i AANNEMERS PRESENTEREN ZICH 241 UUUUU) Op 11 februari 1847 vestigde Tymen Basti- aan Huurman, vakman metselaar, afkomstig uit het landelijke dorp Benthuizen, zich als zelfstandig ondernemer in Delft. Het bedrijf richtte zich toen op onderhoud, verbouwin gen en nieuwbouw. De eerste keer dat Aan nemersbedrijf Huurman een historisch mo nument herstelde was in 1899; de restauratie van het koor van de Oude Kerk in Delft. Na de tweede wereldoorlog specialiseerde het bedrijf zich volledig in het restaureren, vooral van kerkgebouwen maar ook van he renhuizen, buitenhuizen, kastelen en boerde rijen. Inmiddels heeft Huurman meer dan 280 grote en kleine monumenten gerestau reerd. Op dit moment werken er tegen de 150 men sen in het bedrijf, van metselaar tot steen houwer, van meubelmaker tot timmerman, allen vaklieden, aangetrokken tot de meer ambachtelijke kant van hun beroep. Het bedrijf heeft een eigen steenhouwerij voor steen- en beeldhouwwerk, een eigen timmerfabriek, voor meubelmakerswerk en fijn timmerwerk en een afdeling voor het uitvoeren van stucadoorwerk en plafondde coraties. Teneinde de toepassing van nieuwe technologieën bij de restauratie van histori sche gebouwen te bevorderen, werd een tien tal jaren geleden het bedrijf Renofors opge richt. Dit bedrijf legt zich toe op het conser veren en herstellen van aangetaste houtcon structies met behulp van epoxyharsen. Be halve dat restauraties hierdoor goedkoper worden, is het voordeel van dit systeem vooral dat het maximum aan historische ele menten in een gebouw hierdoor behouden kan blijven, terwijl de constructie een maxi male sterkte verkrijgt. Aldus weet Huurman ambachtelijk vakman schap te combineren met moderne restaura tietechnieken. In toenemende mate betrekt het bedrijf leer lingen en werklozen bij het uitvoeren van restauraties. Ook heeft het bedrijf ervaring met het inbouwen van één- en tweepersoons- wooneenheden in historische gebouwen. Recent gereedgekomen werken zijn: - het Paleis Noordeinde in Den Haag en 'Het Gouden Hoofd' aan het Rembrandts- plein te Amsterdam. Het Hofje van Nieuwkoop in Den Haag vormt- een goed voorbeeld van het samen gaan van restauratie, renovatie en nieuw bouw. Reeds vele jaren werkt Huurman aan de res tauratie van het Markiezenhof te Bergen op Zoom. De werkzaamheden zijn momen teel nog in volle gang. Om de gelegenheid te geven zowel voltooide onderdelen van het Markiezenhof alsook de restauratie in de praktijk te bekijken, organiseert Huurman naar dit werk een excursie. Het Markiezen hof dateert van het einde van de vijftiende eeuw. Een karakteristiek element van dit ge bouw vormt de open galerij met Tudorbogen aan de binnenhof. Op dit moment wordt nog gewerkt aan de restauratie van de bakkerij op het achterplein. Aldaar kan men ervaren wat de lijfspreuk van Huurman: 'Huurman Delft bouwt aan de toekomst van het verleden' inhoudt. Heemschut serie Het eerste deel in de nieuwe HEEM- SCHUT-serie, genaamd 'Dorpen in Dren the' werd op 19 november j.1. aangeboden aan de Commissaris van de Koningin, dr. ir. A. P. Oele (midden) door mr. H. Greebe, voorzitter van de Provinciale Heemschut commissie in Drenthe (rechts) waarbij op de foto prof. mr. A. Kleijn, auteur van zowel het in 1949 verschenen boekje als van deze uitgave, toekijkt; het boek verscheen bij Uit geverij Terra te Zutphen. Een groot aantal nieuwe boekjes zal in 1985 en 1986 volgen, dus het is zaak nu reeds met aanschaf van de serie te beginnen. (Ledenprijs: 17,50 4,25 porto - giro nummer Heemschut 124326) Foto: Bert Jippes, Assen. Wenskaarten Van Oud-Sloterdijk ter ondersteuning van de restauratie van de Petruskerk aldaar. 1,50 per stuk; te bestellen bij de heer Stui- ve, tel. 020-821910 (na 14.00 uur) van de Stichting Behoud Petruskerk e.o. Te koop gevraagd (voor studiedoeleinden) Repertorium betref fende Nederlandse Monumenten van Ge schiedenis en Kunst, deel I en II, uitgegeven door de K.N.O.B. P. de Ruijter, Roemer Visscherlaan 9A, 1401 RE B'ussum, tel. 02159-41789. Excursie Markiezenhof Bergen op Zoom Aannemersbedrijf Huurman b.v. biedt een excursie naar bovengenoemd werk aan op zaterdag, 12 januari 1985. Aanvang: 11.00 uur. Inlichtingen: Huurman B.V., postbus 87, 2614 GS DELFT. Aanmelding: tel. 015- 141745. Galerij met Tudorbogen van de Markiezenhof te Bergen op Zoom

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 31