Europa Nostra Heemschutdag 1984 129 Deze federatie van Europese Instellingen voor de Monumentenzorg hield haar jaarlijk se Algemene Vergadering 1984 in Edin- burgh. In de vergadering trad Lord Duncan Sandys, die door zijn markante persoonlijk heid en gemotiveerdheid gedurende zijn ja renlange ambtsperiode een begrip is gewor den in de hele Westerse monumentenwereld, af als voorzitter van Europa Nostra. Terecht werd hem uitvoerig dank gebracht o.a. door de nieuwe voorzitter, de Nederlander de heer H. J. de Koster, oud-minister van De fensie en oud-voorzitter van de Parlementai re Vergadering van de Raad van Europa. Aan hem de taak om Europa Nostra, dit jaar meerderjarig en zeer mondig geworden, door een moeilijke periode heen weer bergop waarts te leiden. Lord Duncan Sandys (midden), de scheidende voorzitter van Europa Nostra. THEMA'S Naast verslaggeving van verschillende lid staten waren de gekozen onderwerpen die door een aantal sprekers werden,belicht: - vergelijking van het fiscaal beleid met be trekking tot de monumentenzorg in de Euro pese landen, - monumentenzorg in samenhang met jeugd; en met toerisme; - herinrichting van in onbruik geraakte in dustriegebieden. EUROPA NOSTRA ONDERSCHEI DINGEN Zoals bekend worden ieder jaar onderschei dingen uitgereikt voor bijzondere restauratie of renovatie projecten. Daaronder bevond zich een project, het z.g. Lister-Site, een indrukwekkende rehabilitatie van een com plex van vroeg 19e eeuwse huizen en wonin gen (in de z.g. Georgian stijl). Hiermede werden sloopplannen van de eigenaars verij deld. Het ligt in de bedoeling in een volgend nummer van Heemschut nader in te gaan op de voordrachten die wérden gehouden door de Scottish Georgian Society en de Edin- burgh New Town Conservation Committee. RESOLUTIES Tijdens de vergadering werd een aantal reso luties aangenomen waaronder één werd inge diend door de Nederlandse delegatie die be trekking heeft op de Markerwaard. In de resolutie wordt de Nederlandse regering ver zocht bij haar standpuntbepaling de resulta ten van het grondig onderzoek naar de ernsti ge gevolgen van drooglegging voor de zo waardevolle historische bebouwing in het bijzonder langs de kust van Noord-Holland, een beslissende rol te laten spelen. De tweede resolutie werd ingediend door Heemschut die een beroep doet op de over heden van de lidstaten om zodanige maatre gelen te nemen dat van de 19de eeuwse architectuur, die nog te weinig waardering en bescherming geniet in vele Europese lan den, goede inventarisatie wordt gemaakt en waardevolle voorbeelden bewaard blijven. P. A. Hengeveld-Brand De Provinciale Commissie Drenthe is dit jaar organisator van de landelijke Heem schutdag, mede naar aanleiding van een t.z.t. uit te brengen 'Heemschut Route' (bij voorkeur per fiets) die door Drenthe voert om de aandacht te vestigen op spe cifieke cultuur-historische elementen en landschapsschoon. Precies tien jaar geleden werd Drenthe op woensdag 4 en zaterdag 7 september 1974 door Heemschut bezocht (zie Jaar gang 51 nr. 3, 1974) PROGRAMMA 9.30 - 10.00 uur Ontvangst met koffie in de Jozefkerk, te Assen Welkomstwoord Toelichting door de restauratiearchitect, ir. G. Tangerman 11.00 uur Vertrek per autobus. Route: Assen - Rolde - Borger - Ees - Exloo - Odoorn - Valthe - Weerdinge - Emmen (oude kern en nieuwbouw) - Bar- ger Oosterveld - Nieuw Dordrecht - Bar- ger Compascuum. 12.00 uur Aankomst in het Veenmu- seum: lunch - eventuele rit per treintje - Stop- pelhaene soort oogstfeest) 15.30 uur Vertrek. Route: Zwarte- meer - Klazinaveen - Nieuw Schoone- beek (Oostersebos met conglomeraat van oudsaksische boerderijen in originele be zetting) - Nieuw Amsterdam - Veenoord - Zweeloo - Westerbork - Zwiggelte - Hooghalen - Assen 17.30 uur Aankomst bij het station. KOSTEN 35,- voor leden; 40,- voor introducé(e)s, niet gezinsleden; 17,50 voor jongeren tot 25 jaar. OPGAVE: kan geschieden door overma king van het verschuldigde bedrag op postgirorekening 124326, onder vermel ding van 'HEEMSCHUTDAG 1984' als mede van naam en adres van eventuele introducees. Sluitingsdatum: uiterlijk 20 augustus a.s. Deelnemersbewijzen worden in de eerste week van september toegezonden. De in schrijving geschiedt in volgorde van bin nenkomst.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 23