Het \&n Stolkpark 112 DOOR ANNEKE LANDHEER-ROELANTS*) Een bonte verzameling villa's - waarvan het merendeel gebouwd is in het laatste kwart van de negentiende eeuw - karakteristiek gelegen in een parkachtige omgeving met veel en hoog groen langs slingerende lanen - dat is de eerste indruk van het aan de rand van Scheveningen gelegen Van Stolkpark. Het Van Stolkpark vormt, samen met de Scheveningse Bosjes, wijk 6 van de gemeentelijke wijkindeling van 's-Gravenhage. De omgrenzing is als volgt: Scheveningseweg, Kanaalweg, Duinweg, Haringkade, Koninginnegracht, Algemene Begraafplaats, Kerkhoflaan, Ary van der Spuyweg. VOORGESCHIEDENIS Van de bovengenoemde wegen is de Scheve ningseweg verreweg de oudste. De Scheve ningseweg van nu is de voortzetting van de op initiatief van Constantijn Huygens tussen 1663 en 1665 aangelegde 'zeestraat'. Toen Thomas van Stolk, de stichter van het Van Stolkpark, zich in 1860 in Den Haag vestigde, was het huidige park nog een kaal, nauwelijks begroeid duinterrein. Er was ook nauwelijks sprake van 'eene aangename wandeling', zoals Johan Gram die in 1894 beschreef. Bij de Gemeente 's-Gravenhage regende het klachten over de kale toestand. Het gemeenteraadslid Jhr H. C. A. Ver- Huell - die de bijnaam 'de stille wethouder van het groen' verwierf - pakte die situatie aan: aan de zandafgraving werd een eind gemaakt en hij liet een plantagemeester aan stellen onder wiens leiding het duinterrein rond een waterpartij beplant werd. Ter nage dachtenis van VerHuell werd in 1881 de VerHuell-bank onthuld. De in 1826 in Rotterdam geboren Thomas van Stolk was aanvankelijk koopman en vi- ce-consul van Portugal in zijn geboorte plaats. Hij studeerde rechten in Leiden, waar hij in 1859 promoveerde. In 1860 volgde zijn vestiging als advocaat en kandidaat-no taris in Den Haag, aanvankelijk aan de Stati onsweg, later aan de Anna Paulownastraat. Van Stolk was niet de enige Rotterdammer Vervolg van pagina III decentralisatie van de monumentenzorg waarvan sprake was - waarbij de gemeenten vrijwel alle taken en bevoegdheden kregen toebedeeld - heeft weten om te buigen naar een opzet met meer realistische uitgangs punten. Het aanhaken bij de huidige praktische situa tie, waardoor die gemeenten die al in hoge mate een zelfstandig beleid voerden, dat nu gericht kunnen voortzetten, terwijl die ge meenten die daar (nog) niet toe in staat zijn en daar de capaciteit voor ontberen door het Rijk begeleid blijven, achten wij een goede zaak. Voorts dient het Rijk ten aanzien van die onderdelen van de monumentenzorg waarbij coördinatie en bundeling van kennis en taken noodzakelijk zijn, een spilpositie te be houden. J.B.-R. die de gezonde lucht van Den Haag verkoos boven de vochtige Rotterdamse. Tal van stadsgenoten hadden zich in Den Haag ge vestigd, van wie een aantal aan de Scheve ningseweg. De verbinding van Schevenin gen naar Rotterdam mag goed genoemd wor den, niet het minst door de aanleg van de tramlijn naar Scheveningen in 1864. Bij bezoeken aan familie en kennissen op de Scheveningseweg zal Van Stolk op het idee gekomen zijn aan de noordkant van die weg een villapark te stichten. De enige bebou wing ter plaatse was het voormalige jacht huis van Koning Willem I, Klein Zorgvliet, sinds 1877 bekend als Hotel de la Promena de, en enige zomerhuizen. 