Scottish Georgian Society 105 VOORDRACHT VAN COLIN MC De Scottish Georgian Society werd, zoals zovele verenigingen op dit gebied, opge richt in een crisis-situatie. Zevenentwintig jaar geleden toen de lucht gonsde van plan nen voor stadsvernieuwing, maakte de Uni versiteit van Edinburgh een ontwerp voor een nieuwe grote campus aan de zuidzijde van de binnenstad. Omdat dit ontwerp de sloop van een groot gedeelte van in goede staat verkerende 'Georgian' huizen en flats met zich medebracht, verenigde een aantal personen zich onder de naam van Edinburgh Georgian Society om hiertegen verzet aan te tekenen. Helaas slechts met gedeeltelijk succes. In 1960 werd de naam in 'Scottish Georgian Society' veranderd, zodat kon worden opgekomen voor gebouwen uit de 'Georgian' periode (1714 tot 1830) ver spreid over geheel Schotland. Volgens de huidige statuten kan men zich nu toeleggen op studie en bescherming van de Schotse architectuur uit alle perioden. Binnen Schotland zijn hiertoe zes commis sies aan het werk, die gecoördineerd wor den door een kleine staf in een kantoor in Edinburgh, ter beschikking gesteld door een bevriende architect met de ruggesteun van ca. 900 enthousiaste leden. Het Schotse sys teem voor de bescherming van historische bebouwing is grotendeels hetzelfde als in Engeland, maar hier heeft het Scottish De- velopment Department meer verantwoorde lijkheid voor beschermingszaken. Het begon allemaal aan het einde van de 19de eeuw toen de regering de zorg voor oude monumenten zoals ruïnes van kastelen en abdijen op zich nam. In het begin van 1947 maakte de regering een lijst op van alle belangrijke gebouwen naar soort en datum. Twintig jaar later werd de Civic Amenities Act aangenomen, die de locale autoriteiten in staat stelde bescherm de gebieden aan te wijzen. Tenslotte kwam in 1972 een nieuwe Plan ning Act tot stand die eist dat iedereen die wenst te slopen of veranderingen aan te brengen in het karakter van een geregi streerd gebouw of van een beschermd stads deel, zulks niet kan doen zonder een ver gunning van de locale autoriteiten. Beschei den restauratie-subsidies, te verlenen door de Minister van Binnenlandse Zaken daar toe geadviseerd door de Monumentenraad, zijn beschikbaar. Indien een gebouw niet van hoge kwaliteit is of gesitueerd in een bijzonder gebied, dient een aanvraag inge diend te worden bij de desbetreffende plaat selijke autoriteiten, die al dan niet te hulp komen. Eigenaars van geregistreerde gebouwen WILLIAM TIJDENS EUROPA NOSTRA CONGRES IN EDINBURGH IN 1984 hebben niet automatisch recht op subsidie. Echter de gebouwen worden nauwlettend beschermd door een soort negatieve contro le, omdat voor alle bouw-activiteiten een vergunning vereist is. Dit is geen perfect systeem, want het is er meer op gericht slechte ontwikkelingen tegen te gaan, dan goede te stimuleren! Maar het geeft het geïnteresseerde publiek een kans commen taar te leveren op voorstellen die geregi streerde gebouwen betreffen - in feite op alle voorstellen die een bouwvergunning vereisen - vóórdat de plaatselijke autoritei ten een beslissing nemen. Commentaar moet worden geleverd binnen een periode van drie weken - en ofschoon een aantal andere instellingen op dit gebied goed werk doen is de Scottish Georgian Society de enige vereniging in Schotland en zelfs in Engeland en Wales, die probeert alle voorstellen betreffende geregistreerde gebouwen in het gehele land te onderzoe ken. Dat komt neer op commentaar leveren op ca. 3.000 voorstellen per jaar. Indien een aanvraag wordt geweigerd, en de aanvrager vervolgens in beroep gaat tegen de weige ring en de Minister een openbaar onderzoek instelt om de zaak op te lossen, kan de S.G.S. naar de zitting gaan om zijn stand punt kenbaar te maken resp. dit schriftelijk overhandigen. In een groot aantal gevallen heeft de S.G.S. succes gehad. De aanvra gen kunnen worden bekeken omdat de S.G.S. enige