Familiegraf Oscar Carré bedreigd «2W** Jaargang 62, no. 6 juni 1985 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix In dit nummer o.a.: Oud bouwmateriaal onnodig op schroothoop: Beschildering Sint Servaas architectonisch beschouwd. Afsluiting discussie restauratie Paleis Noordeinde. Europa Nostra. Foto omslag: Watergang, Houtbouw in Waterland. Foto: Gerard van Yperen, Middelie. Vanaf 29 juni a.s. zal in de Grote Kerk te Monnickendam een tentoonstelling over houtbouw gehouden worden. Redactie: Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph Drs. H. S. Korthals Altes - Rudolph Dr. J. F. Saltet Redactiesecretaris: Mevr. P. A. Hengeveld-Brand Medewerkenden J. Th. Balk, Amsterdam Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. Roelfs Sr., Badhoevedorp J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Drs. B. C. M. barones van Hövell tot Westerflier- van Hellenberg Hubar, Ohé en Laak. Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel. 020-22 52 92 öf 020 - 23 09 94 (ledenadministratie) postgiro 124326 Lidmaatschap 45,- per jaar Reductie voor 65 en 30~ Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning nv Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154-1 82 41 gironummer 4988 Grafische verzorging: Bosch Keuning - Baarn AMSTERDAM-AMSTELVEEN - BEGRAAFPLAATS ZORGVLIED Zorgvlied is in Amsterdam de eerste be graafplaats met een landschappelijke tuin aanleg. De voormalige buitenplaats 'Zorgvliet' aan de Amstel, onder de gemeente Nieuwer- Amstel (Amstelveen), moet vóór 1859 al zijn gesloopt. Het 'weiland Zorgvliet' werd bestemd voor de aanleg van een buitenbe graafplaats. Toen Zorgvlied in 1921 bij an nexatie buiten de gemeentegrens kwam te liggen, op Amsterdams grondgebied, werd bedongen dat Amstelveen de beschikking over de begraafplaats zou blijven behouden. Voor de oudste gedeelten van Zorgvlied zijn de landschapsarchitecten Zocher uit Haar lem verantwoordelijk. Met deze aanleg, in de traditie van de Engelse landschapstuin met boomgroepen en 'natuurlijk' slingeren de paden, werd in 1869 een aanvang ge maakt door J. D. Zocher jr. en L. P. Zo cher. Een uitbreiding in overeenkomstige stijl, door dezelfde familie van tuinarchitec ten, volgde in 1891/92. De Zochers hadden onder meer begraafplaatsen aangelegd in Haarlem (1822), Soestbergen (1844), in Heemstede en Zutphen. Al 'vanaf het begin (en nog steeds) vinden op de zogenaamde 'élitebegraafplaats' Zorgvlied talrijke vooraanstaande personen hun laatste rustplaats. Zo ook de familie van Oscar Carré (1846-1911), de oprichter van het gelijknamige theater aan de Amstel. Het familiegraf 1ste klasse ligt aan een zij pad binnen het oudste gedeelte van het ter rein. Oscar Carré liet het grafmonument na de onverwachte dood van zijn eerste vrouw Amalia Salamonski in 1891 bouwen door de architecten Van Rossum Vuyk, hetgeen uit archiefonderzoek is komen vast te staan. Het heeft de vorm van een Romeinse tempel van zo'n 5 m. hoog, uniek voor Nederland se begraafplaatsen. Het familiegraf kan worden beschouwd als een fraai voorbeeld van 19de- eeuwse neo-classicistische graf cultuur. Zijn aanwezigheid in de schaduw van een imposante treuriep roept de sfeer op van contemplatie en melancholie, die zo werd nagestreefd in de 19de- eeuwse land schapsstijl. Het graf wordt omgeven door een monu- Familiegraf Oscar Carré, voor- en rechter zijgevel, 1891. (Foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg) L- JT-.r: - fZt'T'.i.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 5