Nationaal restauratiefonds 111 Jaargang 61, no. 6 - juni 1984 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Uit de inhoud: Markerwaard, bedreiging voor monumenten. Oude kazerne biedt woongenot. Haags villapark bedreigd door schaalvergroting. Cuypers museum verdient zorgvuldiger beheer. Burgemeesters over plannen afschaffing- welstandstoezicht. Geslaagd pioneren in Alblasserwaard. Nieuwbouw in een bestaande omgeving. Foto omslag: Een 'maison de plaisance' of 'lusthuis'. Wandschildering van Dirk Dalens 1688- 1758) op de noordwand van de 'zaal' van het Van Brienenhuis te Amsterdam. Dergelijke bouwsels waren een vast element in het 'heroique' landschap. Deze schildering is geplaatst tegenover het 'rurale' landschap op de zuidwand. Zie tekening Prof. C.A. Van Swighem elders in dit nummer. Foto: Peter Wolters, Audiovisueel Centrum Vrije Universiteit, Amsterdam. Redactie: Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph J. Roelfs Sr. Redactiesecretaris: Mevr. P. A. Hengeveld-Brand Medewerkenden: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel. 020-22 52 92 of 020 - 23 09 94 (ledenadministratie) postgiro 124326 Lidmaatschap 45,- per jaar Reductie voor 65 en 30" Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning nv Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 1 82 41 gironummer 4988 Vormgeving Druk Bosch Keuning nv, Baarn VERSNELLING RESTAURATIES EN VERGROTING WERKGELEGENHEID Waar al geruime tijd sprake van was - wij berichtten daarover al verschillende malen in ons blad - is tijdens zijn openingstoespraak op de nationale monumentenstudiedag door minister Brinkman van WVC bevestigd: er komt een nationaal restauratiefonds - in het bijzonder voor woonhuizen - dat ener zijds door institutionele beleggers en ander zijds door de overheid wordt gevoed. Het is de bedoeling dat de institutionele be leggers jaarlijks 100 miljoen gulden in dit fonds storten; over de hoogte van de rijksbij drage zei de minister nog niets. Voor dit Nationaal Restauratie Fonds wordt gedacht aan een stichtingsvorm met in het bestuur vertegenwoordigers van WVC, Fi nanciën, De Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de NCM, een financieel expert en een onafhankelijke voorzitter. Het beheer van het Fonds zal in handen worden gesteld van een particuliere instelling. Het Fonds zal geen invloed kunnen uitoefenen op het te voeren beleid. Hoewel een en ander juridisch nog geregeld moet worden, zal deze opzet begin 1985 in werking treden, aldus de minister. Hopelijk kan door de voorfinanciering die dit Fonds kan bewerkstelligen, ruimte in het WVC-budget komen die dan weer gebruikt kan worden voor de aanpak van het sinds 1972 steeds groter geworden stuwmeer. Dit stuwmeer beslaat zo'n 1,2 miljard gulden (hetgeen 500 miljoen aan rijksgeld bete kent) aan restauratieprojecten waarvoor sub sidie is aangevraagd. TWEE FACILITEITEN Met het Nationaal Restauratiefonds zal het huidige, door geldgebrek niet functionerende subsidiesysteem, worden vervangen door twee financieringsfaciliteiten: - een 'goedkope' restauratiehypotheek Hiervan zal het geld uitsluitend van WVC komen. - voorfinanciering tijdens restauraties waarvoor reeds subsidie is toegezegd, maar waarvan de uitbetaling op zich laat wachten (thans veelal 4 jaar of meer). Van dit bedrag zal de aan genoemde institutionele beleggers verschuldigde rente worden afgetrokken. Voor die eigenaren van monumenten - woonhuizen - die gebruik kunnen maken van fiscale aftrekmogelijkheden, wordt dit bedrag dat tot nu toe 60% van het subsidia bele deel van een restauratie bedroeg, ver laagd tot 30%. In plaats van die 'gemiste' 30% komt dan genoemde 'goedkope' restau ratiehypotheek, waarbij gedacht wordt aan een rente die 5% lager is dan normaal. Die fiscale aftrekbaarheid zal overigens aan - nog nader te bepalen - voorwaarden gekop peld worden. WERKGELEGENHEID Deze nieuwe regeling zal op langere ter mijn 1000 extra arbeidsplaatsen opleve ren, volgens minister Brinkman. 150 langdurige werkloze jongeren zullen binnenkort al bij een aantal restauratieprojec ten in het kader van leerlingbouwplaatsen worden ingeschakeld. Ongeveer 30 oudere bouwvakkers met veel beroepservaring, die eveneens langdurig werkloos zijn, zouden daarbij als leermeester betrokken kunnen worden. MILDE DECENTRALISATIE De opzet van het Nationaal Restauratiefonds vraagt om een milde vorm van decentralisa tie, veel milder dan Binnenlandse Zaken oor spronkelijk voor de monumentenzorg voor ogen stond. Het desbetreffende vergunnin genstelsel zal namelijk alleen aan die ge meenten die dat wensen en die beschikken over een gemeentelijke monumentenveror dening worden overgedragen. Dat zullen in het algemeen de grotere, monumentrijke, steden zijn, omdat immers de nodige des kundigheid voorhanden moet zijn. Deze ge meenten kunnen voortaan zelf beslissen over restauraties, verbouwingen en sloopvergun ningen, maar ook over een aanvullend aan- wijzings- en beschermingsbeleid. In deze opzet verliest het Rijk zijn greep op het mo numentenbeleid echter niet, omdat de minis ter gemeenteraadsbesluiten op dit gebied die hij onjuist acht, ter schorsing en vernietiging aan de Kroon kan voordragen. Voor de financiering van hun uitvoerings plannen - waarbij de gemeenten zelf de prio riteiten bepalen - kunnen de gemeenten dus terecht bij het Nationaal Restauratiefonds. Ook de besteding van een andere belangrijke geldstroom 27 miljoen) die WVC ten be hoeve van de monumentenzorg verzorgt, nl. die via het stadsvernieuwingsfonds, zal ge heel een gemeentelijke taak worden. Voorts is het de bedoeling dat ten behoeve van deze gedecentraliseerde opzet het huidi ge Rijksregister van beschermde monumen ten wordt geherinventariseerd en dat de Mo numentenwet wordt aangepast. Al met al toch nog revolutionaire verande ringen in het monumentenbeleid, waartoe nog veel hindernissen genomen moeten wor den. Wij vragen ons dan ook af of het Natio naal Restauratiefonds inderdaad al vóór be gin 1985 rond zal zijn en of de uitspraak van de minister dat dan 'één en ander wel juri disch geregeld zal zijn', niet te optimistisch is. Dat maakt ons niet minder verheugd over het feit, dat de minister de veel te vérgaande Vervolg op pagina 112

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 5