Heen^scliut akfïe Leeuwarden Enschede Nijmegen Goedereede Mill 151 Het oudste deel van het Van Heekcomplex te Enschede, vermoedelijk het enige nog overgebleven fabrieksgebouw in Nederland uit de stoomperiode van de textiel, foto: Oversticht, Zwolle. Met betrekking tot de ontwikkelingen van het z.g. pleinafsluitend gebouw Wilhelmi- naplein - een groot project in het centrum van de historische stad - schreef Heemschut opnieuw aan B en W (zie 'Heemschut' '85, no. 3/4. p. 68) De keuze van de gemeenteraad voor één van de drie plannen (die door projectontwikke laars waren gepresenteerd), strookt o.i. niet met het wijze besluit om voor het betreffen de stadsgebied een bestemmingsplan voor te bereiden. Het gemeentelijk voornemen om goedkeu ring van Gedeputeerde Staten te krijgen voor een dergelijk plan via een anticipatie procedure - dus voordat dit bestem mingsplan rechtskracht krijgt - omzeilt im mers de nodige waarborgen die via de nor male procedure worden geschapen. Een plan als het onderhavige is te veel omvat tend en te ingrijpend om niet behoorlijk getoetst te worden aan een functionele en stedebouwkundige visie. Evenals in onze vorige brief stelden wij het zinvol te achten, dat alvorens tot het opstel len van het bestemmingsplan wordt overge gaan een beknopte (stede)bouwkundige ideeënprijsvraag wordt uitgeschreven. De Bond Heemschut heeft in een telegram aan de gemeenteraad van Enschede fel stel ling genomen tegen de voorgenomen sloop van gebouw 16, het oudste deel van het Van Heekcomplex. Volgens de Bond is het mo gelijk het monumentale pand te behouden als er een hotel in gevestigd wordt. Dit was destijds een van de voorstellen van architectenbureau De Boer, dat tot de con clusie kwam dat behoud mogelijk was met een financieel gat van een paar ton. De gemeente komt nu uit op een gat van meer dan een miljoen, zodat we ons afvragen of alle subsidiemogelijkheden wel serieus zijn onderzocht. Er worden miljoenen naar Hengelo gesleurd voor het Van Heekcomplex, maar voor het behoud van vermoedelijk het enige nog overgebleven fabrieksgebouw in Nederland uit de stoomperiode van de textiel is geen geld. Argumenten als zou gebouw 16 bij het toekomstige muziekcentrum en de nieuwe woningen op het Van Heekcomplex uit de toon vallen, houden ook geen steek; als men uitgaat van behoud van dit gebouw dient nieuwbouw immers daaraan te worden aan gepast. De Gemeenteraad van Nijmegen heeft be sloten het pand Oud-Heyendaal op de ge meentelijke monumentenlijst te plaatsen. De brief waarin Heemschut de gemeente om deze bescherming verzocht, speelde bij dit besluit een grote rol, getuige het feit dat de beschrijving die de Bond van dit pand maakte door de gemeente letterlijk wordt overgenomen bij de bekendmaking van de plaatsing van het gebouw op de lijst (zie 'Heemschut', no Ip. 11) Het is verheugend dat zowel de gemeentelij ke monumentencommissie als de raadscom missie volkshuisvesting en stadsvernieu wing zo snel unaniem tot een positief oor deel konden komen. Gezien de plannen van de huidige eigenaresse, de Katholieke Uni versiteit, het gebouw af te breken, was daar grote haast bij Heemschut maakte bij B. en W. bezwaar tegen het voornemen om met gebruikma king van art. 19 van de Wet R.O. een bouw vergunning te verlenen voor een landbouw- loods bij het agrarische bedrijf Goereese- weg 9, die een aantasting van het bescherm de stadsgezicht van Goedereede zal bewerk stelligen. Hoewel gelegen buiten de formele begrenzing van het beschermde stadsgezicht is, ingevolge kroonjurisprudentie betreffen de zulk een aangelegenheid, het bouwen in de directe nabijheid van een beschermd stadsgezicht wel degelijk onderworpen aan restrictieve planologische maatregelen. Daar B. en W. ons desbetreffend bezwaar schrift ongegrond verklaarden, hebben wij G.S. van Brabant in kennis gesteld van de bezwaren, welke wij tegen de plannen voor een pastorie aan de Burgemeester Ver- straatenlaan hebben: 1De bouw van de nieuwe pastorie komt, wat situering betreft, beslist niet ten goede aan de directe omgeving waarin de H. Wil- librorduskerk centraal staat, dominant en dorpsbeeld bepalend is. 2. De (huidige) pastorie is een beeldbepa lend element op zich en beeldondersteunend en versterkend in relatie tot het monumenta le kerkgebouw. 3. Het centrumplein zal bij realisering van deze plannen ernstig afbreuk doen aan de cultuurhistorische waarde van oud-Mill. Immers het beoogt ook de amovering van de panden Stationsstraat 5 en 1daterende uit 1899/1894, die tesamen met de respectie ve pendanten Stationsstraat 2 en 7 het van ouds bekende straatbeeld van Mill bepalen. Kortom: de waarde van het huidige karakte ristieke dorpsbeeld van Mill dient te preva leren boven de voorgenomen nieuwbouw. Heemschut verklaarde zich gaarne bereid dit standpunt ter zake nader toe te lichten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 31