Mole 234 Jan Adriaens, strijdbaar en filosofisch SECRETARIS: 'MOLENS ECONOMISCH HERWAARDEREN' De vermoedelijk jongste vereniging op het vaderlandse erf van oude ambachten, is de ruim drie jaar oude Nederlandse Vereniging van Molenmakers. Ze telt 25 leden, kleinschalige bedrijven die samen aan ongeveer 100 personen een bestaansmogelijkheid bieden in de traditionele molenbouw. Het behoud van de ambachtelijke molenmakerij - dat ten nauwste samenhangt met molenbehoud - hebben zij hoog in hun historische vaandel geschreven. De molen, vaak oprijzend in een wijds en oer Nederlands landschap, is bij uitstek kwetsbaar voor de elementen. Wil zij behouden blijven, dan is onderhoud en restauratie een blijvende noodzaak. De leden van deze kleine vereniging staan bij voorkeur in de frontlinie als het gaat om het bouwen, restaureren en onderhouden van wind- en watermolens. Waarom deze nieuwe groepering in de toch al lange en rijk geschakeerde rij van van verenigingen, die zich voor molenbehoud in spannen? Deze vraag is voor de heer Jan Adriaens (62), secretaris van genoemde driejarige. GEVAREN... 'De Nederlandse Vereniging van Molenma kers is niet op initiatief van de molenmakers opgericht. Dat werd door anderen genomen en wel in een tijd dat'wij ons steeds grotere zorg maakten om ons voortbestaan. Het bou wen, restaureren en onderhouden van mo lens was sinds mensenheugenis vrijwel uit sluitend een taak voor het traditionele molen- makersbedrijf. Daarin kwam verandering. Met het verslechteren van de situatie in de normale bouw, werd ook de aannemerij ak- tief op de molenmakersmarkt. Daarbij kwam dat subsidies moeilijker beschikbaar kwa men. In de nieuwe ontwikkeling zagen wij gevaren, niet alleen voor het uitsterven van kort zou ik erover willen zeggen dat mijn standpunten en uitlatingen niet in alle geval len van realiteitszin getuigden. Soms hadden die zelfs een aanmatigend karakter dat niet past bij het molenmakersbedrijf, waarvan juist eenvoud en bescheidenheid kenmerken de eigenschappen zijn. Hoe juist ik destijds ook meende te handelen, achteraf gezien is er toch het nodige geweest dat beter niet of anders gezegd had kunnen worden. Terug blikkend op die periode zijn er een aantal dagen die ik graag zou willen overdoen. In je leven beleef je iedere dag en ieder moment echter slechts éénmaal, en daarom is elk mo ment ook zo belangrijk. KARAKTERISTIEK Wat is een molenmaker? Herstel van de wieken van de Grote Molen te Zoeterwoude, het zg. ophekken. De spreuk uit het provinciewapen van Zuid Holland, aangebracht in het plooistuk van het bovenwiel van de in herbouw zijnde molen no. 2 van de Overwaard te Kinderdijk Foto: J. de Vries, Kinderdijk een hoog gekwalificeerd vakmanschap, maar ook voor het behoud van ons molenbestand. Het oprichten van een vereniging is een vrij eenvoudige zaak. Veel moeilijker is het daaraan zinvolle inhoud te geven.' We zijn op bezoek bij de heer Adriaens in het Limburgse Weert. Samen met zijn broer stamt hij uit een fervent molenmakersge slacht. Nadrukkelijk wijst hij erop dat hij zelf geen molenmaker is. Ruim 36 jaar was hij werkzaam bij Philips, waar hij gestalte gaf aan een commerciële functie waarover hij op boeiende wijze spreekt en waaraan hij met genoegen terugdenkt. Gedurende de tijd die overbleef was hij echter zeer betrokken bij het familiebedrijf, dat in de molenbouw al zo lang een bestaan vond. Een kenner bij uitstek, ook al glimlacht hij om deze kwalifi catie. 'Als ik werkelijk een kenner was' - zo gaat hij verder - 'dan zou ik bij de oprichting van deze vereniging en gedurende de eerste jaren van haar bestaan een aantal zaken beter heb ben beoordeeld. Het zou te ver voeren daar op in dit bestek uitvoerig in te gaan. In het In zijn Weerter woning, waar hij de vele documentatie over molens en molenbehoud voor het grijpen heeft, geeft hij het volgende toelichting: 'Een betere karakterstiek dan A. Sipman in zijn boek 'Molenbouw' over de molenmaker geeft, is nauwelijks denkbaar: 'Molenbouw was een hard bedrijf, bedreven door mensen met zeer speciale gerichtheid. Die speciale gerichtheid bleek bij vergelij king van de molenmaker met de meer alge mene houtbewerker, de timmerman uit de burgerbouw: terwijl de molenmaker dacht en soms timmerde, timmerde de timmerman en dacht hij soms. Beulend met het zware hand gereedschap werkte de molenmaker in zwaar balkwerk, vanaf ontoegankelijke plaatsen met en tussen onderdelen waarin met dat gereedschap alleen maar met grote inspan ning iets viel te bereiken. Aan deze woorden zou ik willen toevoegen dat van een molen maker zoals ik die ken een zekere mate van rust uitgaat, ondanks het feit dat het een gedreven mens is die steeds opnieuw gefa scineerd is door het werk dat zijn grote pas sie heeft. Hij is evenwichtig en een man van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 24