Het Zuidhollandse molenbeleid 237 Een afzonderlijk onderdeel van het Zuidhol landse monumentenbeleid betreft het molen beleid. Reeds sinds 1927 heeft het molenbeheer en het molenbehoud bijzondere provinciale aan dacht. In feite is dit ook niet zo verwonder lijk wanneer met zich bedenkt, dat het groot ste gedeelte van het Zuidhollandse territori um beneden de zeespiegel is gelegen. Bema ling is dus een levenszaak. Op dit moment zijn in Zuid-Holland nog 212 molens aanwezig. De provinciale bemoeie nis t.a.v. de molens strekt zich o.a. uit tot - beheer, onderhoud en restauratie van 54 molens en 17 BWO-molens (dit zijn mo lens die kunnen worden ingezet t.b.v. de bescherming van waterstaatswerken in oorlogstijd); - technische bijstand voor en onderhoudsin- spectie van alle overige molens - moleninventarisatie - technische onderhoudsadviezen - verstrekken van subsidies van' 15% in de restauratiekosten. Bij dit beleid wordt het provinciaal bestuur geadviseerd door de Provinciale Molencom- missie, o.a. ten aanzien van streekplannen en ontwerp-bestemmingsplannen. Deze Zuidhollandse traditie om het molenbe- zit in stand te houden dreigt in gevaar te komen door de decentralisatieplannen van de minister van WVC. In zijn Nota inzake het Monumentenbeleid van 28 mei j.1. wordt het provinciaal monumentenbeleid nagenoeg 'weggeschreven'. Naast vele andere sugges ties adviseert het Inter-provinciaal overleg voor cultuur aan de minister aan de provin cies op te dragen het voeren van een eigen beleid ten aanzien van de 'streekeigen' mo numenten. Voor Zuid-Holland vallen daar onder dan in ieder geval de molens. En dat zou een goede zaak zijn. Wijziging van het thans gevoerde beleid zou een verarming be tekenen voor het behoud van de Zuidhol landse molens. Tijdens de studiedag over de bescherming en het behoud van kleine cultuurhistori sche elementen in het Zuid-Hollandse land schap op 21 november j.1. stelde mr A. P. van den Berge, dijkgraaf van het Hoogheem raadschap van Delfland het behoud van de Groeneveldsche molen aan de orde. Sinds de jaren '70 is deze uit 1719 daterende grondzeiler dringend aan restauratie toe. De restauratiekosten worden geraamd op 300.000,-. De provincie wil met 15% sub sidiëren, maar het rijkssubsidie van 40% komt niet af. Wanneer niet spoedig tot res tauratie kan worden overgegaan, zal ook de ze molen verdwijnen: van de meer dan 100 watermolens, waarover de polders in Delf land beschikten, zijn er nu nog drie over en wellicht binnenkort dus maar twee. Zou het een BWO-molen zijn geweest, dan zou een éénmalige rijksbijdrage van 80 a 90% eerder tot de mogelijkheden hebben be hoord, waardoor het voortbestaan van de molen zou zijn verzekerd. Een voorbeeld van zo'n BWO-molen is het molencomplex Kinderdijk. Een wereldberoemd geheel, dat in stand gehouden wordt als reservebemaling van de boezems van de voormalige water schappen Over- en Nederwaard. J. F. K. Kits Nieuwenkamp J. G. de Lange G: Ottevanger Gouda: Aan de Veste is begin van dit jaar de Korenmolen 'De Roode Leeuw' uit 1727 in restauratie genomen. Door de slechte staat van de fundering was scheefstand van de molen ontstaan. De firma De Waalpaal B.V., die ook de funderingswerkzaamheden uitvoerde voor het Stadshuis en de St. Jan, vervaardigde de 14 stalen buispalen van 12 m. lengte die werden voorzien van een verbrede voet (draagvermogen 700 kN). Het Aannemings bedrijf Den Hoed stortte een betonnen funde ringsplaat. Onlangs werd het opvijzelen van de molen uitgevoerd door deze aan één kant trapsgewijze 30 cm op te drukken. De vol gende fase is dat de molen in de steiger is geplaatst om het metselwerk en balken te herstellen. Wieken, raderwerken houten kap worden gerestaureerd door de firma De Gel der te Valkenburg. (Z.H.). Op de begane grond en de eerste etage komt de woning voor de molenaar. Onderhande lingen vinden plaats met diegenen die zich meldden om 1 a 2 dagen in de week koren te malen. doorsnede De Groeneveldsche molen te Schipluiden uit 1719 bedreigd door uitstel van onderhoud en restauratie. Foto: G. Ottevanger Het molencomplex Kinderdijk, daterend uit 1738, z.g.n. BWO-molens. Foto: Prov. Zd. Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 27