102 reik ik ze de ideeën aan. Laat ze er dan ook wat mee doen. MONUMENTENZORG: HET MOET ZAAK VAN PARTICULIEREN BLIJVEN Wij vroegen de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg om een reactie op de plannen van Martien Mol. 'Wij staan zeer sympa thiek tegenover zijn plan, maar het moet wel een zaak van particulieren blijven', al dus voorlichtster Wietske Otten. Zij ver volgde dat Monumentenzorg slopers niet kan verplichten waardevol oud bouwmateri aal ergens te deponeren en aannemers niet om er weer gebruik van te maken. 'In dat geval zou je eerst de monumentenwet moe ten veranderen en dat is nogal ingrijpend. Wèl zou je via gemeentelijke verordeningen deze verplichtingen kunnen regelen'. De Rijksdienst wil Mol graag helpen bij zijn plannen en als de stichtingsacte is gepas seerd eventueel in een Raad van Toezicht gaan zitten. De heer Smaal van Monumentenzorg ging in op het idee van een centrale opslag. Hij vindt het idee om oude bouwmaterialen op te slaan prachtig, maar zou dat liever per provincie zien gebeuren. 'Elke provincie zou samen met de provinci ale monumentenwacht een overzicht kun nen maken van opslag-depots en een regi stratiesysteem kunnen opzetten voor wat er aan materiaal vrijkomt en wat nodig is voor hergebruik. De monumentenwachten zou den gezamenlijk op centraal niveau het overzicht kunnen bijhouden. Zij hebben, al een centraal meldpunt. Ook de Vereniging van de heer. Mol zou dat eventueel kunnen gaan doen. Met gemeenten zouden er afspraken te ma ken zijn materialen ergens in de provincie op te slaan. De rijksdienst zelf heeft geen registratiesysteem', zegt hij. 'Je zou alles in overleg moeten doen met de reeds bestaande opslagdepots van gemeen ten en aannemers. Monumentenzorg wil graag het zoeken naar opslagterreinen on dersteunen en het hergebruik van oude ma terialen bevorderen maar het moet een parti culiere zaak blijven. Monumentenzorg is er vooral om de monumentenwet uit te voeren.' Informatie over de Vereniging van Handela ren in oude bouwmaterialen 05172-2400 en 1846 (secretariaat) of 02209-1707 en 2983 Jaap Kamerling Op donderdag 10 oktober a.s. zal een themadag voor beheerders van 19de eeuwse kerken worden gehouden in de St. Nicolaaskerk te Amsterdam. De organisatie ligt in handen van het Cuy- persgenootschap in nauwe samenwerking met Heemschut. De redactie van 'Heem schut' zal het september-nummer geheel wijden aan de aspecten en problematiek van onderhoud en beheer van kerken. Deze dag wordt mede mogelijk gemaakt door de jon ge Vereniging van Handelaren in Oude bouwmaterialen De jaarlijkse vergadering van Europa Nostra in 1985 vond plaats in Sevilla (Spanje) in aansluiting aan het vijfde sym posium van historische steden georgani seerd door de Raad van Europa, met als hoofdthema 'Monumentenzorg en de stede lijke leefgemeenschap: een gezamenlijk streven' De volgende onderwerpen werden behan deld: de financiering van het bouwkundig erfgoed; hergebruik van historische gebou wen, monumentenzorg en luchtvervuiling; jeugd en monumentenzorg. Bij de openingsplechtigheid werd het woord gevoerd door een groot aantal sprekers on der wie de Secretaris-generaal van de Raad van Europa, Gaetano Adinolfi en de presi dent van Europa Nostra, de Nederlander H.J. de Koster, die in zijn uitstekende speech o.a. de volgende punten behandelde. - Het is jammer dat uitspraken zoals: 'cul turele identiteit, visuele harmonisatie, ge voel voor traditie enz. vormen belangrijke factoren voor de kwaliteit van het menselijk bestaan in een land' nog lang niet door alle autoriteiten in de diverse landen worden er kend en toegepast. - Het idee van 'integrated conservation' (het integreren van de zorg voor het archi tectonisch erfgoed in stedelijke ruimtelijke ordening) heeft de visie van het begrip mo numentenzorg aanzienlijk verbreed, waarbij ook het minder in het oog vallende maar bouwkundig en sociaal zeker zo belangrij ke, nationale ('vemacular') monumentenbe- zit een rol speelt. Daardoor wordt de dia loog tussen monumentenzorgers en stede bouwkundigen van belang voor iedereen, ook voor de minder bevoorrechten. - Bij veel regeringen is de kwestie van fi nanciering van restauratiesubsidies dikwijls een sluitpost, hetgeen duidt op een bijzon der kortzichtig beleid dat op de lange duur tot aanzienlijke kostenverhoging leidt. Pu blieke ondersteuning van onze doeleinden is derhalve uiterst noodzakelijk om regeringen tot een juiste en onpartijdige afweging van belangen aan te zetten. - De economische ontwikkelingen in een land zijn absoluut noodzakelijk,maar deze moeten wel worden beheerst, ja soms zelfs beperkt ten behoeve van het milieu! Tot nu toe zijn we er helaas nog niet in geslaagd de twee spanningsvelden in een goede verhou ding te krijgen. - De grootst mogelijke prioriteit moet ge geven worden aan het probleem van het vinden van bruikbare nieuwe bestemmingen van oude panden want deze kunnen en mo gen niet lang leeg blijven staan; maar dan liefst wel andere bestemmingen dan de tal loze reeds bestaande kunstgaleriën, ateliers enz. - Ook de afweging van toeristen-druk op monumenten vereist veel studie en zorg. Anderzijds is het wellicht nuttig een voor stel te noemen dat eens werd gelanceerd: 'indien iedere toerist die een monument be zoekt de tegenwaarde van één dollar zou bijdragen voor restauratiedoeleinden, zou den vele problemen kunnen worden opge lost.' P.A.H.-B. Op het laatste moment wordt nog een glas in lood-raam - van de vorig jaar gesloopte Bonifatiuskerk te Amsterdam - gered.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 8