Aktievoor Behoud 231 PALTROK-HOUTZAAGMOLEN IN NEDERLANDS OPENLUCHTMUSEUM BOUWVALLIG Sinds enige jaren is de houtzaagmolen uit Numansdorp niet meer toegankelijk voor pu bliek vanwege zijn bouwvallige toestand. Restauratie is dringend noodzakelijk. De res tauratiekosten bedragen echter meer dan een half miljoen, een bedrag dat het budget van het Nederlands Openluchtmuseum in Arn hem ver te boven gaat. De Vereniging 'Vrienden van het Nederlands Openluchtmu seum riep de Stichting Behoud Paltrokmolen in het leven die acties tot behoud van deze molen organiseert en geld inzamelt. ZELDZAAM MOLENTYPE De paltrokmolen uit Numansdorp is een zeldzaam molentype, waarvan er nog maar vier in Nederland over zijn: twee in Zaan dam, één bij Haarlem en die uit Numansdorp in het Nederlands Openluchtmuseum. Ka rakteristiek voor dit type molen zijn de uitge bouwde zijkanten aan de molen, noodzake lijk voor het zagen van hele boomstammen. Aan deze vorm, maar ook aan de kleur (ge teerd) dankt de paltrokmolen zijn naam. Een paltrok was een zwart mannen kledingstuk met uitstaande slippen, dat in de 14de en 15de eeuw werd gedragen. Zó oud is de molen uit Numansdorp echter niet. Hij werd tussen 1681 en 1700 gebouwd in Dordrecht aan het Papengat en heette toen het 'Spinnewiel'. De molen wisselde niet alleen verschillende keren van eigenaar, maar ook van plaats, hetgeen wel vaker met molens gebeurde. In 1854 wérd hij verplaatst naar Numansdorp waar hij 'Mijn Genoegen' ging heten. In 1926 werd de molen voor 600,- aange kocht door het Openluchtmuseum. Hij was toen zo goed als buiten bedrijf. Voor de bijbehorende open loods was geen belang stelling. In onderdelen werd hij naar Arnhem verscheept en in 1928 was de herbouw gereed. In 1946 is' de paltrokmolen grondig hersteld van de in de oorlog opgelopen beschadigin gen en overgebracht naar zijn huidige plaats, die omgeven is door water, de gebruikelijke situering van een paltrokmolen. HOUTZAAGMOLENS, Het zagen van hout door middel van wind kracht is rond 1600 uitgevonden. Voordien moest alle hout voor huizen-, wagen- en scheepsbouw met de hand gezaagd worden. In de Zaanstreek, evenals Amsterdam en Dordrecht, een centrum van scheepsbouw, bevonden zich in 1731 256 paltrokmolens om aan de grote behoefte aan hout te kunnen voldoen. Deze molens waren veelal in het bezit van kapitaalkrachtige houthandelaren met een timmerbedrijf, soms ook wel onder verhuurd. De zaagmolens lagen doorgaans op schiereilandjes aan het water, waarlangs de boomstammen werden aangevoerd. De stammen moesten namelijk een tijd in het water liggen voordat ze werden gezaagd. Op het molenerf bevond zich ook een aantal 'houttuinen', waarin de natte planken recht op te drogen werden gezet (1-2 jaar) en er bevonden zich loodsen voor opslag van ge droogd hout. HOUTZAGEN De werking van de molen is als volgt: Om zoveel mogelijk wind te vangen wordt de molen in de goede windrichting gedraaid op rollen, die zich op de lage cirkelvormige onderbouw bevinden. De wieken worden door de wind in gang gezet en de ronddraai ende beweging wordt via een krukas omge zet in een op en neer gaande beweging van de zaagramen. Daarin zijn zagen geplaatst waarmee bomen tot planken gezaagd wor den. Door de onderlinge afstand van de za gen te veranderen worden de planken dunner of dikker. Het zagen gebeurde veelal in herfst, winter en voorjaar, wanneer het veel waaide. Er werd maar één stam tegelijk gezaagd, het geen ongeveer een uur duurde. Het zagen kon de molenaar alleen af. Zijn helpers ver richtten slechts sjouwwerk. Zo was het ten minste rond 1900 in Numansdorp. Bij veel wind werd er 's nachts doorgezaagd. In de zomer was er tijd voor onderhoudswerk zaamheden, die de molenaar meestal zelf verrichtte. Het is de bedoeling van de Stichting Behoud Paltrokmolen zo snel mogelijk met de restau ratie te beginnen, waardoor de molen weer zal kunnen draaien en zagen. U kunt daartoe bijdragen door een bedrag over te maken op girorekening 5437329 ten name van deze Stichting te Arnhem. Bovenstaande gegevens zijn gebaseerd op een onderzoek dat drs L. A. van Prooije op verzoek van het Nederlands Openluchtmu seum verrichtte naar de geschiedenis van de houtzagerij met windkracht in Nederland. Aanleiding daartoe was de noodzaak om over (meer) historische gegevens te beschik ken voor een grondige restauratie van de paltrokmolen uit Numansdorp. De volledige gegevens van dit belangwekkende onderzoek zullen nog worden gepubliceerd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 21