaan worden, met uit zondering van het Cuypers-interieur. Ohé en Laak De ruïne van het kasteel De Walborg is de laatste maanden het mikpunt van vandalen en dieven, die met hun prak tijken het aftakelingsproces van het monu ment versnellen. Gezien de wijze waarop de afbraak plaats heeft wordt moedwilligheid verondersteld (zie 'Heemschut' nr. 1, 1984, blz.2. Venray De veertien kruiswegstaties die de kerk in Brukske (bij Venray) geschonken kreeg omdat een middenlimburgse parochie meer eigentijdse staties had gekocht, blijken 150 jaar oud te zijn. De staties die geëtst en geschilderd zijn op zinken platen worden momenteel gerestaureerd. De schilder ervan is onbekend maar stamt vermoedelijk uit de school van München of Düsseldorf. Thorn Deze gemeente wil in de naaste toe komst de activiteiten op het gebied van de stadsvernieuwing niet langer meer beperken tot het zogenaamde 'beschermde stadsge zicht'. Dit gebied dient volgens B&W uit gebreid te worden tot de bebouwde gedeel ten van het gemeentelijk grondgebied. B&W willen daarbij voorrang verlenen aan het behoud van waardevolle monumenten en de verbetering van het woonklimaat in Thorn (volgens nota 'Na 10 jaar rehabilita tie beschermd Stadsgezicht Thorn). Buggenum Na een restauratie van een half jaar ziet het kasteeltje Malborg er weer piekfijn uit. De restauratie is vrijwel eigen handig verricht door de heer Haans, direc teur van de firma Haans Voegwerk. Omdat de pot van monumentenzorg leeg is, is deze rijksdienst nauwelijks met geld over de brug gekomen. De familie Haans wil ook het bij het kasteel liggende Koetshuis opknappen. Monumentenzorg keurde echter de comple te tekening daarvoor af. Bij de Walburgpers in Zutphen verscheen: 'Grenspalen in Nederland', van de hand van T. Brouwer (Monumentenzorg). Het boek geeft met 180 tekeningen en 32 foto's een aardig beeld van de geschiedenis van de grenspaal/steen en de daaraan verbonden gebruiken en conflicten. In het bijzonder is Limburg, het 'Land zonder grenzen' rijke lijk bedeeld met grenspalen. Archeologen hebben aan de Schadijk in Meterik, resten opgegraven van een houten huis uit de Ijzertijd (750 tot 400 v.C.). Het huis behoort bij de pottenbakkersoven uit diezelfde tijd die in november van het vorig jaar op hetzelfde terrein al werd gevonden. Door de Onderste Molen in Mechelen op te kopen heeft molenaar Cees Spelt uit Meersen ervoor gezorgd dat dit monument voor Limburg behouden blijft. Het is de bedoeling om in deze watermolen (weer) biologisch graan te gaan vermalen. Helaas verkeert de molen in slechte staat. Restaura tie zal zeker een halfjaar duren. Verwacht wordt dat de molen een blijvende attractie van toeristen kan worden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 35