Voorbeeld van Hergebruik P 137 VERBOUW VAN CLARA KLOOSTER TOT 43 WOONEENHEDEN Recentelijk werd het Claraklooster in Den Bosch opnieuw in gebruik genomen voor bewoning. Tot het midden van de jaren '60 waren de panden Clarastraat 14-16 onderdeel van het klooster der Theresianen of ongeschoeide Carmelitessen. Ze verkeerden in zeer ver vallen toestand, waardoor bewoners van de binnenstad bij de zusters en de gemeente aandrongen op behoud van de panden: dit baatte niet en de panden werden gesloopt. Een jaar na de sloop van Clarastraat 14-16 verlieten de zusters het uit 1878 daterende klooster, Clarastraat 22. In 1962 werd de historische waarde van de panden Clarastraat 14-16 nog niet onder kend. Men beschouwde het als een in de vorige eeuw verbouwd 18de-eeuws pand. In 1979 volgde een bouw-historisch onder zoek. Dit leidde veel verder terug dan de 18de eeuw; al vanaf de 14de eeuw werd op deze plaats gebouwd in steen, verbouwd, afgebroken en bijgebouwd. In 1335 legde Willem van den Bosch bij testament vast dat in zijn woning aan de huidige Hinthamerstraat een klooster geves tigd zou worden voor zusters van de Heilige Clara. Het duurde tot 1359 vóór de Claris sen hun klooster betrokken. Het kloosterterrein, waarop ook een kapel en bijgebouwen verrezen, strekte zich uit van de Hinthamerstraat tot in de Papenhulst en van de Clarastraat tot aan de Dieze. Een poort in de Clarastraat gaf toegang tot het terrein met zijn tuinen, boomgaard en in een later stadium rosmolen, brouwerij en ook de woning van de 'rentmeester des convents en de Goidthuys van Santa Clara' (Clarastraat 14-16). In 1629 wordt het klooster door de overheid in beslag genomen en in 1659, 300 jaar na de stichting, verkocht. In 1968 werd het uit 1878 daterende kloos ter aan de Clarastraat dus verlaten door de orde der ongeschoeide Carmelitessen. Het gebouwencomplex, bestaande uit een aantal voorgebouwen aan de Clarastraat, gebouwen rond een hof daarachter, een ka pel, een carrévormig gebouw rond een hof, een tuinhuis en een grote kloostertuin erach ter (afb. 1) - ging daarna over in handen van bouwonderneming Wilma, die het plan had om er na sloop dure vrije-sector wonin gen neer te zetten. Door financiële omstan digheden ging dit - gelukkig - niet door. Niet dat toen het gevaar voor sloop van dit unieke complex van de baan was: de nieuwe eigenaar, de woningbouwvereniging SWW wilde op deze plaats sociale woningbouw neerzetten. Nadat de Gemeente het complex had over genomen, werden de mogelijkheden beke ken om het te verbouwen, maar dit plan viel te duur uit. Inmiddels woonde er in het klooster een aantal ondernemende studenten van de kunstacademie die, ontevreden met de afwegingen van de Dienst Gemeentewer ken, samen met het 'Bureau voor Harmoni sche architectuur' van Egbert Jan Hoogen- berk een haalbaarheidsonderzoek op touw zetten. Dit architectenbureau, gevestigd in Huis Voorstonden (Gld.), gaat uit van de volgende doelstellingen: - zinnige, logische, passende bestem mingen vinden voor (daartoe aan te passen) problematische, behoudens waardige, al dan niet monumentale gebouwen: harmonische bestemming. - door niet te luxueuze oplossingen het laag houden van herstel- en verbouwkosten, zo dat binnen budgetten die gangbaar zijn her- gebruiksprojecten beter haalbaar worden in vergelijking tot sloop en nieuwbouw, en een evenwicht onstaat in kosten baten, zonder extreme subsidies. - harmonische verbouw of uitbreiding: zo veel mogelijk verbouwen in de stijl van het bestaande, zonder verbrokkeling van het re sultaat. - bij invulling van 'open gaten', deze uit voeren in passende aansluitende bouwvolu mes, proporties en vormentaal: harmoni sche (stede)bouwkunst. Na overleg met het bureau bleek dat ver bouw van het kloostercomplex tot 40 woon eenheden tot de mogelijkheden behoorde, indien de grote kapel ook voor woningbouw geschikt werd gemaakt. Afb. 1 Clara klooster verbouwd tot 43 woningen met 9 nieuwbouwwoningen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 17