m 4 149 --V HET GEHEIM VAN DE OUDE STAD Een speurtocht naar de symboliek in de structuur van 's-Hertogenbosch door Jan van der Eerden. Wij geven weer, een door plaatsgebrek wat verkorte bespreking hierover van prof. Ir. H.M. Goudappel om het in dit 's Hertogen bosch nummer te kunnen plaatsen. De Hertogstad vormt het decor en de inspi ratiebron van deze studie maar de benade ringswijze heeft een algemene strekking. Het zal in de A.M. onderzoek-reeks ver schijnen in het najaar van 1985 in verband met onderzoekprojecten op dit gebied van de T.H. te Eindhoven. Het boek appelleert aan een grote betrokkenheid van de lezer betreffende dit onderwerp. Onvte beginnen is men bezig zich te Eind hoven een beeld te vormen van de verschil lende drijfveren die onze kennis omtrent ur banisatie kunnen verdiepen. Wij kennen de inductieve methode, de min of meer wetenschappelijke benadering, stoelend op feiten en de deductieve welke z.g. 'hogere' wetten onderzoekt. Anders gezegd de rationele en meer emotio nele kant van de zaak, scherpe afbakening is moeilijk. Vanuit deze gezichtspunten be werkt Van der Eerden zijn onderwerp. Hoe is de merkwaardige Bossche drieboek ontstaan? De eerste omwalling is min of meer recht hoekig geweest met 3 poorten voor de vroe gere uitvalswegen. De latere driehoek zou een bewuste opzet zijn geweest, hoewel de ze 'onhandiger' was. De mogelijke relaties in de 13de eeuw die de stichter van de stad Jan van Brabant zou hebben gehad met de ontwikkelaars van de Zuid-Franse 'bastides' blijven onduidelijk, deze bastides waren immers rechthoekig. Ook de bouwkosten van een driehoek zou den hoger zijn, maar toch heeft men ervoor gekozen. Van der Eerden op zoek naar achtergronden draagt hier opmerkelijke overwegingen aan. Het kan de lezer soms wat te gekunsteld voorkomen maar toch is de 'geest' die hier achter zit een inspiratiebron hoe na te den ken en om te gaan over en met ons stedelijk erfgoed, ook al kan men het met de schrij ver niet altijd eens zijn. Van der Eerden veronderstelt een totaalplan van de stad dat ooit zou zijn ontworpen. Het uiteindelijke resultaat echter hangt mede af van een zich over lange tijd ontwikkelende stad als 'organisme'. Prof. Goudappel spreekt van een Mandala, een vorm die uit nodigt tot bezinning over het wezen van onszelf en de aarde die wij bewonen in de vorm van steden. Het is duidelijk dat de lezer zich zelf moet laten inspireren. Het boek zal zijn te verkrijgen bij T.H. Eindhoven, Afd. Bouwkunde Postvak 4, Postbus 513, 5600 MB Eindhoven. J.F.S. Stedengids Deventer Hierin beschrijft de auteur, Ronald Steu- vert, architectuurhistoricus, op boeiende wijze de historie van de IJsselstad: vanaf de 14de-eeuwse Hanze, Geert Groote en zijn Broeders des Gemeenen Levens, de stagna tie in de 17de eeuw, tot de industriële ont wikkeling en de stadsuitbreidingen in de 19de en 20ste eeuw. Hij stelde drie wandelingen samen, waarin men een beeld krijgt van de diverse bouw periodes: middeleeuwse, renaissance, ba rokke en !9de-eeuwse gevels wisselen el kaar af en spreken over het imposante verle den van een van de oudste en mooiste ste den van ons land. Al dwalend leert men de monumenten ken nen: de oude kerken, het machtige 17de- eeuwse stadhuis, het landshuis, waar de Overijsselse Staten hebben vergaderd; ver der loopt de lezer langs het oudste woonhuis van Nederland, de laat-gotische Waag, De Brink en langs vele andere bijzondere plekjes. In één wandeling behandelt de auteur recen te restauraties die in de stad zijn uitgevoerd, bijvoorbeeld in het Bergkwartier. Een ande re wandeling voert langs wel heel bijzonde re monumenten: oude fabrieksgebouwen en arbeiderswoninkjes. Onder andere de res tanten van de oude ijzergieterij Nering Bö- gel, langs wat nu nog rest van de textielfa briek Ankersmit en andere z.g.n. monu menten van bedrijf en techniek. Het boek is rijk geïllustreerd en de speciaal voor dit boek gemaakte kaartjes en plattegronden verduidelijken de tekst. Het boek wordt af gesloten met een korte index op monumen ten en een lijst met historische verenigingen en musea. Een onmisbare gids voor wie Deventer beter wil leren kennen: zowel voor de toerist als voor de Deventenaar zelf. Uit gever: Stichting Matrijs, Utrecht. Voor leden van Heemschut geldt de reduc- tieprijs van 18,50 (incl. porto). Winkel waarde ƒ21,75. Overmaken op giro 124326 t'.n.v. Heemschut, Amsterdam. Het Penninckshuis te Deventer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 29