Nieuws uit de provincies Groningen Friesland Overijssel 118 'Uit ervaring weet ik hoe moeilijk het is uit te maken welke kleuren in het verleden wer den gebruikt. Nog moeilijker is het welke keus er gemaakt moet worden uit de diverse perioden die meestal samenvallen met de vaak vele verbouwingen. Ik zal me dus in het geheel niet mengen in de discussie of wel of niet voor de goede kleur is gekozen, daar ik volledig ondeskundig ben hoe de zaak ter plaatse in elkaar steekt. Destemeer verbaast het mij dat in het eind van het artikel (het redactionele gedeelte) mijn naam wordt genoemd als degene, die het onderzoek heeft gepleegd, waarmede wordt gesuggereerd, dat aan de hand hiervan de kleur is hersteld. Natuurlijk ben ik er trots op dat wordt gezegd dat ik deskundig ben (na 25 jaar mag dat ook wel!) maar... ik heb nooit een onderzoek op Verwolde ge daan. Zorgvuldig heb ik mijn archief nage keken, maar niets gevonden; ja, een mens kan zich vergissen; nietwaar! Het enige wat ik heb gevonden was een rapport-over een totaal verkommerde wandbespanning in Verwolde, maar dat hangt er nog net zo bij; over de buitenmuren niets.' Het spijt de redactie dat ook nu, desge vraagd, geen mening over deze kwestie aan de deskundigen van Rijksdienst Monumen tenzorg te ontlokken was, temeer omdat wij van die zijde de informatie betreffende het onderzoek van de heer Otter hadden ont vangen. Hoe het ook zijde brief van de heer Crom- melin heeft aardig wat stof doen opwaaien en weer eens aangetoond dat het nuttig is, om bij dergelijke restauratie-problemen stil te staan en deze kritisch te blijven volgen. Dat het 'kritisch volgen' van de heer Crom- melin ook anders ontvangen is dan met in stemming moge blijken uit de hierna vol gende reactie van een trouw Heemschut-lid: Geachte heer Crommelin, Uw brief in het januari-nummer van Heem schut aan de Stichting 'Vrienden van de Gelderse Kastelen' betreffende het Land huis Verwolde en het antwoord op die brief van de heer Quarles van Ufford heb ik gele zen en herlezen. Natuurlijk is het ieders goed recht in bepaal de zaken een mening te hebben, zeker als die met redenen omkleed is. Maar het is jammer, dat in kunstzaken die meningen soms zo emotioneel zijn, dat de wijze waarop men ze uit, ronduit'grof kan worden. Een bezonken oordeel vraagt rust en tijd net als nieuwe verf. Mijn vertrouwen in het Bestuur van de Stichting Vrienden van de Gelderse Kastelen is ongeschokt ge bleven - misschien (paradoxaal genoeg) juist iets toegenomen door de wijze, waarop Uw brief is gesteld. Hoogachtend, w.g.M. Jensma-Marx J.K.A. Op 5 november 1984 is opgericht de Stich ting Vrienden van de Stad Groningen. De heer P. L. de Vrieze kwam op het idee en mevrouw G. C. Vermey-Scheltema heeft aan deze stichting vorm gegeven. Het gaat om het bevorderen van de belangstelling voor de geschiedenis van de stad, het stimu leren van meningsvorming, niet alleen van oude zaken maar tevens die van nieuwe ontwikkelingen. Excursies, tentoonstellin gen etc. staan op het programma, ook stede- bouwkundige plannen en de exploitatie moeilijkheden van oude gebouwen zoals kerken zullen onder de loupe worden geno men. Kort samengevat: Heemschut in de stad Groningen! Groningen Stad Hinckaertshuis in de stad Groningen. Onlangs is een aanvang ge maakt met de restauratie van het Hinc kaertshuis, Oude Kijk in 't Jatstraat 6 te Groningen, het oudste nog bewoonde woonhuis in de binnenstad. De stichter van het complex is vooralsnog onbekend. In vloedrijke families zoals Hinckaert, de Mepsche, van Swinderen en Star Numan, hebben niet alleen in de wordingsgeschiede nis van het huis, doch tevens in de historie van stad en ommelanden een belangrijke rol gespeeld. Eén van de bewoonsters, Syerd de Mepsche, weduwe van Otto ten Hansou we, heeft in 1479 het St. Annen of Mep- schen Gasthuis naast het Hinckaertshuis ge sticht. In dit gebouw zijn vier bouwfasen te onderkennen, een middeleeuws zaalhuis uit 1400, een uitbreiding ter linkerzijde, ver moedelijk uit het midden van de 15de eeuw, 'die op haar beurt rond 1600 weer werd ver lengd. Het geheel, zelfs de laatste aanbouw (de stal) komt voor op de kaart van Houbois uit 1634. Het complex manifesteert zich in de Oude Kijk in 't Jatstraat als een tweetal forse pan den, afgedekt met zadeldaken tegen een-. voudige topgevels. In deze topgevels bevin den zich, evenals in de zijgevels, nog enke le smalle 'Groningsche' vensters met zand stenen kalven en dorpels. De achtergelegen bouwdelen omsluiten twee binnenhoven, waarvan de grootste uitkomt op de Turfto- renstraat, van waaruit een van de hoge ach tergevels zichtbaar is. Kortom, een voor Groningen uniek ge bouw, waarvan het herstel als een verheu- gende gebeurtenis mag worden aangemerkt. De restauratie heeft een conserverend ka rakter. Het huis, zoals thans aanwezig, ademt een sfeer van de 18de en 19de eeuw. Bij de uitvoering van de werkzaamheden zijn al vele resten van oudere afwerkingen aangetroffen: balkschilderingen, waar schijnlijk uit het eind van de 16de eeuw, vensters, stookplaatsen en sleutelstukken. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat het werk wordt uitgevoerd met onder steuning van de 'Terugploeg'-regeling, een subsidiesysteem ter verbetering van de werkgelegenheid in de bouw. Het initiatief voor dit project werd genomen door de familie Oosterhof te Den Haag. Aannemingsbedrijf Schakel en Schrale voert het werk uit onder directie van Ir. L. W. Bameveld, architect te Groningen. Er is een besluit afgekondigd van provincia le staten van 18 december 1984 nr 22 inzake vaststelling van de bijdrage-regeling-monu- mentenfonds en de intrekking van de monu mentenverordening en de molenverorde ning. De hoogte van het bedrag dat de pro vincie op zich neemt is afhankelijk van de al dan niet door het rijk vastgestelde subsidiale lasten. Draagt het rijk bij dan betaalt de provincie 15% voor molens en 10% voor andere monumenten. Draagt het rijk niet bij dan kan de provincie tot 35% van de subsidiale lasten vergoeden. Er is echter wel enige speelruimte, de pro vincie kan een autonoom beleid voeren. Een en ander is natuurlijk onderworpen aan verschillende eisen. Voor hen die hier be lang bij hebben kan het provinciaal blad van Friesland No. 19 - 1985 bij het Provincie huis worden aangevraagd. Zwolle: De sloop van het Gouvernements huis Ter Pelkwijkpark 22. De Vereniging Vrienden van de Stadskern Zwolle maakt melding van de onbevredigende beslissing van B en W genoemd pand te slopen. Wet houder Jde Groot verdedigde zich aldus:

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 24