Behoud en beheer van molens 217 Jaargang 61, no. 11/12 - nov./dec. 1984 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix In dit nummer o.a.: Provinciale zorg voor molens; Friesland, een voorbeeld. Molenbiotoop. Gilde van Vijwillige Molenaars. Vereniging van Molenmakers. Natuurmonumenten en molens. Foto omslag: De Kleine Molen, polder Nieuw Lekkerland; achtkante bovenkruier, een veel voorkomend type poldermolen. Foto: KLM Aerocarto. Redactie: Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph J. Roelfs Sr. Redactiesecretaris: Mevr. P. A. Hengeveld-Brand Medewerkenden: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Drs. H. S. Korthals Altes - Rudolph, Amsterdam Drs. B.C.M. barones van Hövell tot Westerflier- van Hellenberg Hubar, Ohé en Laak. Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel. 020-22 52 92 öf 020 - 23 09 94 (ledenadministratie) postgiro 124326 Lidmaatschap 45,- per jaar Reductie voor 65en 30" Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning nv Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 1 82 41 gironummer 4988 Vormgeving Druk Bosch Keuning nv, Baarn Wie aan het Nederlandse landschap denkt, denkt aan molens. In het open, agrarische landschap maar ook in een stads- of dorpsge zicht, zijn molens nog altijd kenmerkende elementen. Ooit waren er rond de 10.000 windmolens actief als poldermolens, korenmolens en in dustriemolens; in bepaalde gebieden traden dus grote concentraties op. Daar zijn er nu nog ongeveer 1000 van over, die ook als ze draaien, strikt genomen, niet meer van eco nomisch nut zijn. Heel karakteristiek maar bijna allemaal ver dwenen, waren de vele molens op de stads wallen, die bij stadsuitbreidingen gewoon mee werden verplaatst. Dat verplaatsen van molens, meestal om een betere windvang te verkrijgen, gebeurde in het verleden veelvul dig. Ook nu worden molens nog wel ver plaatst, als ze daardoor weer kunnen draaien. GROTE VARIATIE Een molentype dat velen zich direct voor ogen zullen halen is de achtkante Hollandse windmolen, die tot de grote familie van de bovenkruiers behoort; behalve de kop is dit type onbeweegbaar. Ook zullen velen direct aan de houten wip molens denken, een poldermolen die lange tijd op grote schaal is gebruikt voor het uit malen van overtollig molenwater. Voorts is de houten standerdmolen, die van ouds als korenmolen dienst doet, een veel voorkomend type. Overigens is de wipmolen een directe afstammeling - en dus familie - van de standerd molen. Met het noemen van enige typen - waarbin nen we weer een grote variatie aantreffen - is al aangegeven dat molens qua functie en vorm zeer verschillend kunnen zijn. In Ne derland komt de grootste variatie aan ver schijningsvormen en gebruik ter wereld voor. Een eerste tweedeling naar functie valt te maken tussen molens voor waterbeheersing en koren- en industriemolens. Molens moe ten gerekend worden tot onze oudste monu menten van bedrijf en techniek; het zijn de voorgangers van vele industrieën in ons land. Naast graan- en oliemolens, moeten we daarbij ook denken aan de houtzaag-, papier- ijzer- en kopermolens. Een andere tweedeling, die op grond van de energiebron gemaakt kan worden, is die tus sen wind- en watermolens. Windmolens ko men in ons hele land voor; watermolens - die verre in de minderheid zijn - vooral op zandgronden van Oost- en Zuid-Nederland, althans daar waar voldoende beken en rivie ren stromen. Het is ondoenlijk om in één aflevering van ons orgaan een goed overzicht te geven van het gehele Nederlandse molenbestand. Bo vendien willen we in dit nummer aandacht besteden aan de 'Heemschut'-aspecten van molens, n.1. het behoud en beheer daarvan. De belangstellende kan terecht bij de vele goede publicaties, boekenkasten vol, die sinds jaar en dag over dit zeer geliefde on derwerp verschijnen. Wij willen hier vol staan met het noemen van de bijzonder lees bare en aantrekkelijk uitgevoerde boeken, waarmee Jaap Balk ('Kijk op Molens') en Herman Besselaar ('Molens in Nederland') de geïnteresseerde leek in de molenmaterie invoeren. Voorts het meer technisch georiën-' teerde 'Molensdoor Ir. F. Stokhuysen, dat nog bij de Vereniging De Hollandsche Mo len in Amsterdam verkrijgbaar is. Tenslotte het nieuwe, recent verschenen 'tweeluik' 'Watermolens in Nederland' en 'Windmolens in Nederland', geschreven door Drs..P. Nijhof, bekend auteur op het gebied van de monumentenzorg en kenner van de molenhistorie. Het verheugt ons deze beide, prachtig geïllustreerde boeken, waar in voor het eerst het volledige molenbestand van Nederland in kaart is gebracht (geba seerd op de computergegevens van 'De Hol landsche Molen') tegen gereduceerde prijzen aan te kunnen bieden. In dit verband mag de door de heer Nijhof samengestelde Molenbibliografie uit 1982 die bijna 3200 titels van Nederlandse molen publicaties omvat, niet onvermeld blijven. PROVINCIE BELANGRIJKE ROL Voor het behoud en beheer van molens is een zeer specifieke kennis vereist die in de loop van deze eeuw - en met name de laatste dertig jaar - vooral op provinciaal niveau is gebundeld. Alle provincies hebben molen commissies die belast zijn met het molenbe- leid en met de inventarisatie van de molens, resulterend in provinciale molenboeken. Limburg is gelukkig - als laatste - nu ook zo ver dat aan zo'n uitgave gewerkt wordt. Bij na alle provincies hebben voorts, naast de vele plaatselijke molenstichtingen, provinci ale stichtingen die molens in eigendom heb ben. De bijdrage in dit nummer over het Friese molenbehoud, waaraan de Fryske Molen met haar grote bezit aan molens een belangrijke bijdrage levert, illustreert het be lang van de provinciale bemoeienis. Er zijn verschillende redenen waarom de provincie bij uitstek geschikt is om een be langrijke rol te spelen en vérstrekkende be- voegdhèden te krijgen bij het molenbehoud. Provincies hebben allereerst een eigen bud get voor deze 'rurale' monumenten. Voorts waren in het algemeen de beambten, werkzaam bij provinciale waterstaat, grote molenliefhebbers en zij legden de basis voor de vele op provinciaal niveau samengebrach te kennis. Omdat vaak sprake is van bepaal-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 7