4 113 Hogeweg 16- vroeger villa Dennenoord - een wit gepleisterde villa in 1891 gebouwd voor W.J.H. Furnée, bankier van koning Willem III. Het is een laat voorbeeld van eclecticisme. Het hoekpaviljoen is torenvormig uitgebouwd en springt driezijdig uit, met gebosseerde pleister en hoekpilasters. Er bevindt zich een kroonlijst op consoles. Het Mansardedak is afgeknot en voorzien van dakkapellen. De curieuze gietijzeren veranda bevindt zich in uitstekende staat. Het ijzeren tuinhek geeft een aardige afsluiting van de tuin. De villa is in gebruik bij een juridisch adviesbureau. De villa links is gebouwd in 1904 bouwterrein verkocht. De 'overtuin' van Olanda werd volgebouwd met twee grote flatgebouwen. Villa's werden afgebroken en maakten steevast plaats voor een groter aan tal huizen. De bouw van maar liefst acht huizen-onder-één-kap op de plaats van Pano rama (Duinweg 37) leidde na protesten van de bewoners tot de vaststelling van de eerste Verordening Van Stolkpark in 1937. Eén van de bepalingen hield in, dat op de plaats van een villa niet meer dan vier huizen onder één kap gebouwd mochten worden. In de jaren dertig maakten, behalve Panora ma, ook Preciosa (Van Stolkweg 20), Eiken hof (Kanaalweg 1) en Intimis en Lunia (Duinweg 4 en 6) plaats voor een aantal kleinere huizen. De Tweede Wereldoorlog liet nog grotere wonden achter. Niet alleen werden de bewo ners gedwongen hun huizen te verlaten, voor de aanleg van de Atlantikwall werden grote delen van de Bosjes gekapt en huizen ge sloopt (Huize Ten Vijver, Kanaalvilla en de huizen langs de Cremerweg). In 1945 was de aanblik van de Bosjes desolaat en zo moge lijk nog kaler dan in 1860! Wegens gebrek aan woonruimte moesten de huizen in het park effectiever gebruikt gaan worden dan voor 1940. Vele huizen, te groot geoordeeld voor bewoning door gezinnen, werden bejaardentehuizen en kantoren. VERORDENING VAN STOLKPARK 1953 In de oorlog vernielde huizen werden her bouwd, waarvan langs de Parkweg (4-8) en kele als flatgebouw. Om appartementen- bouw mogelijk te maken werd de verorde ning in 1953 aangepast. Al spoedig daarna werden de bewoners van het Van Stolkpark opgeschrikt door de plan nen van het Vrijzinnig-Christelijk Lyceum voor uitbreiding van het schoolgebouw. Pro testen waren tevergeefs: de villa Insulinde (Van Stolkweg 33) moest plaats maken voor een nieuwe vleugel van het VCL. Op deze luchtfoto van het Van Stolkpark uit 1974 op de voorgrond de Hogeweg, daarachter Parkweg en ten dele zichbaar de bebouwing op de samenloop van Parkweg en Van Stolkweg,- waar duidelijk de naar de verhouding van de overige bebouwing het te grote scholencomplex van het VCL te zien is. Bij de samenloop van Hoge- en Duinweg het observatiecentrum Sandhaghe, gebouwd in de tuin, in de achtertuin bijna tot aan de erf scheiding met het Parkhotel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 7