Edinburgh 'New Town' m EUROPA NOSTRA is een vereniging op gericht in 1963, die in 'Heemschut' regel matig wordt genoemd, o.a. met betrekking tot de z.g. 'Europa Nostra Awards' en naar aanleiding van haar jaarlijkse algemene ver gaderingen. Europa Nostra is een internationale federa tie van instellingen voor de monumenten zorg (waafvan ook Heemschut lid is), die congressen en seminars organiseert en het Historie Towns Forum heeft opgericht ter uitwisseling van informatie en ervaring, dit in nauwe samenwerking met de Raad van Europa. In 1984 vond het Europa Nostra congres plaats in Edinburgh (zie ook 'Heemschut' juni 1984, pagina 129) waarbij de deelne mers werden geïnformeerd over de werk zaamheden van de Scottish Georgian So ciety door de vice-voorzitter, Colin McWil- liam, en kennis maakten met de aspecten en problematiek van 'Edinburgh New Town' tijdens een stadstoer onder leiding van de gelijknamige monumentenzorg-organisatie. Korte samenvattingen van beide evenemen ten nemen we op deze en volgende bladzij den op. Het daarvoor gebruikte materiaal werd vertaald door P. Balma en samengevat doorP. A. Hengeveld-Brand. De Europa-Nostra-onderscheidingen 1984, die bestaan uit medailles en diplo ma's van verdiensten, zijn ten deel gevallen aan de volgende landen: medailles kregen Engeland: restauratie van straatwanden in Glasgow, waarvan de huizen met de dichter Robert Burns worden geassocieerd. Nederland: het terugbrengen van het 17de eeuws karakter van paleis en tuin 'Het Loo' Noorwegen: de reconstructie op een andere locatie van het voormalig Militair Hospitaal te Oslo; het houten gebouw werd 20 jaar geleden ontmanteld en opgeslagen. Spanje: restauratie van een 16de eeuws pa leis in Jaén waarin Arabische baden werden ontdekt en uitgegraven, nu dienst doend als museum. Turkije: de reconstructie van het hotel 'Ko- nak' te Istanbul: een 19de eeuws gebouw dat als voorbeeld strekt voor restauratie van andere soortgelijke projecten in de stad. Diploma's werden verstrekt aan Oostenrijk, België, Denemarken, Frankrijk, Grieken land en Engeland. 103 De aanzet tot het aanleggen van de 'New Town' van Edinburgh vond plaats in 1767 toen de layout van James Craig voor Princes Street, Queen Street en George Street be grensd door St. Andrew Square aan het Oosten en Charlotte Square aan het Westen, met een prijs werd bekroond. Een verdere ontwikkeling in 'Georgian' stijl*) (hoofdzakelijk een woonwijk) volgde hierop en tegen 1830 was het grootste ge deelte van de bebouwing voltooid. Met zijn 318 ha, is de New Town heden een uitgestrekt centraal gelegen hoog geclassifi ceerd beschermd stadsgezicht met meer dan 24.000 bewoners. Het regelmatige patroon van straten en pleinen en crescents (halve maanvormige rij huizen) op hellend terrein, afgewisseld met tuinen en doorsneden door de rivier de Leith, is van een unieke schoon heid. Naar het uitzonderlijk mooie voor beeld van Robert Adam in Charlotte Square werden door Schotse architecten gebouwen van zandsteen ontworpen, de z.g. 'terraces' in de stijl van kleine paleizen waarin zich achter een eenvormige fa§ade, een grote verscheidenheid aan huizen en flats bevindt. Na 200 jaar aan de weersomstandigheden te zijn blootgesteld, is de New Town hard toe aan reparaties, vooral de gebouwen aan de Noord- en Oostzijde. De Conferentie in 1970, georganiseerd door de Scottish Civic Trust, de Edingburgh Architectural Associ- ation en de Civic Trust London, belichtte speciaal dit verval. De Conferentie werd gesteund door be vriende verenigingen en bewonersvereni gingen, en leidde tot de oprichting van de New Town Conservation Committee. Sedert 1972 beschikte deze Commissie over bijna 4 miljoen, toegekend in de verde ling 2 op 1 door het Ministerie van Binnen landse Zaken en de gemeente Edinburgh. Bijdragen, evenredig aan de belastbare waarde van de eigendommen, werden ver- Luchtfoto van Edinburgh 'New Town', opgezet met een regelmatig stratenpatroon, waarin de zo typische 'crescents' zijn opgenomen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 9