Waarom nieuw materiaal als authen tiek beschikbaar is? Heemschut restauratie werkkampen voor vrijwilligers 100 RESTAURATEURS VAAK VEEL TE GEMAKZUCHTIG Duizenden kilo's waardevolle oude bouwmaterialen, een halve eeuw geleden tot vele eeuwen daarvóór vervaardigd, komen dagelijks op de schroothoop terecht om te worden vernietigd. Authentiek materiaal, dat alleen al om oudheidkundige en kunsthistorische redenen onvervangbaar is. Nog altijd worden er, gelukkig bijna dagelijks, restauraties van historisch waardevolle panden aanbesteed. Restauraties die echter heel vaak domweg worden uitgevoerd met ordinaire nieuwbakken stenen. En dat terwijl bijna altijd authentiek bouwmateriaal wel degelijk voorhanden is. mentaal smeedijzeren hekwerk en bekroond door een gedrapeerde urn, symbool van ver gankelijkheid en dood. Ook andere traditio nele motieven van vergankelijkheid en dood, eeuwigheid en leven zijn aanwezig, zoals in de decoratie van een lauwerkrans, een vlinder, bloemen, een omgekeerde brandende fakkel, een klaproos of papaver en eikenbladeren. Ook het interieur is voor zien van decoratie met laurierkransen en guirlandes op tegels. In de kelder bevindt zich een marmeren borstbeeld van Amalia Salamonski, in 1892 aangeboden door vrienden en vereerders en uitgevoerd door de beeldhouwer Henri J. Texeira de Mattos (1856-1908). Per 1 januari 1974 werd afstand gedaan van de grafruimte, waarmee de onderhouds plicht voor de familie kwam te vervallen. De gemeente Amstelveen, formeel eigena res van de begraafplaats, werd vervolgens verantwoordelijk voor de verdere gang van zaken. In 1984 wordt het familiegraf de status van - een terecht door de Monumentenraad ver dedigd standpunt - een beschermd monu ment helaas onthouden door een beslissing van de Raad van State op verzoek van de gemeente Amstelveen. Gesteld kan worden dat de door de gemeente ingeschatte finan ciële consequenties van een noodzakelijke restauratie bij deze beslissing de doorslag hebben gegeven. Het graf dreigt elk mo ment te worden ontruimd en te worden afge broken. Bescherming van monumenten op begraaf plaatsen is in principe even legitiem als de zorg voor monumenten elders, mits het mo nument beantwoordt aan de door de Monu mentenwet gestelde voorwaarden. Plaatsing van onroerende goederen op een lijst van beschermde monumenten brengt uiteraard de nodige afweging van belangen en priori teiten met zich mee. Volgens betrouwbare informatie is een verantwoorde restauratie van het graf van Oscar Carré voor eenderde van de door de gemeente aangegeven kosten uit te voeren. Hopelijk is het alsnog moge lijk wegen te vinden die zullen leiden tot herstel en behoud van het familiegraf. Voor inlichtingen en suggesties: mevr. drs. C. M. A. Dalderup, Pr. Irenelaan 8, 1182 BJ Amstelveen, 020-470196. Er kunnen nog enige vrijwilligers wor den geplaatst in de kampen te Hilver sum, Wageningen en Zevenaar (juli en aug.). Inlichtingen bij Heemschut: tel. 020-22 52 92 Marden Mol, handelaar in oude bouwmate rialen in het Noordhollandse Schoorl, wordt niet moe dit droeve verhaal bijna wekelijks te vertellen. Bij de Rijksdienst voor Monu mentenzorg, de gemeente Amsterdam, op studiedagen van monurhentenbeschermers, vergaderingen van monumentenorga nisaties. Waar hij ook maar autoriteiten op dit gebied denkt te kunnen ontmoeten, pro beert hij duidelijk te maken hoe volstrekt onnodig waardevol materiaal wordt vernie tigd terwijl het toch echt anders kan. Hij probeert duidelijk te maken, datje niet ein deloos door kunt