Nieuws provincies Gelderland Noord-Holland 134 De Gelderse Monumentenwacht heeft dit voorjaar een derde inspectiebus in gebruik genomen. Deze Gelderse afdeling van de Stichting Monumentenwacht Nederland heeft een voorspoedige tijd meegemaakt. Op 6 februari 1980 ging de eerste inspectiebus rijden. Op 4 februari 1981 volgde reeds een tweede bus. Door de grote aanwas van abon nees kon nu dus een derde team monumen tenwachters in dienst worden genomen. Een en ander werd mogelijk door subsidiëring van de Provinciale Overheid en een gift van het Prins Bernhard Fonds. Zoals bekend zijn de inspectiebussen uitgerust met allerlei ge reedschap en materiaal en bemand door mo numentenwachters, die uit de bouwwereld afkomstig zijn. De wachters inspecteren re gelmatig deze gebouwen, waarvan de eige naars zijn aangesloten bij de Stichting Monu mentenwacht. Kleine gebreken worden di rect verholpen. Zij maken van elke inspectie een rapport, zodat daaruit kan worden opge maakt in welke bouwkundige toestand het gebouw verkeert. Hierdoor kunnen veelal kostbare reparaties worden beperkt of voor komen. Het is immers een bekend feit, dat een dure restauratie vaak het gevolg is van een jarenlang achterstallig onderhoud. Amsterdam: Keizersgracht 743. 'Een dubbeltje is geen kwartje, maar dit dub beltje is wèl een kwartje geworden', zo luid de een der opmerkingen van ir. R. Meischke in zijn bespiegelingen over de in 1982 vol tooide restauratie van het grachtenhuis van de Vereniging Hendrick de Keyser. (Het pand uit 1672 had in de loop der tijden zo veel wijzigingen ondergaan dat het steeds meer allure heeft gekregen.) Kort tevoren was een tegeltableau onthuld met twee data: 1978 het jaar waarin het legaat van de eige nares mw J. A. W. A. Westerman Holstijn- van Hetting Tromp werd afgegeven aan de Vereniging en 1982 het jaar van voltooiing van de restauratie. De werkzaamheden betroffen voornamelijk constructief herstel met behoud van de be staande ruimtelijke indeling. Tijdens de res tauratie kwamen sporen van oudere toestan den te voorschijn, voornamelijk bij graaf werkzaamheden in de grond en hier en daar in de balklagen. Aan de hand van deze be perkte gegevens is het mogelijk een voorlo pige reconstructie te maken. Het enige dui delijke gegeven van een oudere situatie was tot nu toe de afbeelding in het Grachtenboek van Caspar Philips, daterend van 1768-71 (afb. 2). De heer H. J. Zantkuyl schrijft hierover uit voerig in het Jaarverslag over 1982 van de Vereniging Hendrick de Keyser. Hij behan delt daarbij de toegang tot het achter het huis liggende koetshuis; de hoogte van die toe gang bepaalde de verdiepingshoogte van de begane grond; het aanbrengen van een on derhuis of souterrain was bij een koetshuis toegang onmogelijk hetgeen moest worden opgelost door de toepassing van een z.g.. drijvende kelder. In 1747 vond een grote verbouwing plaats die o.m. verlaging van de grond vloer inhield waardoor de ontbrekende grote zaal werd gecreëerd. Opnieuw vonden verbouwingen plaats in 1785 en in 1807. Na vele eigendomsverwisselingen werd mr. Jan Westerman Holstijn in 1929 eigenaar, die het pand in 1941 liet restaureren door architect C. W. Rooyaards, waarna tenslotte in 1980 de Vereniging Hendrick de Keyser op haar beurt de huidige restauratie onder nam. De woonfunctie van het huis blijft ge handhaafd, zoals door de eigenares werd ge stipuleerd, zij het met een gedeeltelijke huis vesting van een reclamebureau. Bij de feestelijke ingebruikneming van bo vengenoemd pand werd het eerste exemplaar van het boekje Huize van Brienen, zetel van de Vereniging, geschreven door prof. dr. C. A. van Swigchem, aan drs J. Riezen- kamp, directeur-generaal van WVC aange boden. Het derde boek dat recentelijk is ver schenen waarin een huis in Amsterdam wordt beschreven! (Na 'Het Trippenhuis' en 'Het Huis met de Paarse ruiten' van de fami lie Van Loon - zie onze vorige nummer). Ook hiervan treft u elders in dit nummer een korte recensie aan. Voor onze leden is dit aardige boekje, uitge geven door de Walburg Pers in samenwer king met de Vereniging Hendrick de Keyser, verkrijgbaar tegen een gereduceerde prijs. Winkelprijs 18,50; af te halen bij het Ko renmetershuis 15,-; te bestellen (incl. por to 17,-, door overmaking op giro nr. 124326 van Heemschut, Amsterdam. Naarden: De Provinciale Commissie Noord-Holland houdt hier een regionale le dendag op zaterdag 29 september a.s. Na ontvangst door de burgemeester, te 10.00 uur, zal ons PC-lid, de heer C. G. Schelte- ma, een inleiding houden, gevolgd door een wandeling door de oude stad. Na de lunch volgt een inleiding met wandeling door de vestingwerken in samenwerking met het be stuur van de Vereniging Menno van Coe- hoorn, alsmede bezoek aan het vestingmu seum. Nadere informatie volgt in het juli/augustus nummer. Subsidie-mogelijkheid in Noord Holland Gebleken is dat bij enige historische vereni gingen behoefte bestaat aan een krediet, waaruit kleinere bijdragen kunnen worden verstrekt aan particulieren voor het treffen van voorzieningen van geringe omvang (be houd van karakteristieke, bouwkundige ele menten, zoals bijv. ronde schoorsteen en hek) aan gebouwen, die niet als monument geregistreerd doch wel van cultuur-historisch belang zijn. Door het ontbreken van vol doende financiële middelen dreigen deze ka rakteristieke elementen verloren te gaan. Aangezien bij vele eigenaren onbekendheid bestaat met deze subsidiëringsmogelijkheid waartoe Provinciale Staten reeds in 1981 hebben besloten en jaarlijks 10.000,- heb ben uitgetrokken, maakt Heemschut bij deze hiervan melding. Verzoek om een kleine bijdrage voor res tauratie van genoemde elementen kan bij Heemschut worden ingediend onder over legging van foto's en een begroting van geraamde kosten. Heemschut zal uw inzending, van advies voorzien, doorzenden naar het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland. De Historische Vereniging Holland deed deel 14 verschijnen van de Serie Hollandse Studiën. Regionaal-historische bibliografie van Hol land 1980-1982 door Jan Alleblas, met een overzicht van archief inventaris door T. N. Schelhaas. Tot 1980 verscheen deze bibliografie in jaar lijkse afleveringen in het tijdschrift Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 28