Een vesting in beeld* 143 HISTORISCHE STADSMAQUETTE 'S-HERTOGENBOSCH 1794 In het Noordbrabants Museum wordt mo menteel een omvangrijke maquette tentoon gesteld, die een beeld geeft van de vesting 's-Hertogenbosch tegen het eind van de 18e eeuw. Het betreft een momentopname van de stad voordat deze in 1794 werd ingenomen door de Franse troepen onder generaal Pichegru. Deze datum is niet toevallig gekozen, maar markeert een belangrijk punt in de Bossche geschiedenis: de van oorsprong middel eeuwse stad stond hiermee aan het begin van een nieuw tijdperk. 's-Hertogenbosch was in het verleden, door zijn situering op de grens van het voormali ge Brabant, van groot strategisch belang. De stad werd daarom in de loop der tijden omgeven door een uitgebreid stelsel van verdedigingswerken. De Bossche vesting bereikte halverwege de 18e eeuw haar defi nitieve vorm en omvang. In grote lijnen zou deze toestand gehandhaafd blijven tot aan de ontmanteling van de vestingwerken eind 19e eeuw. De daarop volgende stadsuitbrei dingen buiten de wallen zouden de middel eeuwse begrenzingen van de stad voorgoed doorbreken In 1794 was de vesting echter nog geheel intact en bevond zich buiten de wallen in de directe omgeving van de stad nog totaal geen bebouwing. Vanuit de lage, drassige ommelanden rezen de vestingwerken hoog uit het water op, molens en kerken bepaal den het stadssilhouet. BINNENSTAD De stad was toegankelijk via een viertal poorten: de hoge stenen Vughterpoort, de lage tunnelvormige St. Jans- en Hinthamer poort, en via de Ortheningang, waar zich een hek bevond. Verder richting centrum waren ook de oude 'binnenpoorten' nog aanwezig in de Vughter-, Orthen- en Hint hamerstraat. Duidelijk is op de maquette te zien hoe deze drie voornaamste toegangswegen tot de stad voor een belangrijk deel de in grote lijnen driehoekige grondvorm van 's-Hertogen bosch hebben bepaald, tezamen met de ri vier de Binnendieze, die in meerdere ver takkingen kriskras door de stad stroomt. De meest bekende monumentale gebouwen van 's-Hertogenbosch (St. Jan, Stadhuis, Kommandement en Gouvernement) hadden tegen het eind van de 18e eeuw al in grote trekken hun huidige vorm aangenomen. An dere, zoals het Groot-Ziekengasthuis en een aantal kerken, lieten zich nog in hun oude gedaante zien. Ook de straten boden een aanmerkelijk ander beeld dan wij nu ken nen: pas in de 19de eeuw zouden de meeste topgevels worden veranderd in de tegen woordig zo algemene lijstgevels met hun pleisterwerk in zachte grijze tinten. Eind 18e eeuw bezaten de meeste huizen nog de oude bakstenen topgevels (voornamelijk trapgevels en klokgevels), terwijl op ver scheidene plaatsen ook nog de middel eeuwse houten gevels te vinden waren, met hun overkragende verdiepingen. Een ander opvallend aspect van het 18e eeuwse 's-Hertogenbosch was, dat de stad in die tijd nog zoveel open binnengebied bezat. Moestuinen, bleekvelden en andere functies met een min of meer landelijk ka rakter werden op verscheidene plaatsen in de stad aangetroffen. Veel van dergelijke open gebieden waren restanten van voormalige kloostercom plexen, die na de inbeslagname van de gees telijke goederen in 1629 waren opgedeeld en verkocht. Andere gevolgen van de Staatse bezetting na de inname van de stad in 1629 door Frederik Hendrik lagen meer op het militai re vlak. Klooster- en kerkgebouwen werden aangepast aan nieuwe functies; affuitlood- sen, stallen en kazernes werden (met name in de eerste helft van de 18e eeuw) bijge bouwd. Aan de noordzijde van de stad werd al in 1639 de citadel aangelegd. De middel eeuwse structuur van de oude binnenstad was echter in grote lijnen ongewijzigd ge bleven. VESTINGWERKEN De complete vesting bestond in zijn eind 18e eeuwse vorm uit hoofdwal, grachten gordel, voorwerken en een aantal forten, die de voornaamste toegangswegen tot de stad moesten beschermen. Op de maquette van 1794 zijn alleen de eerste drie onderdelen te zien, de forten lagen op te grote afstand van de stad om te kunnen worden opgenomen. Direct aansluitend aan de binnenstad lag de hoofdwal met zijn rondelen en bastions. De ze was (afgezien van de wal bij het Hintha merfront) rondom voorzien van een bakste nen revêtementsmuur, die zo'n 5 meter uit De historische stadsmaquette van 's-Hertogenbosch is tot 30 september 1985 te bezichtigen in het huidige Noordbrabants Museum, Bethaniëstraat 4, te 's-Hertogenbosch. Na de ingebruikname van de nieuwe behuizing van het museum (het voormalige Gouvernementspaleis in de Verwerstraat te 's-Hertogenbosch) in 1987, zal de maquette in een vaste opstelling opnieuw worden tentoongesteld. De stad vanaf de noordzijde, zoals te zien op de maquette. Naast de citadel de ingang van de haven, rechts daarvan de westwal met achtereenvolgens bastion Oliemolen, St. Janspoort, bastion Maria en het Vughterfront. Foto: P.E. van Olst, Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 23