gaan met klei te winnen voor het bakken van steen, omdat ook deze grondstof schaars wordt, en voegt daaraan toe, dat het bakken van stenen veel energie en geld kost. Hij eindigt met een pleidooi voor hergebruik van oude bouwmaterialen en het scheppen van de organisatorische mogelijkheden daarvoor. We ontmoeten Martien op één van zijn twee opslagplaatsen van oud bouwmateriaal aan de Rijksweg te Schoorldam. Naast een klein kantoortje liggen de partijen stenen hoog opgetast. Stapels afgebikte kloostermoppen in diverse formaten; een grote voorraad geelkleurige IJsselsteentjes, bakstenen van het Vecht-, Maas- of Waalty pe. Vaak eeuwen oud. Lange rijen plavui zen van alle mogelijke soorten. Tegels van de pieren van Scheveningen. Kinderhoofd jes, die tot diep in de jaren vijftig automobi listen razend konden maken, maar nu weer in trek zijn als sierbestrating. PUI VAN SUISSE Vlak voor m'n voeten staat de heuse voor pui van het voormalige hotel Suisse aan de Amsterdamse Kalverstraat. Van origineel zandsteen. Bijna val ik over de grote in steen uitgehouwen uil van het vroegere Handelsbladgebouw in Amsterdam. Het lijkt wel of ik tussen de decors van een ouderwetse amerikaanse spektakelfilm ben terecht gekomen. Met het enige verschil, dat het daar om kartonnen materiaal ging en hier om echt. Martien en met hem een aantal andere han delaars in oude bouwmaterialen kopen, zo dra ze lucht krijgen van niet te voorkomen sloop van een interessant oud pand, het ou de materiaal op, bikken vervolgens de ste nen of andere waardevolle voorwerpen af en slaan ze op. 'Het grote probleem is echter, dat, wanneer je iets opkoopt je nooit weet of en zo ja wanneer dat materiaal een nieuwe bestemming kan krijgen. Op die manier koop ik partijen op, die jaren blijven opge slagen liggen en niets opbrengen. Eigenlijk zou ik ze overdekt moeten opslaan, want het materiaal verweert of rot weg, maar omdat de onzekerheid al zo groot is kan ik me zo'n simpele investering al niet veroorloven'. Martien kan deze hobby, want zo mag je het haast wel noemen, alleen maar volhouden omdat hij gelukkig ook nog andere, wèl rendabele activiteiten in de steen- en hout handel heeft. Toch is het volgens hem abso luut niet nodig om het hergebruik van oude materialen in de hobbyistische sfeer te blij ven doen. Het kan anders, als de Rijksdienst voor de Monumentenzorg maar wil mee werken. PLAN Vervolgens ontvouwt Martien zijn plan. Het Rijk of bijvoorbeeld de gemeente Amster dam moet een centraal gelegen opslagter rein ter beschikking stellen van minstens 20 ha., met uitgroeimogelijkheden. Via de sloopvergunning moeten slopers van oude gebouwen verplicht worden alle opnieuw bruikbare materiaal zoals stenen, hout en ijzer tegen een vergoeding over te doen aan een op te richten stichting, en het te depone ren op dit terrein. De stichting verzorgt ver der het bikken, sorteren en opslaan van het materiaal, registreert het in een databank en zorgt samen met Monumentenzorg voor zo veel mogelijk juist hergebruik. Monumen tenzorg moet een deugdelijk registratiesys teem opbouwen van panden, die gesloopt moeten worden en gebouwen, waarvoor restauratieplannen bestaan. 'Zo'n systeem is er min of meer al, maar het werkt slecht' vertelt Martien. Wordt er nu een restauratie aanbesteed dan komt in het bestek te staan, dat de aannemer zich voor het bouwmateriaal moet wenden tot de stichting vóórdat hij nodeloos tot aan schaf van nieuwe stenen besluit. Monumen-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 6