Sluizen Munnekezijl worden gerestaureem 126 JP^Y In waterstaatskringen gaat heel wat geld om. De leek kan dat echt niet allemaal volgen. Zou er iemand zijn die het financiële ge goochel rond de Oosterscheldedam precies begrijpt? In een andere uithoek van ons land is ook iets wonderlijks op waterstaatsgebied in gang gezet: de restauratie van het Sluizen- complex van Munnekezijl. Hoewel belang stellende instellingen en personen daar inder daad op hadden gehoopt, waren velen bang, dat die hoop ijdel zou zijn. In de rubriek Heemschut in Actie van januari 1983 werd vermeld dat de Bond het provinciebestuur van Friesland op het belang van dit water staatsmonument, in samenhang met de gehe le (waterstaatkundige) structuur, heeft gewezen. Mèt de reacties van de plaatselijke Vereni- Munnekezijl: de schutsluis in de Lauwers uit 1740 die kortgeleden al helemaal opgeknapt is. ging Dorpsbelang en de Stichting Moderne Architectuur Friesland leek dit ook wel no dig, want kort voordien was de laatste van een reeks sluizen (voor ontwatering en vaar- verkeer) in de 42 km lange middeleeuwse Slachtedijk gesneuveld. Deze Getswerderzijl zou met maar tien mille per jaar te redden zijn geweest. De keersluis annex brug, bij De noodwaterkering die in 1882 in het stroomkanaal bij Munnekezijl gelegd is. De restauratieactiviteiten zijn een paar maanden geleden begonnen. Foto's: coll. Fries museum Leeuwarden, Frans Andringa Munnekezijl was na een eeuw gebruik (ge slagen in 1882) totaal ten end en een stevige opknapbeurt zou zeker in het miljoen gaan lopen. Er was dan ook weinig hoop, omdat de ervaring leert dat het monumentenaspect niet hoog op de checklist van de 'watersta ters' genoteerd staat. TIJ KEERDE SNEL Het tij lijkt snel te zijn gekeerd. Midden 1983 begon een onderzoek naar de haalbaar heid van de restauratie van de sluis met brug, nadat een herstructurering van het verkeer aan deze noordoostelijk marge van Friesland niet (meer) wenselijk leek. Tevens werd on derzocht hoe dit kostbare karwei zo goed en zo voordelig mogelijk kon worden geklaard. Voorop staat daarbij dat de verkeersfunctie die de brug over de keersluis bezit, weer voor vele jaren gegarandeerd kan worden, maar dat dat niet ten koste van het monu ment-karakter van het complex mag gebeu ren. Er is een flink aantal werkeloze jonge ren (aanvankelijk 4 en later 8) ingeschakeld middels de WVM-regeling (werkgelegen heids verruimende maatregelen). Zij kunnen ervaring opdoen bij zo'n bijzonder object, terwijl de kosten van het hele project dan niet zo hoog op hoeven te lopen dat restauratie niet meer mogelijk is. Het lijkt een wonder dat toch tot restauratie is besloten. Ieder kan uitrekenen dat sloop en nieuwbouw tonnen goedkoper zal zijn dan het bedrag waar de begroting nu op sluit: op een ton na, twee miljoen. In januari werd al met het werk aangevangen en aan het einde van die maand werd er door een flink gezelschap belangstellenden een schouw gehouden, waarbij de gedeputeerde van waterstaat, de heer K. Dankert, van de voorzitter van de vereniging Dorpsbelang een rapport kreeg aangeboden waarin de ge schiedenis van het complex in de omgeving is neergelegd. Het in cahiervorm verschenen rapport is samengesteld door mevrouw H. van der Wal en uitgegeven door de Stichting Moderne Architectuur Friesland. Het was de bedoeling dat de hierin verwoor de historische overwegingen zouden gaan meespelen in de discussie over het al dan niet

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 20