A f Gelderland Utrecht Het vroegtijdig gesloopte Gouvernementshuis te Zwolle. 1.' Wettelijk stond de sloop niets in de weg. Na een interview op 13-2-1985 met de Zwolse Courant heeft niemand verweer aan getekend. 2. De sloop wordt mij nu zwaar aangere kend, maar de restauraties elders in de bin nenstad onder mijn wethouderschap tot stand gekomen worden vergeten. Commentaar ad 1: De vrienden die reeds Jont geroken hadden hebben zich op 9 fe bruari jl. tot de Minister van W.V.C. ge wend om het pand onmiddellijk op de Mo numentenlijst te plaatsen. Deze brief is ge publiceerd in de Zwolse Courant van 19 februari ad 2. De Stichting Vrienden en de Rijks dienst voor Monumentenzorg hebben zich hardnekkig verweerd tegen sloop van waar devolle binnenstadspanden. De wethouder zou hier pronken met andermans veren. Op 19 februari brengt de heer de Groot het onderwerp Gouvernementshuis ter sprake. B. en W. gaan accoord met de sloop. De Wethouder van Cultuur H. Eskens was hier bij niet aanwezig. Op 27 februari bespreekt de heer Eskens met de heer J. Dijkstra van GS de mogelijk heid het Gouvernementshuis aan de provin cie te verkopen, de heer Eskens is blijkbaar niet op de hoogte gesteld van het besluit van BenW. Op 1 maart wordt het pand gesloopt. Reactie: Protest van de Vrienden. Zij drin gen aan bij B en W een gemeentelijke mo numentenverordening, een monumentenlijst en een antisloopregeling in te stellen. Er wordt een telegram aan de Koningin ge stuurd ter bekrachtiging. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg richt een brief aan B en W van Zwolle met de vraag of men niet wist dat er een proce dure liep om dit monument op de lijst te krijgen met goede kans van slagen. Minister Brinkman bericht, op verzoek van de Ko ningin, B en W om haar verwondering te uiten, en vraagt om opheldering. Resultaat: Wethouder de Groot heeft zijn ontslag genomen. Op 25 maart heeft B en W toegezegd dat de monumentenverorde ning er zal komen. Er moet meer en goed overleg plaatsvinden tussen de Gemeente en de Vrienden. Het door burgemeester Drijber ingestelde 'binnenstads contract' dat onder wethouder de Groot niet meer goed functio neerde en na 1981 geheel stillag, moet weer uit de kast worden gehaald. Deventer De Stichting Oud-Deventer dien de een bezwaarschrift in, gedateerd 23 fe bruari 1985, tegen de eventuele sloop van het oude Geertruider Gasthuis, Singel 5, uit 1884. Dit gebouw past uitstekend naar vorm en ligging in het 'Singel'-gebied. Het zou te betreuren zijn als hier het nieuwe kantoren complex van Kluwer N.V. zou worden ge situeerd. Zij wijzen op artikel 19 wet R.O. en artikel 50 lid 8 Woningwet, inzake be stemmingsplan binnenstad. Culemborg Het streekarchief Tiel Buren Culemborg, het Museum Elisabeth Wees huis en enkele particulieren hebben een ten toonstelling georganiseerd genaamd: Van Voorburg tot Triowijk - in genoemd mu seum te Culemborg, Herenstraat 29 van 25 mei tot 18 augustus 1985, dinsdag t/m vrij dag van 10-12 en 14-17 uur, zaterdag van 14-17 uur, toegang gratis. Het gaat hier om 200 schetsen en ontwer pen van Gijsbartus Prins over het tijdvak 1883 - 1931. Hij heeft woonhuizen, fabrie ken, openbare gebouwen en hele wijken ontworpen. Een deel van het Culemborgse stadsbeeld dat nu beschermd is, werd door deze architect bepaald. Men kan zich op deze tentoonstelling een beeld vormen van doorsnee bouwkunde tegen de achtergrond van de industriële revolutie tot 1930. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist heeft van 23-26 april een congres ge houden getiteld: 'Documentation Informa tion and Terminology'. De Europese landen hebben vertegenwoor digers gezonden die een bijdrage zullen le veren om tot een breed documentatiesys teem te komen betreffende aanpak van res tauratie en onderhoud van monumenten. Er is een documentatiesysteem opgezet op ba sis van een codering volgens de universele decimale classificatie (U.D.C.). Resultaat zal zijn een Restauratie Vademecum waarop men zich kan abonneren. Er is een verkla rend woordenboek aan toegevoegd bevat tende 2200 termen in het Frans, Duits en Engels. Informatie is te verkrijgen bij de Rijksdienst voor Monumentenzorg te Zeist. Utrecht Op 12 april 1985 is overleden me vrouw T. Schröder-Schröder in haar be roemde huis gebouwd door Rietveld in 1924 als typisch voorbeeld van het Nieuwe Bou wen volgens de principes van De Stijl. In 1983 is het huis in erfpacht aan de Gemeen- Het Rietveldhuis te Utrecht wordt dependance van het Centraal Museum Foto: Hanneke Kortland te Zeist

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 25