Boeken 148 VAN BOS TOT STAD Opgravingen in 's-Hertogenbosch Dit in 1983 verschenen boek wil een zo breed mogelijk beeld geven van de verschil lende aspecten van het archeologisch onder zoek in 's-Hertogenbosch. Dikwijls gaat on gemerkt het archeologisch onderzoek over in het bouwhistorisch onderzoek, verricht door de gemeentelijke bouwhistoricus, tij dens restauraties en verbouwingen. Stadsar- cheoloog Drs. H.L. Janssen verzorgde de eindredactie van dit opmerkelijk 'brede' boek, waar allerlei grensgebieden van de archeologie, alsook toepassingsmoge] ijkhe- ven van onderzoeksresultaten in de stede- bouw aan de orde komen. Een groot aantal bijdragen werd bovendien door Janssen zelf geschreven, maar niet minder dan 16 onder zoekers op ander terrein leverden bijdragen aan dit uitstekende overzichtswerk, een on misbaar bezit voor een ieder die de Noord brabantse hoofdstad een warm hart toe draagt. Drs. H.L. Janssen werd in 1977 aangesteld als stadsarcheoloog, eerder gingen Rotter dam, Amsterdam en Utrecht voor in de aan stelling van een archeoloog. Wanneer de stadsarcheoloog is aangesteld, blijkt over het algemeen al spoedig, dat het onmogelijk is om dat gedeelte van het bo demarchief, dat dreigt te verdwijnen, volle dig te onderzoeken en te documenteren: de noodzaak ontstaat om prioriteiten te stellen. Uitgangspunt hiervoor moet zijn een weten schappelijk verantwoord onderzoeksbeleid waarbij rekening moet worden gehouden met alle beschikbare informatie van archeo logische, historische, bouwhistorische, car tografische en geofysische aard. Hierdoor moet de archeoloog kunnen beschikken over bouwplannen, op handen zijnde restau raties, aanleg van rioleringen etc.; dit is de reden waarom de stadsarcheoloog in Den Bosch is ondergebracht bij de Dienst Ge meentewerken. Janssen stelt dat de 'bodem van de stad in wezen één groot archief is, bestaande uit soms metershoge grondpakketten met fun deringen, woonniveaus en ophogingslagen uit opeenvolgende bewoningsperioden, waarin zich de geschiedenis van de stad weerspiegelt'. De archeologie verschaft die gegevens, die de geschreven bronnen ons niet geven. Op bovengenoemd bodemar chief wordt dagelijks een aanslag gedaan door graafactiviteiten, die de stadsvernieu wing begeleiden en waarbij dikwijls met de uitgegraven grond honderden jaren stadsge schiedenis naar de storthoop worden afge voerd. Dit proces, in Engeland 'erosion of history' genoemd, kan zeer snel gaan. In 's-Hertogenbosch is deze 'erosie' van het bodemarchief voornamelijk het gevolg ge weest van restauratie of renovatie van oude gebouwen en de aanleg van een nieuw riole ringsstelsel. De erosie van de historisch waardevolle be- bouwing gaat in nog sneller tempo dan de aantasting van het bodemarchief. In ruimte lijk opzicht is deze het duidelijkst merkbaar aan de flanken van de binnenstad, waar de meeste grootschalige ontwikkelingen (kan toren, flatgebouwen, en parkeergarages) hebben plaatsgevonden. Tot aan de beleidsombuiging in de 60er jaren onder druk van de publieke opinie, zijn enkele saneringsprojecten oorzaak ge weest van een grote 'bodemerosie'. Het meest ingrijpende was de kaalslag van de stadswijk 'De Pijp' in het Tolbrugkwartier. Door een gordel van industrievestigingen rond de oude binnenstad en de uitbreidings wijken voor de Bossche bevolking ging een groot aantal nederzettingsrestanten uit de Prehistorische en Romeinse tijd verloren. Het huidige beleid, vastgelegd in het 'Struc tuurplan Binnenstad 1980' richt zich pri mair op het handhaven van de karakteristie ke historisch gegroeide stedebouwkundige structuur. Dit betekent echter niet dat de bodemerosie nu tot stilstand is gekomen. Met name de sloop van specifieke groepen van gebou wen, zoals een groot deel van de 19de- en 20ste-eeuwse kerken, internaten en kloos ters, die door de deconfessionalisering van de 60er en 70er jaren zijn komen leeg te staan, zal in de praktijk een onvermijdelijke bodemerosie geven, omdat deze gebouwen zich bijna alle bevinden op de voormalige Middeleeuwse kloosterterreinen. Alleen archeologisch onderzoek, vooraf gaand aan de erosie, kan de schadelijke ge volgen hiervan enigszins inperken door de belangrijkste gegevens voor het nageslacht vast te leggen. In het eerste deel van het boek, het onder zoek 1977-1979, zijn zowel opgetekend de opgravings- en onderzoeksverslagen als overzichten van de bouwgeschiedenis van de Middeleeuwse kerken, de woonhuizen, de oudste stadsommuring en van de geolo gie, prehistorie en Romeinse tijd van Den Bosch. Naast een aantal artikelen van Janssen, o.a. betreffende de markt en de oude stadsom muring, zijn in het boek onder meer bijdra gen gebundeld van de heer A.H. van Dru- nen over de Middeleeuwse kerken en het Maagdenhuis, van Bart Klück over het Cla rissenklooster en een artikel over de toepas singsmogelijkheden van de resultaten van archeologisch en bouwhistorisch onderzoek in het huidige stedebouwkundige beleid van de hand van de heer C.P.F. van Aalst. Het tweede deel van het boek is gewijd aan overzichtsartikelen van de bij het onderzoek aangetroffen vondsten, ingedeeld naar soort en materiaal, zoals aardewerk, pijpen, glas, metaal, hout, been, steen en leer. Het boek geeft een zeer compleet beeld van de geschiedenis van het 'Bos' tot de huidige stad 's-Hertogenbosch en is zeer aan te be velen voor de Bosschenaren zelf, maar ook voor ieder die bij deze stad is betrokken! ISBN 90-9000531-5/CIP uitg.Dienst Gemeentewerken 's-Hertogen- bosch. Toezending van het van vele afbeeldingen (zoals stadsplattegronden, gebouwen en hun reconstructietekeningen en bodemvondsten) voorziene boek geschiedt na overmaking van 47,50 42,50 5,verzendkos ten) op postgirorek. 107763 t.n.v. Direkteur van Gemeentewerken, onder vermelding van 'Van bos tot stad'. J.K.A. Archeologisch onderzoek in de binnenstad 1976-1984. De ronde stippen verwijzen naar waarnemingen en kleine onderzoekingen. De cijfers verwijzen naar opgravingen op grotere schaal. 1Plan Gertru 1976 2. Markt 1977-78 3. Postelstraat 1978 4. Belhaniekerk 1979 5. Clarastraal 1979 7. St. Joriskapel 1979 8. Orthenpoort 1980 9. Ruische Poort 1980 10. Orthenstr. 23-25, 1980 11. Tot brug 1981 12. Spui stroom 1981 13. Reinier v. Arkel 1981 14. Achter deTolbrug 1982 15. Beurdsestraat 1982 17. Orthenslraat 1983 18. Parade 1983 19. DeGruyter 1983 20. Schilderstraat 1983 21Laffertee 1983 23. Nieuwstraat 1984 24. Louwse Poort 1984 25. St. Janskerkhof 1984 26. Terrein Pieterskerk 1984 200in

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 28