Boek Heemschutdag 1985 Nootdorp Eersel Excursies Tentoonstelling Zaterdag 14/9 Den Bosch 116 verrichte onderzoek naar voren, dat er in deze stad behoefte bestaat aan goede zaal ruimte en dat bestemming van deze kerk tot evenementenzaal zelfs tot een funktionele versterking van het stadscentrum kan leiden. De kerk van de H. Maagd is de enige gave kerk in de binnenstad van Bergen op Zoom en thans een vrij zeldzaam voorbeeld van het grote hallenkerk-type uit de vroege 19de eeuw. De ligging van de kerk aan de Grote Markt, tegenover de St. Gertrudis, geeft er een bijzondere stedebouwkundige betekenis aan. Uit historisch oogpunt gezien heeft de kerk groot belang voor de ontwikkeling van de R.K. Gemeenschap.in Bergen op Zoom. Op grond van deze overwegingen vroegen wij de Minister van W.V.C., geen mede werking te willen verlenen aan het afvoeren van dit kerkgebouw van de lijst van be schermde monumenten of aan het verlenen van een sloopvergunning. Tot onze grote vreugde heeft de gemeente raad onlangs in principe besloten het v.m. St. Jozefhuis aan de Veenweg te verbouwen tot een cultureel centrum. Nog kort geleden, toen sprake was van sloop van dit beeldbepalende gebouw dat een eenheid vormt met kerk en pastorie, sprak Heemschut zich sterk uit voor be houd. Het positieve kunsthistorisch verslag dat Drs. H.P.R. Rosenberg over dit gebouw maakte, onderschreven wij namelijk ten volle. Wij achtten het dan ook onvoorstel baar dat dit voor Nootdorp - waar zo weinig bebouwing meer van cultuurhistorische waarde over is - onmisbare gebouw zou verdwijnen en pleitten voor het geven van een nieuwe functie, die zoveel mogelijk aan moet sluiten op de vroegere bestemming. Bijna twee jaar geleden heeft Heemschut zich tot de gemeenteraad gewend om aan dacht te vragen voor de cultuurhistorisihe waarde van het kloostergebouw met kapel aan de Dijk 13. Daarbij wezen we op de architectonische gaafheid van het complex en de oase van rust welke het kloostergebied uitstraalt, waardoor de betekenis als geheel voor nu en voor latere generaties zo belang rijk en onvervangbaar is. Onlangs namen wij met verwondering kennis van plannen die, ten behoeve van een gemeentelijke huisvesting, uitgaan van een geheel van be bouwing gevrijwaard kloostergebied. An derzijds wordt de levensvatbaarheid van een mogelijke bestemming voor het kloosterge bouw als huisvesting voor ouderen met cen trale voorzieningen getoetst. Een vervlechting van beide onderzoeken - uitgaande van een volledige amovering van de kloostergebouwen en anderzijds het stre ven naar een zinvolle bestemming van het klooster - is echter onmogelijk. Het komt ons voor, dat sinds de inspectie van het voorjaar 1982 door Heemschut er werkelijk niets is nagelaten om dit historische erfgoed tot verpaupering te dwingen. Wij zijn daar over zeer ontdaan en teleurgesteld, temeer daar een bouwkundig onderzoek naar de staat van onderhoud het belangrijkste crite rium dreigt te worden voor een nader haal baarheidsonderzoek voor het vermelde 'centraal wonen'-project. Wij riepen de ge meenteraad van Eersel daarom op om een zinvolle bestemming van het zo beeldbepa lende kloostergebouw te bewerkstelligen. Walenburg, Huis en Hof Walenburg is een zeer oud kasteeltje, dat door de bewoners - de heer en mevrouw Canneman-Philipse - met grote zorg en des kundigheid is gerestaureerd om het geschikt te maken voor bewoning. Het heeft door de eeuwenoude historie en de omringende grachten een geheel eigen karakter. Bij zo'n historisch gebouw een passende tuin ont werpen is niet eenvoudig, maar er werd een 'Walenburg, Huis en Hof, aan de Langbroekerwetering. uitstekende combinatie gevonden van rechte lijnen en een weelderige beplanting. Het tuinplan van Walenburg is gebaseerd op een indeling van omhaagde 'kamers', die elk een eigen invulling gedogen. Door de sym metrie is er een goede aansluiting met het gebouw, waarbij een romantische beplan ting zowel voor de eenheid als contrast zorgt. 'Walenburg, Huis en hof' is een zeer per soonlijk boek, een verslag eigenlijk van de aanleg en restauratie. De tuin is relatief jong, nauwelijks twintig jaar. De planten- keus is zeer verfijnd: vele aparte clematis sen en rozen. Walenburg's tuin is open op 23 juli en 20 augustus (10- 12 en 14.00- 17.00 uur). Het boek is verkrijgbaar door overma king van 35,- 6,50 op giro 1937912 van de Nederlandse Tuinenstichting Am sterdam, dan wel af te halen bij Heemschut Nieuwezijds Kolk 28, of bij de Stichting, Prinsengracht 624. Groningen: De Provinciale Commissie houdt een ledenexcursie vermoedelijk op zaterdag 21 september 1985 door Oos telijk en Zuid-Oostelijk Groningen. Het accent zal liggen op het veenkolo niale karakter van landschap en neder zettingen, monumenten van bedrijf en techniek. Nadere inlichtingen volgen. In de Grote Kerk in Monnickendam zal vanaf 29 juni a.s. een tentoonstel ling over Houtbouw in Waterland wor den gehouden. Deze tentoonstelling vindt plaats in het kader van het Natio naal Landschap Waterland, (zie foto omslag) Op die dag zal tevens het eerste exem plaar van het boek 'Waterland' worden aangeboden aan gedeputeerde drs. W. T. van Gelder; het derde deel in de nieuwe Heemschutserie. (Zie Mei-num mer, pag. 97.) 's HERTOGENBOSCH 800 was aanleiding voor de Provinciale Commissie Noord- Brabant om dit jaar de landelijke Heemschutdag te organiseren. In 1969 werd Den Bosch ook door Heemschut bezocht. Wie van de toen aanwezige leden herinnert zich niet de avontuurlijke vaartocht op de Binnendieze! Natuurlijk is er in die ruim 15 jaar veel veranderd, dus reden te over om weer eens te komen kijken. Er is een interessant programma met veel keuzemogelijkheden opgesteld. Behalve tijdens de officiële ontvangst en de gezamenlijke lunch worden de hopelijk vele deelnemers in kleine groepen onderverdeeld. Daartoe dient u zich wel tijdig te melden! ZIE HET INGESLOTEN AANMELDINGSFORMULIER. De kosten bedragen 30,-, ge lijktijdig met de aanmelding over te maken op postrekeningnr. 124 326 t.n.v. Heem schut, Amsterdam. Jongeren tot 25 jaar betalen slechts 17,50.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 22