met behulp van de z.g. Aktie Geuldal. Bij de restauratie werd de z.g. turbine ver vangen door het gigantische metalen water- rad. Dit drijft het maalwerk aan van de graanmolen binnenshuis. De Volmolen is volop in bedrijf. De exploitatie is in handen van een speciale Stichting, die de molenaar in dienst heeft en die de inkoop van graan en dé verkoop van meel regelt. Het 'Brood van de Molen' is bij de echte bakkers overal in Limburg te koop. In de rietlanden van Noordwest Overijssel zijn de laatste decennia veel kleine metalen molentjes gebouwd voor de bevloeiing van de rietlanden. Deze molentjes zetten zichzelf op de wind. In de zestiger jaren, toen de riettelers ze daar bij tientallen plaatsten werd door Natuurmonumenten het Noordhollands staartmolentje geplaatst, een model dat beter past in het landschap. Het is maar bij een enkel voorbeeld gebleven: de moderne mo lentjes van Bosman uit Piershil of Bakker uit IJlst waren toch goedkoper in onderhoud! De wipwatermolen 'De Trouwe Wachter' aan de Dwarsdijk bij Tienhoven (gem. Maarssen) staat midden in het natuurmonu ment. De molen draait geregeld, dank zij de enthousiaste inzet van de huidige bewoner. De molen, die meer dan 150 jaar oud is, kwam in 1960 in handen van de vereniging. Met het nabijgelegen houten schutsluisje is hij een onafscheidelijk element in het geheel van de Tienhovense Plassen. De molen en de sluis, beide geplaatst op de monumentenlijst, zijn in de afgelopen jaren gerestaureerd. Daardoor kan door het sluisje weer milieu vriendelijk verkeer te water worden doorge laten. De functie van de molen is echter vervallen: het maalwerk ontbreekt. Op de Geul bij Mechelen in Zuid-Limburg, vlakbij de buurtschap 't Höjke maalt sinds enige jaren de Bovenste Molen weer volop. Watermolen, woonhuis en vakwerkschuur van het hier gelegen gebouwencomplex staan op de lijst van beschermde monumen ten. De molen werd enige jaren geleden ge heel gerestaureerd. Het is in oorsprong een zeer oude molen, waarover al uit 1350 ver meldingen bekend zijn. Het molenbedrijf kon in ere worden hersteld dank zij een spe ciale Stichting 'De Bovenste Molens', die de exploitatie voert. Het ligt in de bedoeling de vakwerkschuur in de toekomst een functie te geven op educatief- en voorlichtingsgebied. Natuurmonumenten hoopt dan ook, dat een restauratie van de vakwerkschuur mogelijk zal worden gemaakt: een unieke plaats voor informatie over de natuur- en cultuurhistorie van het Geuldal en zijn watermolens! Een paar bijzondere weidemolentjes zijn te vinden op Texel op de natuurmonumenten Waalenburg en Dijkmanshuizen. 'De Kemp haan' is de naam van een typische variatie op de wipwatermolen. Dit molentje werd in 1934 gebouwd voor de waterhuishouding van het belangwekkende vogelgebied! Om dat de molen dit niet meer kon volbrengen door de lager geworden waterstanden in de Het 'billen' van een molensteen in de volmolen op de Geul bij Epe (Lb.)- De 150 jaar oude wipwatermolen 'De Trouwe Wachter' bij Tienhovense Plassen. Bovenste Molen, een zeer oude watermolen op de Geul bij Mechelen (Zd. Limburg). Foto: J. v. Oers, Maastricht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 14