Molens van Natuurmonumenten 223 DOOR IR. A. COOPS*) Het is niet iedereen bekend dat de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten op haar uitgebreid terreinbezit een groot aantal gebouwen in eigendom heeft en beheert, her en der over het land verspreid. Het zijn er meer dan 700, en daaronder bevinden zich tal van monumenten. Het spreekt dan vanzelf, dat landschapsbehoud, zoals Natuurmonumenten dat voorstaat, zich niet beperkt tot het beschermen van flora en fauna, van vrijstaande bomen en imposante bossen, van historisch gevormde perceelindelingen en landschapsstructuren, maar zich ook uitstrekt over daarin thuishorende gebouwde elementen. Ook molens behoren tot de inventaris van de door Natuurmonumenten beschermde land-' schappen. Daaronder zijn tal van molentjes, die dienst doen bij het reservaatsbeheer, meestal om het waterpeil van terreinen plaatselijk op peil te houden. Zulke molentjes zijn zelfs in deze tijd zeer functioneel. Maar ook de monumentale molens van Natuurmonumenten vervullen een rol bij het reservaatsbeheer of hebben weer een taak bij het malen van graan. Hoewel enkele helaas niet meer kunnen malen, zijn de meeste toch functionele sieraden in ons landschap, gevoed door milieuvriendelijke wind- en waterkrach tenergie! Een tiental molens wordt hier kort beschreven. Achtkante grondzeiler 'De Onrust' uit 1809 bij het Naardermeer. De waterstand van het Naardermeer wordt op peil gehouden door de in 1809 gebouwde achtkante grondzeiler 'De Onrust'. Door de lage waterstanden in het Naarder meer (door de drinkwaterwinning in het Gooi vloeit geen kwelwater meer toe!) slaat de molen vrijwel nooit meer water uit. Het water uit de Vecht was daartegenover zo verontreinigd, dat dit tot eind 1984 ook niet werd ingelaten. Nu is er echter dicht bij de molen een waterzuiveringsinstallatie ge bouwd: nieuwe hoop voor het natuurmonu ment Naardermeer! De molen is de laatste jaren gerestaureerd met inzet van enkele doortastende vrijwilli gers! Nieuwe paaltjasker in het natuurmonument de Wieden. In het Natuurmonument De Wieden is, prachtig gelegen in de overlanden van het Beulakerwijde, in 1968 weereen paaltjasker verrezen. Hij wordt gebruikt voor de be vloeiing van rietland. Verder is het een inte ressant demonstratieobject in de directe na bijheid van het bezoekerscentrum 'De Foe- ke' aan het Beulakerpad te St Jansklooster. Hier werden in de zomer van 1984 in het kader van een Heemschutwerkplaats restau ratie-werkzaamheden verricht aan een in 1985 in gebruik te nemen informatie-boerde rij 'De Holken'. De in 1973-gerestaureerde watermolen 'De Volmolen' op de Geul bij Epe (Limburg) werd door Natuurmonumenten verworven Ir. C. Coops is inspecteur van Natuurmonumen ten. -/u. Ac..

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 13