De grenzen van het restauratieambacht 139 Restanten van gewelfschilderingen. geclusterd werden óf zo dicht mogelijk bij de woningen werden geplaatst (afhankelijk van de situatie). Elke woning of cluster van woningen met gemeensch. voorzieningen (max 3) kreeg zo zijn eigen aansluiting gas, water, licht, C.A.I. en P.T.T., alsmede in tercom naar de (vaak zeer ver weggelegen) hoofd-voordeur. Uiteindelijk werd, in de oudbouw, gekozen voor lokale gaskachel verwarming niet met geveldoorvoer), zodat een uitgebreid stelsel van gasafvoerkanalen aangelegd moest wor den. Dit gaf veel problemen, maar, in nauw overleg met het Nutsbedrijf, werden toch goede oplossingen gevonden. Meestal is de uitvoering: spiraalgefelste gegalvaniseerde dubbelwandige buizen door met vermiculi- the-korrels gevulde gemetselde kokers. Warmwater wordt verkregen d.m.v. keu- kengeysers, de douche kan elektrisch ver warmd worden De nieuwbouw werd wél voorzien van (in dividuele) C.V.; riolering en afvoerstelsel werden voor 100% vernieuwd. NIEUWBOUW Deze is sterk bepaald door de wonderlijke inpassing tussen de oude gebouwen, en door de opzet (van de architect) om deze vorm te geven in de stijl van de naastliggen de gevels van het klooster. Zo is de voorgevel zelfs 'geknipt' gevoegd, en voorzien van kroonlijst met attiek (het gebouw lijkt 2Vi bouwlaag te hebben - pas send in de smalle Clarastraat maar heeft er in werkelijkheid 4). Het poortgebouw werd gepleisterd met blokkenpatroon, als overgangselement naar de oude, gemetselde muren én omdat op die plaats een klein, 19de-eeuws aldus gepleisterd woonhuis had gestaan. Overigens is nog overwogen om het oorspronkelijk naast dit pandje staande middeleeuwse woonhuis, dat in de sloop woede van de zestiger jaren was gevallen, min of meer terug te bouwen, maar dit werd te duur en misschien ook wel kitscherig. Op 28 maart jl. werd in s-Hertogenbosch de Nationale Monumentenstudiedag gehouden van de Stichting Nationale Contactcommissie Monumentenbescherming (NCM). Op deze dag kwamen vooral de problemen van het restauratieambacht aan de orde. Prof. Dr. C. J. A. C. Peeters, hoogleraar kunstgeschiedenis der Middeleeuwen aan de katholieke Universiteit te Nijmegen en auteur van het zojuist verschenen boek: De St. Jan Kathedraal van 's-Hertogenbosch (zie recensie elders in dit blad), hield een lezing in de St. Jans Kathedraal onder de titel de grenzen van het restauratieambacht, waarvan wij hier de volledige tekst afdrukken. Dames en heren, vanaf 1860 werd jaarlijks voor de restauratie van deze kerk een rijks subsidie verstrekt van 8.000,-. Dat is heel lang zo gebleven, tot in 1915 dat be drag verhoogd werd tot 10.000,-, en in 1919 tot f 15.000,-. Dat kan natuurlijk nooit zomaar een opwel ling van gulheid van de staat geweest zijn, want de staat kent geen opwellingen, al thans handelt daar niet naar. Die verhogingen hebben dan ook een heel andere achtergrond. 1919 betekent in ons land een stille revolutie, zoals door die ver hoging van restauratiebedragen heimelijk tot uiting gebracht wordt. U moet daarbij altijd bedenken, dat die subsidiebedragen van de staat ongeveer met twee en half ver menigvuldigd moeten worden om de eigen lijke aan de restauratie te besteden bedra gen voor ogen te krijgen. Dat betekent, dat in die tijd de inspanningen van het kerkbestuur, toen eigenlijk even energiek als die van het huidige kerkbe stuur, met meer geld beloond werden, maar ook dat de kerk toen zelf meer kon opbren gen aan restauratiegelden dan nu helaas mogelijk is. Maar wat is er dan in 1919 gaande? In dat jaar wordt, en dat is een zeer memorabel feit, de wettelijke regeling van de acht-urige arbeidsdag van kracht, één van de grote verworvenheven van onze twintigste-eeuwse beschavingDat heeft echter grote gevolgen gehad. Er wordt dus korter gewerkt. En wat voor de uitgaven van zo'n kerkbestuur en de daarbij betrokken rijkssubsidies bijna rampzalig is, is dat in dat zelfde jaar een enorme stijging van de loonstandaard plaats vindt, op 1 mei 1919 nog eens ver hoogd met de premies ingevolge de invalidi teitswet. Het lijkt misschien wel of ik hier de geschie denis van de arbeid ga schetsen, maar ik Hr. de Bresser, meer dan 40 jaar werkzaam aan de St. Jan Foto's van Jan Verhoeff, Den Bosch

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 19