Interieur van een woning in hét Buitenmuseum Enkhuizen, ingericht voor het seizoen 1984. Zowel woning als interieur zijn origineel. Het huis is afkomstig van de Grotewerf op Marken. De inrichting is samengesteld aan de hand van interviews met oud-bewoners. Wegens de grote toename van het aantal pu blicaties is dat niet meer mogelijk. Voor het eerst zijn nu alle boeken en tijdschriftartike len betreffende dorpen, steden en streken in Noord- en Zuid-Holland over drie jaar in een aparte publicatie bijeengebracht, zodat een handig naslagwerk ontstaan is voor geïnte resseerden in de geschiedenis van een be paalde streek of plaats. De tot dusver ver schenen delen zijn te bestellen a 12,50 op rekening 3593767 van bovengenoemde ver eniging; informatie bij het gemeentearchief Dordrecht tel. 079-141188. Buitenmuseum Zuiderzeemuseum weer opengesteld. Dit jaar zijn er enkele nieuw ingerichte pan den te bezichtigen. Zo is de woning van een Marker visserman op de voor Marken karak teristieke wijze ingericht. Het huis stond voor het naar het Buitenmuseum werd over gebracht op de 'Grote Werf' op het voorma lige eiland. In een pand uit de visserwijk 'Brunnepe' in Kampen vindt men een sigarenmakerij. Het ambacht van sigarenmaken werd in Kampen door velen aan huis uitgeoefend. Met behulp van de Vereniging van Zeilma kers en Scheepstuigers is een zeilmakerij zo als deze er omstreeks 1930 uitzag, compleet ingericht in een pand dat uit de stad Enkhui zen afkomstig is. Een eeuw oude watermolen uit het Friese merengebied bij Hemelum wordt op dit mo ment opgebouwd. Voorts wordt een bescheiden begin gemaakt met demonstraties van ambachten rondom de visserij. In de filmzaal wordt dagelijks de film 'Streep door het verleden' van de cineast Wim van der Velde vertoond. In de film zijn vele historische opnamen van de Zuiderzee visserij en gesprekken met oude visserlui verwerkt. De film, die 45 min. duurt, wordt dagelijks vertoond om 11, 14 en 16 uur. Het Buitenmuseum is geopend tot en met 21 oktober, dagelijks van 10 tot 17 uur (de kas sa's sluiten om 16 uur). Bezoekerscentrum voor de Biesbosch in een gerestaureerd gebouw. Foto: Jac. Beekers, Made gebouw). Het gemeentebestuur van Made en Drimmelen liet enige jaren geleden een tweetal panden in de Dorpsstraat (12 en 14) restaureren. Bestaande deuropeningen in het souterrain en op de zolder naar het naastgele gen woonhuis toe, wijzen er op dat beide panden, daterend uit 1846 waarschijnlijk als één complex in gebruik geweest zijn nl. no. 14 als schoolgebouw, no. 12 voor huisves ting van schippers kinderen. In 1975 treffen wij het gebouw in desolate toestand aan. Om het te kunnen behouden was een grondig herstel nodig. Terugbren gen van het uitwendige in de originele staat was gewenst. Zo zijn nu de aanbouwen aan oost- en zuidgevel gesloopt, de raamopenin gen in de zuidgevel in de originele staat teruggebracht. Thans fungeert het gebouw als Bezoekers centrum voor de Biesbosch met een bezoe kersaantal van 40 a 50.000 per jaar. De restauratie geschiedde o.l.v. het architec tenbureau Ternelde te Oosterhout door het aannemersbedrijf Oome Raamsdonk BV. TE KOOP WOONBOERDERIJ; gelegen tussen Maas en Waal in het oude vissersplaatsje Heerewaarden, 13 km van Zaltbommel. Het pand staat op de Monumentenlijst. Ex terieur gerestaureerd onder toezicht van arch. bur. IJsbrand Kok Zn. te Amsterdam. Interieur ge restaureerd door arch. bur. Wijnen en Senders te Den Bosch. Grondoppervlak 1600 m2 met geheel om muurde tuin. Prijs n.o.t.k. ALPHONS VAN DER LIET, Hogestraat 13, Heerewaarden telefoon 08877-1666.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 29