Nogmaals: Landhuis Verwolde opnieuw geschilderd 117 REACTIES OP DE OPEN BRIEF VAN MR. S. CROMMELIN, GEPUBLICEERD IN HET JANUARINUMMER VAN HEEMSCHUT Naar aanleiding van bovengenoemde publi catie ontving de redactie verschillende mon delinge en schriftelijke reacties, hetgeen er op wijst dat de besproken problematiek - het schilderen van natuursteen op histori sche bebouwing - veler belangstelling heeft. Aan een aantal van deze reacties willen wij hieronder aandacht besteden. Om nog even het geheugen op te frissen: Bij de recente restauratie van het 18de eeuwse landhuis Verwolde, dat door de fa milie Van der Borch van Verwolde aan de Stichting de Gelderse Kastelen is overge dragen, werden de natuursteen elementen geschilderd, hetgeen de heer Crommelin de door ons gepubliceerde open brief deed schrijven. Daarin spreekt hij zijn teleurstel ling over het schilderen van het natuursteen uit, omdat hierdoor een z.i. harmonieuze staat van het gebouw geweld is aangedaan. Op grond van onderzoek van genoemde stichting kwam deze tot de conclusie dat het natuursteen oorspronkelijk geschilderd was. Uit het desbetreffende rapport nam de re dactie de belangrijkste punten op als reactie op genoemde open brief. In zijn open brief betwijfelt de heer Crom melin of het zandsteen oorspronkelijk ge schilderd is geweest, maar vindt dat zelfs als dit het geval was, het niet noodzakelijk was om een huis, dat in een - door de familie gewaardeerde - mooie (19de eeuw- se) staat verkeerde, door beschildering dus danig van aanzien te veranderen. In deze mening wordt de heer Crommelin gesteund door A. Baron van der Borch van Verwolde, de laatste eigenaar van het landgoed, zoals blijkt uit zijn onlangs aan ons geschreven brief. Hierin wordt kritiek geuit ten aanzien van het rapport van de Stichting Vrienden der Gelderse Kastelen in dezelfde zin als die van de heer Crommelin. Voorts is schrijver van mening, dat 'wan neer een familie uit piëteit zijn oude familie bezit overdraagt aan een Stichting als 'Gel derse Kastelen', zij mogen verwachten, dat indien ingrijpende veranderingen worden overwogen, de betreffende familie inspraak heeft'. Dat laatste achten wij een redelijke wens, maar wel moeilijk te formaliseren. In ieder geval behoort na het overnemen van de zorg voor een dergelijk bezit, de bewo nersgeschiedenis in al zijn facetten een rol te (blijven) spelen bij het beheer. Jhr. Dr. C.C.G. Quarles van Ufford, di recteur van de Stichting Gelderse Kastelen, vervolgens, betreurt het, in zijn reactie op de publicatie van genoemde open brief, dat deze zo eenzijdig was en is van mening dat de argumenten van de Stichting op de door de redactie weergegeven wijze niet genoeg 'uit de verf' komen, waardoor hij de kwes tie te eenzijdig belicht acht. De redactie achtte het - verkort - op een rij zetten van de argumenten tegen de opvattin gen van de heer Crommelin uit het rapport van de Stichting, de leesbaarheid en de overzichtelijkheid van de publicatie ten goe de komen. Als onze weergave van genoemd rapport niet dit effect heeft gehad, betreuren wij dat, omdat, hoewel een aantal argumen ten voor de zienswijze van de heer Crom melin pleit, dit o.i. nog niet tot een eendui dige conclusie leidt in deze kwestie. In ieder geval is het niet zo, dat Heemschut kritiek heeft op het over het geheel genomen uitstekende werk van de stichting. Het te gendeel is het geval. Ook voor de algehele restauratiewerkzaamheden aan het huis Ver wolde en het herstel van de tuin hebben wij alle waardering. (De familie van der Borch van Verwolde is daar overigens wel bij be trokken). Ook de heer Crommelin 'koestert grote ach ting voor het prachtige werk, dat de Stich ting aan het behoud van Gelderse kastelen en landhuizen gedaan heeft en doet'. (Citaat brief). De heer Quarles van Ufford corrigeerde in zijn reactie onze opmerking dat de op dit gebied deskundige Heer J. Otter een kleur- onderzoek zou hebben verricht. Dit blijkt een onjuiste informatie te zijn die de Rijks dienst voor de Monumentenzorg ons ver schafte. Heemschut ontving ook een reactie van de heer Otter zelf, waaruit het volgende citaat: Verwolde, zoals het aan de Stichting Gelderse Kastelen werd overgedragen, in de door de familie gewaardeerde I9de-eeuwse staat. Foto: Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist. Verwolde, nadat de natuurstenen elementen werden overgeschilderd. Hierdoor valt het accent nu meer op de middenpartij van de gevel. De zandstenen hekpalen werden in een hardsteenkleur geverfd. Foto: Thomas von der Dunk, Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 23