jaren geleden bewerkstelligde dat de aanvragen moeten worden gepubli ceerd in de 'Edinburgh Gazette'. De S.G.S. is onderverdeeld in afdelingen die over commissies beschikken, waarvan de leden de aanvragen persoonlijk inspecte ren en daarover verslag uitbrengen in de commissie, waarna in een brief aan de over heid de mening van de commissie wordt vastgelegd. Hiervoor ontvangt de S.G.S. een kleine subsidie van de regering. De leden van deze commissies zijn over het algemeen architecten die waardering heb ben voor oude en jonge architectuur. Men is van mening dat in vele gevallen vakkundige vervanging van missende onderdelen van gebouwen gewenst is om er weer een geheel van te maken en men is er bijzonder ver heugd over dat de oude ambachten zoals voeg- en metselwerk, houtsnij- en pleister werk, langzamerhand weer een opleving vertonen. In het algemeen is men tegen de methode om oude gebouwen als het ware te 'balsemen', d.w.z. de gehele interne struc tuur te verwijderen, zodat er een nieuw ge bouw in een oude 'huid' ontstaat. En men is uitermate voorzichtig met chemische opera ties, zoals het 'schoonmaken van stenen' en terughoudend t.a.v. de vervanging van tra ditionele materialen. De S.G.S. zet zich zeer in voor het bewaren van b.v. torenspitsen, de ijzeren bekroning van Victoriaanse daken en stijlzuivere win kelpuien. Een punt van discussie is of het beter is in een Georgian gevel de grote rui ten van Victoriaans glas te behouden die misschien een honderd jaar geleden werden geplaatst, of terug te keren tot het oude Georgian raampatroon met kleine ruiten in modern glas? Er is geen afdoende antwoord op deze vraag en men zal over dit soort zaken blijven discussiëren! Andere activiteiten van de S.G.S. zijn het vervaardigen van speciale verslagen en stu dies over conservering. Voorbeelden: het 'House of Gray' in de buurt van Dundee is een charmant half ver waarloosd gebouw uit het begin van de 18de eeuw, een combinatie van een bouwsel in Palladio-stijl met een centraal fronton en alles wat er bijhoort, en oude Schotse trap- torens met puntdaken. 20 jaar geleden werd door de S.G.S. opdracht gegeven tot een onderzoek. Het huis is nu verkocht en wordt geleidelijk aan weer tot leven gebracht. - Perth bezit een schitterend gebouw van een waterleidingbedrijf, daterend uit 1832 met een klassieke smeedijzeren 'rotunda' en een schoorsteen die op een Trajaanse zuil lijkt. Tezamen met de Perth Civic Trust is geld verstrekt voor het doen vervaardigen van een studie, die het bouwwerk voor sloop heeft behoed. Het werd veranderd in een toeristen-informatiecentrum (een uitste kend gebruik daar het een opvallend object in het landschap is) en het kreeg een monu- mentenprijs. - In Dundee stond men op het punt een prachtige Victoriaanse kerk de St. Salvador, van de beroemde architect Bodley - in mo derne kleuren te gaan schilderen. De kerke lijke gemeente was aanvankelijk niet erg gelukkig met de interventie van de S.G.S., maar binnen 6 maanden kreeg deze de su pervisie over de totale restauratie van het originele decoratieschema! Ook binnen zijn eigen gelederen is de S.G.S. zeer actief. Er worden lezingen en excursies georgani seerd. De Strathclyde groep organiseerde b.v. een excursie te water naar het eiland 'Bute' met deskundige rondleiding en voor lichting over de specifieke problemen op dit mooie eiland. Verleden jaar vertrok een busvol leden naar het Noord-Oosten van Schotland om een grote verscheidenheid aan gebouwen en plaatsen te bezichtigen en kennis te maken met leden van de Highland groep. Voor de deelnemers was het een bijzondere ervaring zo'n vier eeuwen Schotse architectuur in het vredige zonovergoten landschap van Easter Ross te zien, waarvan bijna niets wordt ver meld in de geschiedenisboeken, maar die wel bekend is bij de architecten en de histo rici van de Scottish Georgian Society.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 11