tl f r, q 5 staat waarin het gebouw verkeerde een ge volg was van de drie eeuwen durende bloot stelling aan stormen en overstromingen: im mers, het gebouw staat op het voormalige eiland Wittenburg en stond dientengevolge onder invloed van de eb- en vloedwerking van de Zuiderzee. Bovendien werd het in de loop der tijd ook getroffen door brand en zelfs een aardbeving. Het boek geeft verder een gedetailleerd ver slag van de restauratie zelf: alle technische problemen die zich voordeden worden in woord en beeld weergegeven. Het boek wordt afgesloten met een plattegrond en verklaring van het 'inbouwpakket' ten be hoeve van de nieuwe funktie, door architect Sier van Rhijn. J.K.A. Uitg.: Fa. Thijssen en Co. Keizersgracht 637 Amsterdam. Tel: 249720, Prijs: 25,- (zeer beperkte oplage). 'N MOMENT VOOR EEN MONUMENT Beeldbepalende bouwwerken in Doetin chem en omgeving. De Oudheidkundige Kring Deutekom gaf eind 1984 dit boek uit, waarvan nu reeds een tweede oplage verschijnt. Een bewijs dus hoezeer dit boek bij de inwoners van Doetinchem is aangeslagen en terecht, want 'Doetinchem is niet al te rijk bedeeld met monumenten. Eerst kwam de oorlog, daar na de bulldozer. Veel van het weinige dat het oorlogsgeweld doorstond werd nadien met de grond gelijk gemaakt. De opstuwing 121 van een dromerig stadje in de vaart der volkeren kende een nadrukkelijke rol toe aan de sloper. 'Vernieuwing' stond gelijk aan 'vooruitgang'; naar het verleden keek (bijna) niemand meer om. Gasthuiskapel en Catharinakerk mochten zich nog verheugen in restauratie, en de toren in herbouw, maar daar bleef het dan ook bij. Schilderachtige boerderijtjes verdwenen, stadsmuurtjes werden gesloopt, evenals een veelvuldig ge schilderd stadspoortje en een oude synago ge. Bijna waren 't Gevang en de Walmolen eenzelfde lot beschoren. De sloopijver is voorbij. Treuren heeft geen zin. Belangrijker is of het verleden een les kan zijn voor heden en toekomst. De bedoe ling van dit boek is tweeledig:, enerzijds legt het de nadruk op de noodzaak zuinig te zijn op het weinige dat Doetinchem uit vroeger nog rest, anderzijds wil het belang hebbenden en bevolking trachten te overtui gen van de waarde van het historisch en stedebouwkundig erfgoed; ook wat betreft de jongere bouwkunst. In dat opzicht sluit deze uitgave heel bewust aan op een in 1980 onder dezelfde titel gehouden expositie (ge organiseerd door van Deutekom en fotoclub De Oude IJssel in museum 't Gevang). In "n Moment voor een Monument' wordt de lezer geleid van het beschermde erfgoed naar het onbeschermde deelgebied. Van Rijksmonument naar beeldbepalend, maar vogelvrij object. Van een tijdperk van sloop naar een periode van herstel. Uit het vorenstaande kan worden afgeleid dat het zwaartepunt ligt bij de onbescherm de monumenten. Juist omdat zij het kwets baarst zijn. De momentopnames in sloop- dreigende gevallen passen, ondanks hun be trekkelijkheid in de boodschap van dit boek.' Villa 'De Ooiman'. Rond 1928 gebouwd in de Duitse/Beierse villastijl uit de 20er jaren. Kenmerkend zijn de geknikte kap en de fraai gebogen onderste dakvlakken. Het huis heeft vele functies gekend, o.a. verpleeghuis en opvangcentrum voor Surinamers. In 1984 verkreeg de eigenaar, een projectontwikkelaar, een sloopvergunning, maar daar kon hij wegens financiële problemen - gelukkig - geen gebruik van maken. Eigenaresse is thans een dochtermaatschappij van de Nederlandse Middenstandsbank. Aan het woord zijn de drie samenstellers van het boek in een 'ten geleide': Rob Lure- man, Jan Steijntjes en Gon Boekkooi, die hun opdracht beëindigen met 'Ook hopen we dat er, als toch weer sloop dreigt, vaker en beter wordt nagedacht dan vroeger. Wat eenmaal weg is komt nooit terug. De oudheidkundige kring Deutekom heeft jaren van actie en activiteiten achter de rug, die tenslotte mochten resulteren in dit boek, dat begint met drie pagina's vol met data en gegevens over 'Wat verdween of bedreigd werd' vanaf 1862 tot 1984. De kracht van het boek is echter gelegen in de 100 pagina's van 'wat hersteld werd' en behouden bleef, voornamelijk door particu lier initiatief. Opvallend is daarbij dat vanaf het begin der jaren tachtig de Gemeente een positieve rol gaat spelen. Dank zij een over vloed van illustraties krijgt men een uitste kend beeld van verleden en heden, zodat een wandeling door Doetinchem, gewapend met dit boek en aangevuld met de platte grond, die in de herdruk zal worden toege voegd, zeer boeiend zal zijn. Tijdens de wandeling kan men o.a. van de Walmolen genieten, waarvan in 1961 reeds met 14 stemmen tegen 6, door de Raad het besluit tot sloop was genomen. Dat dit niet doorging is het werk van een drietal mannen die binnen 12 uur een actiecomité opricht ten. Een van hen, de heer P. Engelman, zei 'ik ben een Heemschutter... en er is in Doetinchem al zoveel afgebroken...' Ge lukkig dat hij er was! Daaraan danken wij nu dat die Walmolen weer zo fier aan de IJsseloever staat. Van de Oudheidkundige Kring Deutekom zijn nog veel meer initiatieven te melden: Behalve het gestaag ijveren voor het samen stellen van een gemeentelijke monumenten lijst, het aannemen van een monumenten verordening en voorstellen doen tot plaat sing van meer panden op de Rijksmonu mentenlijst, heeft men bemoeienissen met de nieuwe bestemming van het gerestau reerde 'Huis van Pol' als museum. Niet alleen pleegt het bestuur van de Oud heidkundige Kring particulieren publieke lijk te prijzen voor verrichte restauraties, er is ook een klein monumentenfonds in voor bereiding ter aanmoediging van eigenaren met restauratieplannen. Dit alles opdat meer mensen het voorbeeld zullen volgen van twee eigenaren van een winkelpand aan de Varsseveldseweg, de he ren A. en G. Jansen, die tot de overtuiging kwamen dat ze dit al 10 jaar eerder hadden moeten doen, zó bedolven als zij werden onder loftuitingen van klanten en voorbij gangers: 'In Doetinchem, waar al zoveel ouds is ver dwenen wordt ook weer eens iets gerestau-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 27