Een rebel in historisch Den Bosch evenementenagenda 135 HET STRIJDBARE LEVEN VAN MR. HEIN BERGÉ Wanneer het tot je beroep heeft behoord pleidooien te houden en je bent daarin zo' n 35 jaar doorkneed geraakt, dan blijft ook daarna de pleiter in je voortleven. Dat geldt in hoge mate voor mr. Henri (Hein in zijn Brabantse leven) Bergé. Deze fervente Bosschenaar is nu acht jaar voorzitter van de Provinciale Commissie van Bond Heemschut, op weg naar zijn maatschappelijk-ambtelijke eindstreep als vice-president van de Rechtbank in de Brabantse hoofdstad. Pleiten is hij blijven doen, jarenlang, ook zonder toga, op posten aan het front van velerlei belangenbehartigingMet een soort Bourgondische strijdbaarheid, die hem mede in Heem schutkringen bekendheid heeft verschaft. Gezien in het kader van de nieuwe verant woordelijkheid die de gemeentebesturen krijgen voor de stadsvernieuwing en de mo numentenzorg, zijn er echter sterkere argu menten om dit denkbeeld wèl op te pakken. Veel voorbereidend werk is al gedaan. Het decentralisatievoorstel van Binnenlandse Zaken dat de zorg voor het onroerend cul tuurgoed vrijwel geheel naar de gemeenten willen afschuiven, is nu hopelijk van de baan. De gemeenten weten dat zij bij deze taak toch op steun van rijkswege kunnen rekenen, zowel financieel als wat de in de Rijksdienst aanwezige deskundigheid betreft. Het initiatief ligt echter meer dan voorheen bij de gemeenten en bij de particulieren in de gemeente. Het idee "s-Hertogenbosch congrescen trum' zou wel eens de aanzet kunnen zijn voor een van vele kanten loskomende acti viteit om een kostbaar erfdeel een nieuwe toekomst te geven. Gemeentebestuurs-Hertogenbosch 14 september - Heemschutdag, 's-Hertogenbosch 21 september - Excursie Restauratie-Aannemers naar Rumpt, Gelderland, 21 september - Provinciale Ledenexcursie Oostelijk en Zuid-Oostelijk Groningen 28 september - Provinciale ledenexcursie Gelderland, bezoek aan Elburg 10 oktober - Studiedag beheer 19de-eeuwse kerken Heemschut i.s.m. Cuypergenootschap 12 oktober - Provinciale ledenexcursie Friesland bezoek aan Sneek 12 oktober - Provinciale ledenexcursie Utrecht: bezoek aan Oudewater 26 oktober - rondleidingen door P.C. Hoofthuis (Faculteit der Letteren, Gemeente Universi teit) Amsterdam. ^Literatuurlijst van pag. 131 Literatuur: - C.J. Gudde, 's-Hertogenbosch, geschiedenis van vesting en forten, 's-Hertogenbosch 1974. - J. B. Kist 'Iets over de belegering van 's-Herto- genbosch in 1629' catalogus tentoonstelling Noord Brabants Museum 1979. 's-Hertogenbosch 1979, 25-29. - H. L. Janssen, red. Van Bos lot Stad 's-Hertogen bosch 1983. - J. Sneep e.a. red. Vesting, vier eeuwen vesting bouw in Nederland 's-Gravenhage 1982. - Atlas van historische vestingwerken in Noord- Brabant (ter perse). Bronnen: - A.R.A. 's-Gravenhage Archief van Genie plans van vestigen. - Archief Gemeentewerken 's-Hertogenbosch, sec tie Archeologisch en Bouwhistorisch Onderzoek. Mr. Bergé, die negen jaar geleden overstap te van de advocatuur naar de rechterlijke macht, is op 14 september aan het hoofd van zijn commissie gastheer voor de jaar lijkse Heemschutdag, ditmaal in het jubile rende Den Bosch, vanwege 800 jaar stad. Thans kroont die stad zich met de majestu eus gerestaureerde kathedraal van Sint Jan. ZIJN GROTE NABUUR 'Ik woon op een afstand van ruim 50 passen van de kathedraal', zegt de voorzitter. 'Bo vendien heb ik in mijn omgeving de archi tectonische geschiedenis binnen handbe reik!' We praten in Museum Slager aan de Choor- straat, waarboven zijn woonhuis is gelegen. Dit museum is een apart hoofdstuk in het bedrijvig bestaan van Bergé en vormt met zijn collectie landschappen en stadsgezich ten een entourage, die vele Heemschutters als benijdenswaardig voorkomt. Het ant woord op de vraag wanneer en hoe zijn belangstelling voor monumentenbescher ming is gewekt, leidt tot een lang informa tief en soms humoristisch getint verhaal. Mr. Bergé: 'Allereerst dit: Wie zeer bewust met bescherming van cultuurmonumenten wil bezig zijn, staat principieel op de barri cade. Wij moeten als het ware iedere dag waken voor ons architectonisch erfgoed. Natuurlijk, we zijn in de Nederlandse ver houdingen een kleine groep, maar juist daarom dienen alle middelen te worden aan gegrepen om ons te laten gelden. Een recent voorbeeld van betreurenswaardige passivi teit: waarom heeft Heemschut nagelaten suggestief te verkondigen óók op de bres te staan voor het behoud van het Amsterdams Concertgebouw? Dit is toch een nationale zaak? Heemschut moet veel meer aan de weg timmeren. Dit biedt mede de mogelijk heid jongeren voor ons streven te interesse ren. We moeten hoognodig af van de indruk een elitaire club te zijn. Ik weet wel, hoe ders van het vaderlandse erfgoed lopen niet met spandoeken, maar dat hoeft eerlijke en gefundeerde strijdbaarheid niet in de weg te staan.' OPTREDEN IN BRABANT 'Met onze Commissie bestrijken we een be langrijke bevolkingsgroep. Eén op de zeven Nederlanders woont in Brabant, een on voorstelbaar rijk cultuurland. We bezitten in onze provincie misschen wel het grootste deel van de Nederlandse kerken, kapellen en kloosters. En dat is dan nog maar één facet van ons cultuurgoed. Het zijn meren deels gebouwen die als gevolg van de tijds omstandigheden om hernieuwd gebruik, om eigentijdse bestemmingen vragen. Je moet dan inzicht en vechtlust tonen om dreigende sloop voor te blijven. Onze Commissie loopt bij voorbeeld voorop bij de productie van bezwaarschriften. Daarop zijn we trots. Geestdrift om te restaureren is er meestal niet. Wij wijzen dan op de financiële conse quenties van sloop en nieuwbouw, die vaak groter zijn dan de kosten van restauratie. Omdat we een groot gebied in het oog moe ten houden, hebben we, vanuit ons bestuur, subcommissies ingesteld. In West, Zuid- Oost en Zuid-West-Brabant. Midden-Bra bant is in de maak. De ene maand vergade- Mr. Hein Bergé 'De Sint Jan is mijn achtergrond en omgeving.'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 15