Heenjschuf ui akfie 239 COMMISSIE NATIONAAL LAND SCHAP WATERLAND DIEP TELEUR GESTELD Protest bij Minister tegen subsidiestop Nationale Landschappen. De Bond Heemschut, die een vaste zetel heeft in de commissie Nationaal Landschap Waterland, was medeondertekenaar van een brief aan de Minister van Landbouw en Vis serij, waarin krachtig geprotesteerd wordt te gen zijn voornemen geen geld meer beschik baar te stellen voor het (proefgebied) Natio naal Landschap Waterland. De motivering van de Minister, namelijk dat de ervaringen in Winterswijk hebben geleerd dat tegen het Nationale Landschappenbeleid teveel weer stand zou bestaan, trof de Commissie onaan genaam omdat de ervaringen in Winterswijk bepaald niet dezelfde zijn als in Waterland. Het voornemen van de Minister kwam bo vendien tot stand zonder overleg met andere betrokkenen bij dit beleid, zoals de betref fende provinciale besturen en de regionale begeleidingscommissies van de proefgebie den nationaal landschap. Overleg en samen werking met de instanties in de regio leidden ertoe, dat ondanks aanloopmoeilijkheden nu bij alle betrokkenen, waaronder de landbouworganisaties, de bereidheid bestaat mee te werken en verder te gaan met het vormgeven van het Nationaal Landschap Waterland.*) Het stopzetten van de specifieke financiering Nationale Landschappen betekent het afbre ken van deze ontwikkeling en dat de tot nu toe bereikte resultaten aan waarde zullen ver liezen. Op zijn minst had een evaluatie van de erva ringen in de verschillende proefgebieden moeten plaatsvinden, alvorens een dergelijke vérgaande beslissing was genomen. Voor Waterland (en de andere drie proefge bieden waar de ontwikkelingen op gang zijn gekomen) wordt momenteel een Beheers- en Ontwikkelingsprogramma gemaakt, in nauw overleg met alle betrokkenen. De Commissie gaat voorts binnenkort een versnelde evalua tie uitvoeren van de resultaten van het expe rimentele beleid in Waterland, ten dele op basis van het onderzoek dat voor dit Be heers- en Ontwikkelingsprogramma is gebeurd. Zie ook het informatieve artikel dat Herman Kleibrink, coördinator van het Nationaal Land schap Waterland dit jaar in het januari-nummer van ons orgaan schreef. De Minister en de leden van de Tweede Kamer zullen de resultaten daarvan zo spoe dig mogelijk vernemen. De Commissie verzocht de Minister dan ook terecht met klem zijn voornemen met betrekking tot het Proefgebied Nationaal Landschap Waterland te herzien, en voor 1985 en volgende jaren de financiering van de extra voorzieningen in het kader van het Nationaal Landschap Waterland voort te zetten. Groningen Bij het College van B en W maakte de Bond zijn bezwaren kenbaar tegen de toepassing van art. 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening ten behoeve van het bouwplan Ge dempt Kattendiep-Kleine Peperstraat. Realisering van dit bouwplan zal de bele vingswaarde van de binnenstad schaden, zo wel in ruimtelijk opzicht als wat betreft het meest wenselijke functiepatroon. Daar dit plan in een gebied is gesitueerd dat in het vigerende bestemmingsplan wordt ge kwalificeerd als ruimtelijk historisch waar devol gebied en voorts naast een beschermd monument, liggen de voorwaarden ten aan zien van de toe te laten nieuwbouw terecht vast. Als de gemeente thans een andere 'visie' ten aanzien van de aanpak van dergelijke gebie den wil hanteren, dan zal die eerst in een volgens de juiste procedure herzien bestem mingsplan moeten worden vastgelegd. Heemschut acht een dergelijke benadering van de waardevolle binnenstad echter een terugvallen naar de jaren '60 toen 'groot schaligheid' en 'grootsteedsheid' met de ons bekende desastreuze gevolgen werden nage streefd Lopik Heemschut nam kennis van de stukken wel ke betrekking hebben op de behandeling door de Commissie Ruimtelijke Ordening van de Gemeenteraad, van de plannen tot reconstructie van de Lopikerweg-West en schreef de commissie onder meer het vol gende: De Lopikerweg-West wordt gekenmerkt door een (in de loop der eeuwen) gegroeide unieke samenhang van bebouwing, profile ring en beplanting die door de voorgestelde plannen teniet wordt gedaan. De reactie van het College van B en W ten aanzien van de bezwaren hiertegen, namelijk 'In ieder geval voorziet het (bij het recon structieplan behorende) beplantingsplan in voldoende aanplant, waarmede beoogd wordt de van oorsprong bestaande beplan tingssituatie weer terug te brengen', getuigt van onvoldoende begrip voor deze vanuit cultuurhistorisch, landschappelijk en stede bouwkundig oogpunt unieke situatie. Derhalve kunnen wij ons niet met de door B en W voorgestelde ongegrondverklaring te gen onze en andere bezwaren verenigen. Gouda Wij vernamen dat er plannen bestaan de voormalige Wasserij 'Het Wapen van Am sterdam te slopen om plaats te maken voor nieuwe bebouwing. Het is betreurenswaardig dat zoveel 19de- eeuwse en vroeg 20ste-eeuwse bebouwing, waarvan de historische waarde nog onvol doende wordt ervaren en erkend, ten offer lijkt te moeten vallen aan de slopershamer. Indien een nieuwbouwplan voldoet aan het vigerende bestemmingsplan en aan de voor waarden in de Bouwverordening, kan de bouwvergunning niet worden geweigerd en daarmee ook niet de sloopvergunning, die daaraan impliciet is. Er zou wél een weigeringsgrond aanwezig zijn indien de Gemeente Gouda zou beschik ken over een gemeentelijke monumentenver ordening en het betreffende pand zou voor komen op de bijbehorende gemeentelijke monumentenlijst. Het ontbreken van een dergelijke verordening achten wij een groot gemis voor de stad Gouda, die haar ver maardheid mede te danken heeft aan hetgeen door vorige generaties aan waardevolle be bouwing is toegevoegd. Indien het slopen van dergelijke, historisch waardevolle, bebouwing ongehinderd door gang blijft vinden, valt te vrezen dat de be bouwing uit bovengenoemde periode op den duur geheel uit het stadsbeeld zal ver dwijnen. Wij achten het een noodzaak ook deze be bouwing te beschermen en door te geven aan volgende generaties, reden waarom wij de aandacht van de Gemeenteraad vroegen voor de bebouwing uit de 19de en begin 20ste eeuw in het algemeen en voor 'Het Wapen van Amsterdam' in het bijzonder. Ter bescherming hiervan pleiten wij voor het zo spoedig mogelijk vaststellen van een Ge meentelijke Monumentenverordening het geen ook aansluit op de voornemens van de Minister van WVC inzake het toekomstige monumentenbeleid Open brief De Vereniging Behoud Stadsschoon Gouda schreef ons in een open brief: In Gouda worden de particuliere monumen tenorganisaties telkens opnieuw geconfron-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 29