's-HERTOGENBOSCH CONGRESCENTRUM 134 trekken de aandacht als een belangrijke ge meentelijke prestatie. Dat alles neemt niet weg dat de toekomst van het eigen karakter van de Noord-Bra bantse hoofdstad nog niet zeker is. De be zuinigingen zijn overal merkbaar, bij de ge meenten nog scherper dan bij het rijk, even als het inzakken van de particuliere restau ratie-activiteit in de laatste jaren. DE LEGE KERKEN Een van de moeilijkste problemen van de monumentenzorg is het behoud van waarde volle kerken en kerkelijke gebouwen die hun functie verliezen. In de Monumenten wet van 1961 hebben kerkelijke monumen ten nog een uitzonderingspositie; de minis ter mag voor deze categorie geen beslissin gen nemen dan na overleg met de eigenaar; kerkelijke gemeente, parochie of kerkelijke instelling. Toen werd deze functie nog als een zo levenskrachtige beschouwd dat het monumentenbelang zo nodig moest wijken voor de belangen van de eredienst. Sinds dien heeft zich op dit gebied een omwente ling voltrokken die gedurende tien eeuwen Europese geschiedenis ondenkbaar was. Het is niet meer, zoals vroeger, de ene inter pretatie van het Evangelie die de plaats in nam, of probeerde in te nemen, van een andere; het is het in toenemende mate weg ebben van de betrokkenheid bij het kerkelijk leven in al zijn verschijningsvormen. Nie mand weet of, en zo ja, wanneer en hoe daarin een kentering zal komen. Nu is het gevolg in ieder geval dat overal in ons land de ene kerk na de andere wordt gesloten en een leegstaand gebouw dat niet meer wordt onderhouden, staat te wachten op de sloper. Dat is dan niet meer een zaak van de eige naar die de grond soms voor een goede prijs kan verkopen, maar een zaak van algemeen belang, want het gaat om gebouwen die een belangrijke plaats in het stads- of dorps beeld innemen, die vaak een grote architec tuurhistorische waarde hebben en een emo tionele betekenis voor de omwonenden. Dat 's-Hertogenbosch, behalve zijn beroemde kathedraal, als diocesaan centrum heel wat kerkelijke gebouwen telt ligt voor de hand; de vraag naar een passende nieuwe functie voor leegstaande kerken is echter overal aan de orde. Wat men het eerst probeert is een gebruik als concertzaal. Dat sluit het meest aan bij de oorspronkelijke functie, zeker als er een goed orgel aanwezig is. Er zijn ker ken ingericht als museum, als tentoonstel lingszaal, als multi-functionele ruimte en wat niet al. Wil zoiets redelijk functioneren dan moeten er ingrijpende voorzieningen worden getroffen voor verwarming, garde robes en toiletten. De exploitatiekosten worden hoog, de gebruiksmogelijkheden blijven beperkt. DE ST. JOSEPHKERK In 1982 kwam op verzoek van het gemeen tebestuur van 's-Hertogenbosch een werk groep bijeen die, behalve ambtelijke des kundigen, vertegenwoordigers bevatte van De St. Jozefkerk in verval. verschillende in de historische binnenstad geïnteresseerde verenigingen. De opdracht luidde het vinden van een passende en ook financieel verantwoorde alternatieve be stemming voor de St. Josephkerk, waarbij ook het aangrenzende kloostergebouw en de ruime tuin in de overwegingen konden wor den betrokken. De kerk was toen in gebruik als opslagruimte van tweedehands goede ren, het v.m. klooster van de paters Re demptoristen was gekraakt. Het kerkgebouw dateert uit de jaren 1857- 1859, het is een goed voorbeeld van de vroege neo-gotiek toen men de architectoni sche detaillering van het interieur nog in stucwerk uitvoerde. De kerkinventaris was verwijderd, de later aangebrachte decoraties waren door lekkage zwaar beschadigd, de hoge imposante ruimte bood een triest beeld van verwaarlozing. Toch waren alle leden Alternatieve bestemming voor de St. Jozefkerk waar deze zomer het Restauratie ambachten centrum is gevestigd. Foto's van Jan Verhoeff, Den Bosch. van de werkgroep van mening dat vervan ging van het complex door een modem woon- of bedrijfsgebouw een onaanvaard bare verarming van de stad zou betekenen. De werkgroep heeft het zich niet gemakke lijk gemaakt. De meest uiteenlopende mo gelijkheden zijn onderzocht, waarbij de ambtelijke leden uitvoerig informaties in wonnen bij in aanmerking komende instel lingen en organisaties. Telkens liep het spoor dood. Bovendien werd in de besprekingen gewezen op de situatie dat de St. Josephkerk geen op zich zelf staand geval vormt. Het zou een 'afval race' kunnen worden wanneer voor dit ene kerkgebouw een functie gevonden wordt die misschien beter zou passen in een andere ruimte, waar hetzelfde probleem aan de or de is of binnenkort komt. Het gaat daarbij niet uitsluitend om kerkelijke eigendom men. Terwijl de werkgroep bezig was, had den de gemeentediensten een 'nota markan te gebouwen' opgesteld die 61 objecten be vat, waarvan er 29 in overheidsbezit zijn en 32 in het bezit van kerkelijke of andere instellingen en particulieren. Van die 61 panden zijn in 25 gevallen binnen 5 jaar functiewijzigingen te verwachten. Congressen, studiedagen of 'seminars' heb ben een nog steeds toenemende betekenis in de huidige samenleving. Daarvoor bestaan moderne congresgebouwen met zalen voor pleno- en voor sectievergaderingen, ge luidsinstallaties en vertaaldiensten. Belang rijker dan de officiële bijeenkomsten zijn echter de informele contacten tussen be roepsgenoten, en daarvoor zijn de 'aircondi tioned' congresgebouwen allerminst bevor derlijk. Hardop denkend over de mogelijk heid van congressen in de St. Josephkerk kwam de werkgroep tot de bevinding dat er geen aantrekkelijker 'wandelgangen' denk baar zijn dan de sfeervolle straatjes van de binnenstad met hun vele cafe's en restau rants. Wanneer men de binnenstad met haar dichtbijelkaar gelegen markante gebouwen als geheel beschouwt, en het mogelijk zou zijn in die gebouwen de nodige technische accommodaties aan te brengen, dan kan 's-Hertogenbosch als congrescentrum iets heel bijzonders bieden. Het is onvermijdelijk dat een dergelijke ge dachte vragen en bezwaren uitlokt. Wordt de nu beschikbare ruimte voor congressen en soortgelijke bijeenkomsten wel volledig gebruikt? Is hQt nodig om daar nieuwe voor zieningen aan toe te voegen? Hoe is een gecoördineerd beheer denkbaar van gebou wen die aan verschillende eigenaren toebe horen? Heeft de stad voldoende moderne hotelkamers en zo niet, wie financiert daar van de exploitatie wanneer er geen congres sen zijn? Zou de bedoelde nieuwe functie geen scha delijke invloed hebben op de huidige functie voor recreatie en toerisme? Er zijn altijd argumenten te over om een moeilijke opga ve uit de weg te gaan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 14