114 Een typerend voorbeeld van huizenbouw uit de begintijd van het Van Stolkpark, villa Duinoord, in 1882 gebouwd voor Edward van Hoboken (Van Stolkweg 6) (Foto Gemeente-Archief 's-Gravenhage). De schaalvergroting kwam in nog ernstiger vorm bij plannen voor uitbreiding van Sand- haghe (Hogeweg 18) met een observatie- en behandelcentrum voor geestelijk gehandi capte kinderen. Een gezamenlijk protest van de bewoners werd niet gehonoreerd, even min als een verzoek om inlichtingen over de plannen tot bouw van een bejaardencentrum aan de Duinweg. WIJK VERENIGING 'VAN STOLKPARK' Een nieuwe uitzonderingsprocedure (1973), op de Wet Ruimtelijke Ordening werd voor bereid voor een terrein, waarop tweemaal twee huizen-onder-één-kap stonden (Duin weg 29-35), voor de bouw van bovenge noemde bejaardentehuis. Tegen de veel te grote bouwmassa van 'Duinrust' protesteer den de bewoners, inmiddels verenigd in de Wijkvereniging 'Van Stolkpark' i.o. De gemeente wees het bezwaarschrift af. Bij een beroepsprocedure bij Gedeputeerde Sta ten werd eindelijk het eerste succes behaald. Weliswaar kreeg de gemeente het groene licht voor de bouw van 'Duinrust', doch on der de uitdrukkelijke voorwaarde dat een be stemmingsplan voor de gehele wijk moest worden voorbereid. Op 18 maart 1974 werd de Wijkvereniging 'Van Stolkpark' officieel opgericht. De vereniging vertegenwoordigt de bewoners in contacten met de gemeente over allerhande zaken, zowel op het gebied van bebouwing als verkeers- en 'groen'-aan- gelegenheden. De wijkvereniging geeft een 6x per jaar verschijnend blad uit, de 'Van Stolkpark Koerier'. BESTEMMINGSPLAN Het bestemmingsplan werd in 1981 definitief vastgesteld. In dit bestemmingsplan wordt een duidelijke voorkeur uitgesproken voor wonen. Ook de bouwmassa's zijn daarin vastgelegd, evenals het gebruik van de tuinen. Met het bestemmingsplan in de hand is het gelukt panden die in handen van bouwers waren geraakt, overeind te houden en ge bruik, hetzij als woning, hetzij als kantoor te verzekeren, zoals Villa Germania (Van Stolkweg 22), Christina en Beatrix (Van Stolklaan 1-2) en Vredelust (Duinweg 24). Dat is - helaas - niet gelukt bij Wilhelmina Frederika (Parkweg 17) en de Emmakliniek (Parkweg 21-23/Duinweg 27), die beide na een brand wegens instortingsgevaar gesloopt moesten worden. Voor beide terreinen is binnenkort begin van nieuwbouw te ver wachten, op no. 17 van een appartementen gebouw, op het terrein van de Emmakliniek voor 'aanleunwoningen' van het bejaarden tehuis 'Duinrust'. De wijkvereniging ziet er - in contacten met bouwers en gemeente - nauwlettend op toe, dat de toekomstige be bouwing zoveel mogelijk in de omgeving zal passen. Met de nieuwbouw aan Parkweg 3 (het voormalige Rumah Clara) is een goed compromis bereikt. MONUMENT(EN)? Een verzoek om het gehele Van Stolkpark of delen daarvan onder de monumentenwet te plaatsen werd in 1978 afgewezen. Op dit moment zijn er enkele panden die bedreigd worden door de slopershamer. Dit zijn Van Stolkweg 16 (Hotel Buwalda), waarvan de bouwkundige toestand zo slecht is, dat handhaving nauwelijks tot de moge lijkheden lijkt te behoren, en de panden Van Stolkweg 17-19 (Johanna en Duna), twee van de oudste nog bestaande villa's. Er be staan plannen op het vrijkomende terrein twee flatgebouwen te plaatsen, die - hoe fraai zij ook mogen worden naar hedendaag se begrippen - nooit zullen passen in een negentiende-eeuwse woonwijk: erger nog, een aantasting zullen vormen van een nu nog gave rij fraaie villa's. SCHEVENINGSE BOSJES Voor de Scheveningse Bosjes geldt nog steeds het 'Wederopbouwplan Stadhouders plantsoen' uit 1947, waarvan de bepalingen nauwelijks vijf regels tellen. Deze verordening stelde de gemeente in staat in 1951 vergunning te verlenen voor de aan leg van de Miniatuurstad Madurodam, en om dwars door de Bosjes de Prof. Teldersweg aan te leggen, tussen Haringkade en Scheve- ningseweg, die de Bosjes definitief in tweeën heeft gesneden. Hoewel al vrij snel af de afloop van de oorlog begonnen werd met het opnieuw beplanten van de Bosjes, is er - ondanks aandrang van de zijde van de bewoners van het Van Stolkpark - nog steeds geen bestemmingsplan, dat het voort bestaan van het groen garandeert. CONCLUSIE Al met al lijkt het niet teveel gezegd, dat de wijkvereniging sinds haar oprichting een be langrijke rol heeft vervuld bij de instandhou ding van het karakter van het Van Stolkpark en de verbetering van het leefklimaat. Onbe doeld hebben de activiteiten van de vereni ging ook geleid tot een sterkere band tussen de bewoners van de wijk onderling. Door wijziging in de eigendom en de daaruit voortvloeiende wijziging van het gebruik van de huizen staat het behoud van vooral de grote oude panden onder druk. Als gevolg hiervan is de taak van het bestuur van de wijkvereniging sterk gericht op contacten met nieuwe eigenaren, bouw- en woningtoe zicht, het gemeentelijk monumentenbureau en in voorkomend geval architecten. De be doeling daarvan is door plaatsing op de ge meentelijke monumentenlijst zoveel moge lijk afbraak te voorkomen en aanpassing aan het nieuwe gebruik zo min mogelijk te be lemmeren. Wanneer onverhoopt toch af braak volgt, beijvert het bestuur zich om de plannen voor de vervangende bebouwing zo veel mogelijk in overeenstemming te bren gen met het eigen karakter van de wijk. Anneke Landheer-Roelants

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 8