221 zgn. lijst-Lubbers, die nog steeds tweemaal per jaar onderwerp van gesprek is. Toen Lubbers vorig jaar z'n consulentschap beëin digde, liet de provincie weten dat er voor een opvolger geen geld was. De Fryske Mole tekende protest aan, maar tevergeefs. De Friese molenstichting moest haar taak vele jaren waarmaken voor het luttele subsi diebedrag van 3.500,- per jaar. Maar voor 1984 en 1985 zegde de provincie een zeer welkome onderhoudssubsidie toe van 30.450,-. De Fryske Mole mag op dit be drag het systeem van 'pooling' toepassen, zoals minister Brinkman van WVC dat on langs als experiment toestond aan de Rijn landse Molenstichting voor wat de rijkson- derhoudssubsidie betreft. De Fryske Mole rekent erop dat ook op grond van het experi ment in Rijnland de - bedrijfsmatig gezien antieke - subsidietoekenning per molen 5000,- voor draaiende en 3000,- voor niet-draaiende) snel tot het verleden zal behoren. In Friesland mag ook de molenstichting Me- naldumadeel het provinciale subsidie voor het onderhoud van zes molens 'poolen', dus optimaal benutten voor molens die het hardst aan onderhoud toe zijn. Het vakmanschap op dit punt is in Friesland voorhanden in de vorm van vijf molenma kers met kleine familiebedrijfjes en een re gelmatig aanbod van molen werk. In de prak tijk en om subsidietechnische redenen wor den ook sociale werkplaatsen ingezet voor dit ambachtelijk molenonderhoud. Verder pikken aannemers er een graantje van mee. De meeste Friese moleneigenaren zijn bo vendien lid van de Monumentenwacht en zo verzekerd van regelmatige onderhoudscon- troles. GAANDE HOUDEN Veel belangrijker dan bouwtechnische con troles is het regelmatig gaande houden van de molens. Bij een gaande molen is in de regel sprake van permanent onderhoud. In dat opzicht leveren de leden van het Gild Fryske Mounders, de provinciale tegenhan ger van het landelijk Gilde van Vrijwillige Molenaars, een niet onaanzienlijke bijdrage aan de instandhouding van de molens in Friesland. In 1975 werd het Gild opgericht, mede op initiatief van de Stichting De Fryske Mole en min of meer als gevolg van kritiek op de landelijke organisatie. Het Gild Fryske Mounders heeft zich van het begin af willen onderscheiden door getrapte opleidingsgra den (leerling-molenaar, gezel-molenaar en molenaar) en door het met oog op verant woord molenaar-zijn ook aandacht te schen- Twee achtkante stellingmolens die vanouds de 'skyline' van Dokkum beheersen. Vooraan de koren- en pelmolen 'Zeldenrust' uit 1862, op de achtergrond molen 'De Hoop' uit 1849. Houtzaagmolen 'De Rat' uit 1682 of eerder te Ijlst, gelegen aan de Geeuw. De molen is iedere zaterdag van 9 tot 12 uur in bedrijf en is na overleg te bezichtigen. Alle foto's: Fotodienst Provincie Friesland, Leeuwarden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 11