lm W' lêz De Choorstraat aan een der grenzen van het beschermd stadsgezicht. komt op de drempel de Sint Jan in het beeld. ren de subcommissies, de andere maand vergadert de Provinciale Commissie. Rond om onze P.C. hebben we een kring van ongeveer 30 gewaardeerde hulpkrachten. Ziedaar, tesamen onze Gideonsbende!' DEN BOSCH CENTRAAL! Hein Bergé, vitaal, vechtlustig, wilde dit alles eerst kwijt. Dan filosofeert hij over zijn verleden, over de wortels van zijn ge drevenheid. 'Ik werd wakker toen er destijds in het his torische Heusden stedebouwkundige mis vormingen - noem het ontluisteringen - op stapel stonden. Maar ik raakte eerst hele maal in vuur en vlam toen er aanslagen dreigden op de binnenstad van mijn geboor teplaats 's-Hertogenbosch. Samen met de bewogen architect, Jan van der Eerden, al jaren lang mijn vriend - begonnen we een klein comité tot behoud van de binnenstad. Wij publiceerden ons standpunt in de plaat selijke pers en hielden onder andere pers conferenties, waarop ook de landelijke pers reageerde.' Maar er moest meer gebeuren. Om iets te bereiken moest je permanent bij de bron aanwezig kunnen zijn. Zo vormde het comi té tot behoud van de Bossche binnenstad een groepering, die in het begin van de jaren zestig als 'Beter Bestuur' vier zetels in de gemeenteraad ging bezetten. Menige oudere Bosschenaar heeft daarvan nog volop weet. Felle strijd werd er toen vooral gevoerd te gen het omstreden Structuurplan 1964 voor de binnenstad. Bergé: 'Het was in de tijd toen de vloedgolf van schijnbaar zaligmakende doorbraken, binnenstedelijke winkelcentra en monstru euze hoogbouw over het land ging. Ook bestrijding van de daarmee gepaard gaande verderfelijke invloed van architecten, die weigerden hun creaties aan het historische stadsschoon aan te passen, was volop in het geding. Die verfomfaaiers zijn er helaas nog Gezicht op de Sint Jan vanuit het zuiden, Frans Slager. (Museum Slager) steeds. In Den Bosch hebben we die geva ren grotendeels kunnen afwenden. 'Beter Bestuur' is er niet voor niets geweest. HET LANGE AFWACHTEN 'Een deel van de Bossche binnenstad werd op 21 december 1972 aangewezen tot be schermd stadsgezicht. Op 10 juni 1975 heeft de gemeente verzocht ook nog het resterende deel van de Bossche binnenstad tot beschermd stadsgezicht aan te wijzen. Op die aanvullende verklaring wachten we dus nu al 10 jaar!' Hein Bergé is in wezen nog altijd de rebel gebleven van de jaren zestig. Rebelleren voor de goede zaak, het zit hem in het bloed en zijn geboortestad heeft ervan geprofi teerd. Soms chargeren en zwart-wit uitspraken doen is een kenmerk van zijn optreden. 'Dat is gewoon een onderdeel van mijn stra tegie, dat moet je doen om goed over te komen.' Illustratief voorbeeld uit het verleden: Toen de gemeenteraad overwoog het voor Den Bosch karakteristieke riviertje de Bin- nendieze te dempen, omdat het water stonk, riep de jurist in de raadsvergadering furieus uit: 'Ge ruikt oe eige.(Dit sloeg op het ontbreken van een riolering in de binnen stad). Luisterend naar deze Heemschutter is de oude waarheid opnieuw ervaren, dat het weinigen zijn, die zich voor velen dienst baar opstellen. En al halverwege het ge sprek heb je vastgesteld dat een geschreven portret van deze voortrekker onvolledig móét zijn. De klokken van de Sint Jan spelen het volle uur. Haar echo's verwaaien over de oude stad, vervloeide klanken waaien door de Choorstraat (Koorstraat). Na een rondgang door het intieme museum van de Stichting P.M. Slager, met de werk stukken van acht schilders en schilderessen van de familie van zijn vrouw, komt op de drempel de Sint Jan in het beeld. Wat betekent die kathedraal voor hem en wat betekent het bouwwerk - in zijn visie - voor stad en land? 'Daarover moet ik nadenken', aldus onze gastheer. Dat heeft hij gedaan, hier volgt het resul taat: 'De kathedrale basiliek van Sint Jan Evan gelist te 's Hertogenbosch - alom bekend als de Sint Jan - is het voornaamste gebouw van Nederland. In ben in Den Bosch geboren en ik prijs me gelukkig aan de_ voet van de Sint Jan te wonen De Sint Jan is mijn achtergrond en omge ving. De kerk is van een zeldzame schoon heid, grandeur en monumentaliteit, voor mij een teken van verbondenheid van hemel en aarde. De Sint Jan is een onmisbaar deel van mijn leven en inspireert mij om tesamen met ve len te ijveren voor de bescherming van de schoonheid van ons land.' Jan Roelfs Sr.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 16