'HET PARK STOLK' VAN DEN HEER VAN Van Stolk begon met het aankopen van stuk ken duinterrein, die hij liet beplanten met o.a. jonge iepe- en beukebomen. Door grondruil met de gemeente verwierf hij een aaneengesloten terrein. Een ontwerp voor een villapark liet hij vervaardigen door de bekende landschapsarchitect J. D. Zocher Jr uit Haarlem. In 1874 verleende de gemeente vergunning voor het stichten van het park. Het eerste huis, Villa Preciosa, werd in 1875 gebouwd, gevolgd door andere huizen langs de eerste parkweg, zoals Eletta (rond 1877, voor Mr Johan Pieter Vaillant, wethouder van Den Haag, Van Stolkweg no. 3), Duna (tussen 1876 en 1879, door,rijksbouwmees ter Rose voor zijn dochter mevrouw Mole- water, no. 19), Johanna (no. 18, in 1881 voor kunstschilder Blommers) en Duinoord (no. 6, gebouwd voor Edward van Hobo ken). In 1881 was Van Stolk verhuisd naar een nieuw huis aan de Kanaalweg, vanwaar - uit hij de bouw van een eigen villa kon bege leiden. Helaas, vlak voor de voltooiing van Villa Mignon (Van Stolkweg 26) stierf hij, op 13 februari 1882. Kort daarop besloot de gemeenteraad 'den eersten parkweg in het park van den Heer Van Stolk' de naam Van Stolkweg te geven. De 'tweede parkweg' kreeg de naam Parkweg. De ontwikkeling van het park ging snel ver- der. In hoog tempo werd gebouwd, niet al leen langs Van Stolkweg en Parkweg, maar ook langs Hoge- en Duinweg, Dwarsweg, lopend ten zuiden van de waterpartij, en Cre- merweg, van Dwarsweg naar Haringkade. Het stratenplan werd voltooid door de aanleg van de Belvédèreweg rond 1900. Een van de meest pretentieuze villa's werd in 1886 gebouwd voor Edmund van Hoboken: Villa Olanda (Van Stolkweg 23), met een grote 'overtuin' lopend tot aan de Ka naalweg. Het park telde bekende inwoners, onder wie het echtpaar Kröller-Müller die op het paleis achtige Huize Ten Vijver de grondslag leg den voor hun bekende kunstverzameling, en kele kunstschilders, zoals Bisschop, Blom mers, Tholen en ten Kate. De 'gezonde lucht heilzaam voor een ge schokt zenuwgestel en een verzwakt li chaam' bracht genezing voor patiënten in enkele pensions en sanatoria, waarvan de bekende Villa Elisabeth in 1935 werd voort gezet als Emmakliniek (Parkweg 21). Prof. Eykman paste zijn natuurgeneeswijzen ('Na- tura Sanat') toe in zijn Psychiatrische Kli niek (Parkweg 16-18). De kostschool voor meisjes van mejuffrouw Van Reyn Snoeck was gerenommeerd. De handelsschool van Jacob Mackenzie Jr draai de twee schooljaren (Duinweg 20-22, 1894- 96), waarna het gebouw ingericht werd als sanatorium voor zenuwlijders. Behalve het Hotel de la Promenade telde het park nog twee hotels:. Hotel Alla Bella Vista of Buwalda (uit 1880, Van Stolkweg 16) en het Parkhotel (Parkweg 11-13). Voor vertier zorgden De Bataaf (tennisba nen, speeltuin) en een uitkijktoren op het hoogste duin, de Belvédère. VERORDENING VAN STOLKPARK 1937 De crisis van 1937 drukte ook op het Van Stolkpark zijn stempel. Tuinen werden als Mevrouw A. Landheer-Roelants is eindredacteur van de 'Van Stolkpark koerier' (redactieadres: Prof. P. S. Gerbrandyweg 3 2584 CA Scheveningen) en administratief assistente van de Wijkvereniging 'Van Stolkpark' Thomas van Stolk (1826-1882), stichter van het Van Stolkpark. Deze opname dateert uit circa 1874.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 6