Heenjscljut PI akfie Groningen Amersfoort Bloemendaal Geldrop s-Hertogenbosch 132 Heemschut vroeg Burgemeester en Wethou ders de aandacht voor de volgende zaken: - O.i. bedreigt het ingediende bouwplan voor vijf 'landhuizen' op het perceel Ver lengde Heereweg 189 niet alleen een karak teristiek pand, doch tevens het thans nog harmonische beeld van de oude zuidelijke entrée van de stad Groningen. Vanwege de mogelijke precedentwerking, die ons doet vrezen voor het voortbestaan van de thans nog aanwezige charme en allure van dit deel van de Verlengde Heereweg, verzochten wij het College niet alleen alles te ondernemen om genoemd bouwplan tegen te gaan maar ook om het betreffende bestemmingsplan te willen herzien. - Het Gado-kantoor uit de vijftiger jaren, dat zodanige kwaliteiten bezit dat het beeld bepalend geacht moet worden, zagen wij graag opgenomen in een inventarisatie van alsnog aan te wijzen beeldbepalende panden en jongere monumenten buiten de te be schermen binnenstad. de Lieve Vrouwestraat-Langegracht, nabij het Lieve Vrouwekerkhof, komt een terrein vrij. De Markthal met pakhuizen uit de derti ger jaren en nog wat minder interessante bebouwing gaat plaats maken voor 78 wo ningen met parkeerkelder en parkeerdek. Een loffelijk streven om de oude binnenstad van Amersfoort weer bewoonbaar te maken, ware het niet dat in het plan de bestaande hoogte met 50% overschreden wordt, en nog wel met bouwmassa's van 4 woonlagen en afgedekt met platte daken. Hoewel de gevels aan de Breestraat en de Lieve Vrouwenstraat een grote plasticiteit hebben, wat niet Amersfoorts is, zullen deze straatwanden van resp. 91 en 51 strekkende meter, van dezelfde architectuur volgens Heemschut veel te massaal gaan werken, en zeker niet passen in het Amersfoortse straatbeeld. Dat het gemeentebestuur van Amersfoort, om economische redenen hiervoor door de knie- en gaat, is te betreuren. Dat Monumenten zorg in het kader van 'Beschermd Stadsge zicht' zijn goedkeuring hieraan niet onthou den heeft is een raadsel. Maquette van het bebouwingsplan Markthalgebied, waarin de twee nieuwe bouwblokken, die volgens Heemschut door hun hoogte en platte daken een veel te massaal karakter krijgen en daardoor niet passen in het Amersfoortse straatbeeld, foto: Amersfoortse Courant Bebouwingsplan Markthalgebied. Tussen de Breestraat, deel van de Muurhuizen, en Wij drongen er bij B. en W. op aan het voormalige, uit 1876 stammende, PEN-ge- bouw, Korte Kleverlaan 5 van de provincie over te nemen en het door het geven van een nieuwe (woon)bestemming te behouden. Het gebouw, dat eerst een garenspinnerij huisvestte, behoort tot een fabrieksarchitec- tuur waarin representatieve stijlmiddelen werden gebruikt om naar buiten gestalte te geven. Later is het op uitstekende wijze met een verdieping verhoogd, zodat qua architec tuur een nieuwe eenheid ontstond. Architec tuurhistorisch gesproken, vertoont het ge bouw op interessante wijze de snelle indus triële ontwikkeling, waarbij ook de om streeks 1915 door de vooraanstaande archi tect Van Loghem ontworpen uitbreiding hoort. Bij de gemeenteraad werd op grond van de wet-AROB een bezwaar ingediend tegen het voorbereidingsbesluit-Josephinehof. De be doeling van dit besluit is nl. dit oude jacht huis te slopen ten behoeve van de bouw van een bejaardencomplex. Dit voorgenomen 'wegbestemmen' achten wij uit cultuurhistorisch en historisch-ruim- telijk oogpunt onjuist. Het middel daartoe, het nemen van een voorbereidingsbesluit voor een bestemmingsplan voor één perceel, is voorts moeilijk te rijmen met de strekking van de Wet op de ruimtelijke ordening. Bij B. en W. werden bezwaren door ons aangetekend tegen het voornemen vergun ning te verlenen voor het oprichten van een straalverbindingstoren binnen het ontwerp- bestemmingsplan 'Zuidwal'. De hoogte van 44 m en het volume van deze binnen de stadswallen geprojecteerde toren zullen visu- eel-ruimtelijk een veel te grote aantasting van het beschermde stadsgezicht betekenen. Hoewel het buiten de formele begrenzing van het beschermde gezicht gelegen is, moet dit feit volgens Heemschut tot restrictieve planologische maatregelen leiden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 26