104 strekt voor uitwendige reparaties en restau ratie van het originele materiaal. De Com missie concentreerde zich vooral op de buurt Stockbridge, Cumberland Street, Fet- tes Row en Scotland Street, en aan een groot gedeelte van de ernstigste aantastin gen aan deze Noordgrens werd een halt toe geroepen. De New Town was een van de vier Engelse 'Pilot Schemes' voor het Euro pese Monumentenjaar, en sindsdien zijn aanzienlijke vorderingen gemaakt. Elk plan wordt gesteund door de eigenaars, die in hun huizen kunnen blijven gedurende de herstelwerkzaamheden niettegenstaande de vele ongemakken en kosten die deze met zich meebrengen. De Commissie stimuleert de eigenaren professionele adviezen in te winnen en zich reeds in het beginstadium te verplichten tot uitvoering van de omvangrij ke werkzaamheden die het herstel van hun huizen vereist. Elke fase van de herstelwerkzaamheden wordt begeleid door een architect en geïn specteerd door de staf van de Restauratie- Commissie. Traditioneel geschoolde arbei ders zijn ter plaatse beschikbaar voor werk zaamheden in steen, metaal en leisteen, die de oorspronkelijke basismaterialen van de New Town vormen. Nieuwe zandsteen komt uit Elgin, Northumberland en Dur- ham; nieuwe gietijzerstukken worden in Bo- 'ness en Edinburgh vervaardigd. Na gereed komen wordt een kleine gedenkplaat met het embleem van het Committee op elk ge bouw geplaatst. Publicaties: De ontwikkeling van de New Town is beschreven in 'The New Town Guide', prijs 1.-; en de restauratie-metho den voor herstel van gebouwen worden be handeld in 'The Care and Conservation of Georgian Houses', prijs 8.95. Beide zijn uitgegeven door het Committee en te ver krijgen: 13A Dundas Street, Edinburgh EH3 6QG (tel. 031-556-7054). 'Georgian' Stijl is genoemd naar de vier Koningen George van Engeland en geeft een stijlperiode weer van de vroege 18de t/m de vroeg 19dc eeuw. CUMBERLAND STREET Hoek Cumberland Street/St. Vincent Street. Foto's: Edinburgh New Town Conservation Committee.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 10