Het Nationaal Restauratie fonds Mededelingen GEVRAAGD; P.R.-functionaris 152 's-Hertogenbosch Vught Limburg Delft Den Haag/Leiden In het kader van het 75-jarig be staan van Heemschut (1911 - 1986) bestaat dringend behoefte aan bijstand van één of meer leden met P.R. ervaring. Wie bereid en in staat is enige tijd vrij te maken ter begeleiding van de voorgenomen jubi leum-activiteiten wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met Mw. P. A. Henge- veld-Brand (Hoofd Externe Betrekkingen; tel. 020 - 2252 92). Tegen het voornemen van B. en W. om met toepassing van art. 19 van de Wet R.O. vergunning te verlenen voor de bouw van een kantoorgebouw van 16 woningen met ondergrondse parkeergelegenheid op het perceel Lepelstraat-Visstraat-Sint Janssin gel maakte Heemschut bezwaar. Deze nieuwbouw is qua volume en architectuur onacceptabel, terwijl de overschrijding van de historische rooilijn van de Lepelstraat eveneens onaanvaardbaar moet wórden be schouwd. Dit bouwplan tast naar de mening van de Bond zó drastisch het historische karakter van dit gedeelte van de oude stad aan, dat dit niet via deze vrijstellingsproce dure dient te worden gerealiseerd. Er is bo vendien geen sprake van urgente omstan digheden die niet zouden toestaan een her ziening van het betreffende bestem mingsplan (Uilenburg I) af te wachten. Tegen het ontwerp eerste herziening be stemmingsplan-Uilenburg I maakte Heem schut, naast de reeds ingebrachte tegen het voornemen met artikel 19 voor de bouw van een groot kantoorgebouw toestemming te krijgen, bezwaar tegen: - het verhogen van de goothoogte van I2V2 naar 15, resp. 17 m, waardoor de bouwmas sa van het al veel te grootschalig ontworpen gebouw van een onaanvaardbare omvang zou worden. - het plaatsen van een kiosk aan de zuidzij de van de Visstraat tussen Lepelstraat en Kruisstraat. Als deze tussen Kruisstraat en Karrenstraat zou worden geplaatst, wordt het vroegere pleinkarakter van de Visstraat weer versterkt. Nu G.S. van Brabant aan het bestem mingsplan-Rozenstraat gedeeltelijke goed keuring hebben onthouden, is de mogelijk heid geschapen het historische Huis van Ponten te behouden. De afwijzing van G.S. betreft nl. het gemeentelijk plan voor 10 woningen op de plaats van dit huis en om ringend terrein. Hoewel de pogingen van Heemschut in het verleden om het pand op de monumentenlijst te krijgen mislukten, is door het recente voornemen van de! gemeen te om het te verkopen (op voorwaarde dat het zal worden gerestaureerd) nü de kans op behoud groot geworden. RW 73 (gedeelte Venlo-Horst) In het verleden schreef Heemschut aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswa terstaat Limburg bezwaar te hebben tegen de ten behoeve van de kruising met de RW 73 ontworpen landschappelijk storende hoge dijk in de Horsterweg. Onlangs ontvingen wij van die zijde een brief waarbij ook een alternatief werd ge presenteerd, dat, naast enige nadelen, land schappelijk vele voordelen heeft, reden waarom wij berichtten hiervoor te kiezen. Voorts lieten wij weten verheugd te zijn, dat een hooggelegen kruising met de RW 73 1600 m t.N. van de Calefornische weg is komen te vervallen. Ten aanzien van de kruising Witveldweg-Horsterweg/Dijker- heideweg met de RW 73 adviseerde Heem schut om laatstgenoemde weg ter plaatse meer in te graven, waardoor het daar te realiseren viaduct met opritten minder hoog dan 5 m boven het maaiveld kan worden. Heemschut besloot zijn brief aan de Hoofd ingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat Limburg onder dankzegging voor de gebo den gelegenheid tot het geven van zijn visie op de plannen. Te zijner tijd zullen we ook gaarne van het definitieve standpunt van die zijde inzake de voorliggende plannen in kennis worden gesteld. Genootschap Delfia Batavorum bestaat 50 jaar. Op 14 en 21 september a.s. zullen ter gelegenheid hiervan een groot aantal histo rische èn moderne gebouwen, die anders veelal niet toegankelijk zijn, kunnen wor den bezocht. Informatie over deze OPEN DAGEN en documentatie over te bezoeken panden is aan te vragen bij bovengenoemde vereniging (prof. dr. ir. C. J. D. M. Verha gen, Nassaulaan 1, 2628 GA Delft, tel. 015-570412). Op zaterdag 5 oktober a.s. bestaat voor een beperkt aantal leden de mogelijkheid deel te nemen aan de z.g. GEUZEN- TOCHT Dit is een interessante excursie georgani seerd door de Vereniging voor Waterstaat en Landinrichting o.a. door Delfland en Schieland. Incl. bus, boot, lunch en huts potmaaltijd in Leiden bedraagt deze tocht ca. 60,-. Nadere informatie te verkrijgen bij Heemschut, tel. 020-225292. Minister Brinkman van WVC heeft op 6 juni 1985 de Stichting Nationaal Restaura tiefonds gepresenteerd. Voorzitter van het bestuur wordt mr. Pieter van Vollenhoven. In het bestuur hebben verder als leden zit ting genomen: prof. dr. F. H. M. Grapper- haus, dr. L. J. C. M. Le Blanc, mw. drs. M. W. M. Vos-van Gortel, H. A. de Boer, J. C. M. Lammers en drs. E. K. den Bakker. Het Nationaal Restauratiefonds zal met steun van WVC en met behulp van institu tionele beleggers faciliteiten gaan bieden op het gebied van de restauratiefinanciering. Het beheer van het fonds is in handen van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Het fonds, dat op 1 januari 1986 gaat functi oneren, kent - zoals onze lezers intussen wel zullen weten - twee faciliteiten: voorfi nanciering van subsidietoezeggingen en het verstrekken van restauratiehypotheken te gen lage rente. Alle particuliere monumenteneigenaren kunnen de contante waarde van een op ter mijn toegezegde WVC-subsidie via het fonds reeds tijdens de restauratie uitbetaald krijgen. Ook kunnen zij via het fonds een lening afsluiten tegen een lage rente (5% onder de gangbare hypotheekrente met een minimum van 3%). Maximaal de hoogte van het toe gezegde subsidie kan op deze manier ge leend worden. Deze faciliteiten dienen ter compensatie van de verlaging van het WVC-subsidiebedrag van 60% naar 30% van de subsidiabele res tauratiekosten. Vanaf 1986 zal voor ongeveer 100 miljoen in het fonds worden deelgenomen door de institutionele beleggers. Door rente en af lossing zal een maximale fondsomvang kunnen ontstaan van 300 tot 400 miljoen gulden. Verwacht wordt dat het voorfinan cieringssysteem een versnelde uitvoering van restauraties tot gevolg zal hebben, waardoor kostenverhoging door voortschrij dend verval kan worden vermeden. Door de gewijzigde subsidiemethodiek ont staat ruimte om de komende jaren het pro bleem, van het stuwmeer van niet gehono reerde subsidieverzoeken, op te lossen. De werkgelegenheid zal hierdoor in de komen de vijfjaar worden verruimd met circa 1000 arbeidsplaatsen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 32