•JT* 229 V Xf\L w&t,': De 'Riekermolen' te Amsterdam; hoge flatbouw en bomen nemen de noodzakelijke wind weg. WETENSCHAPPELIJK VASTGELEGD We komen nu bij de vraag wat nog wél en wat niet toelaatbaar is bij molens. De Vereniging 'De Hollandsche Molen' heeft op deze vraag een antwoord gegeven door de uitgave van het rapport- 'De inrich ting van de omgeving van molens' uitgege ven in augustus 1982. Hierin staat objectief en wetenschappelijk onderbouwd wat aan bebouwing rond een molen nog toelaatbaar is wil deze kunnen blijven functioneren. Deze vereniging heeft samen met het Gilde van Vrijwillige Molenaars de zgn. Biotoop- wacht opgericht. De taak' van de biotoop- wacht is om die gevallen te signaleren waar in het fout dreigt te gaan (of al gegaan is) bij Achteruitgang van een waardevolle biotoop. De gesloten standerdmolen te Beuningen (Gld.) in het vrije veld (1968) en 10 jaar later. een molen. Problemen van windbelemme- ring kan men aanmelden bij de Centrale Meldkamer van de biotoopwacht die de Ver eniging 'De Hollandsche Molen' heeft inge steld. 'BIOTOOPNET' Ongeveer tachtig biotoopwachters verspreid over het hele land vormen een biotoopnet dat onder leiding staat van de Heer E. Smit te Wormerveer. Hij zendt de biotoopwachters regelmatig informatie over op handen zijnde bestemmingsplannen of wijzigingen daarin. Het is van het grootste belang dat dit werk aan de basis doorgaat. Iedere molenliefheb ber die een molenbedreigende situatie aan treft kan dit melden aan de Centrale Meld kamer. Maar niet alleen aan de basis dient gewerkt te worden. Ook de plannenmakers, de stede bouwkundigen en de hoveniers moeten op de hoogte zijn. De suggesties die staan vermeld in bovenge noemd rapport om te komen tot algemeen aanvaardbare richtlijnen zouden door Rijk, Provincie en Gemeente overgenomen moe ten worden. Slechts dan zal worden voorko men dat een gemeente die veel geld ter be schikking stelde voor de restauratie van een molen zelf via foutieve beplanting of bebou wing die molen tot een dood monument ver oordeelt. ALLEEN LEVENDE MOLENS HEBBEN TOEKOMST Alleen door de molen de kans te geven dat gene te doen waarvoor hij gebouwd werd, en dat is malen, zal blijken dat alle geld en energie niet voor niets zijn geweest. Alleen wind motiveert de vrijwilliger met de molen te malen. Alleen draaiende en malende molens zijn voor toeristen interessant. t -Ci:

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 19