KV 125 Restauratiewerkzaamheden in de Ned. Hervormde kerk van Zeist. Op de trap: Ben Stigter, beneden: Jan den Ouden. 'We werkten zestig uur in de week. We schaften ons een stationcar aan om huismeu belen, kasten, stoelen, tafels te kunnen opha len en hersteld en wel weg te brengen. Het bedrijf heeft een royale parkeerplaats, waar door we ook grote stukken kunnen ont vangen. Wat is nu hun restauratiefilosofie? Markus: 'In het algemeen kun je zeggen, dat wij meubels restaureren waarin anderen geen brood zien. Maar alleen restaureren is er niet bij. We moeten gewoon aan twee fronten blijven werken. Immers het is mondjesmaat gesteld op de restauratiemarkt. Als je over erfgoed praat - en daartoe behoren antieke meubels - dan hebben, gezien in het totale restauratiebeeld, daken, goten, ramen, vloe ren en funderingen, voorrang. Dat is ook logisch in een tijd, waarin wordt geknepen. Het (ons) restauratiewerk komt zo'n beetje op de laatste plaats. DE VIJFDE MAN De man die over hun schouder meekijkt is Jaap de Koster, stad- en generatiegenoot, die door lichamelijke omstandigheden zijn be roep van bouwkundige vooralsnog niet kan uitoefenen. Als huisvriend reikt hij gegevens aan en denkt mee. Hij pluist vaktijdschriften en andere publikaties uit, wijst op objecten 'die in de steigers staan, en is al jaren een zeer geïnteresseerd lid van Bond Heemschut en van 'Hendrick de Keyser', kortom kent de bouwwereld en heeft een fijne neus. Architectenburo's worden benaderd, contac ten worden onderhouden en referenties over legd. Hoewel de restauratie van één klooster- stoel niet wordt geminacht, blijft een grotere opdracht van - bijvoorbeeld - een kerkbe stuur dubbel welkom. Marcus vestigt nog de aandacht op een vorm van praktijkopleiding binnen het bedrijf. Ze hebben al een paar jaar een jonge meubelma ker, Marco Huisman in dienst, die ze inwij den in de geheimen van het oude ambacht, maar dié ook de kneepjes van het nieuwe wordt bijgebracht. VERRASSENDE DOOPCEEL Hun zeven jaren zijn gevarieerd, een soort bonte doopceel, die bij het doorbladeren van de fotoboeken duidelijk spreekt. Gecompri meerde historie van een jonge opgang. Be houd van oud, we doen een greep: Hervorm de kerk van Streefkerk - restauratie preek stoel, doophek, ambtsdragersbank, kerkban ken en wetsborden. Hervormde kerk van Wijngaarden - preekstoel en doophek. Res tauratie meubilair - veelal in gelijkwaardige orde van genoemde kerkgebouwen - van hervormde kerk Avezaath, Kapel-Avezaath, hervormde kerk Schoonhoven en - wat de restaurateurs in de Alblasserwaard een bij uitstek belangrijk projekt vonden - een nieuw klankbord voor de hervormde 'Oude' kerk van Zeist. Dan ook herstelwerkzaamhe den in andere sectoren: restauratie van het meubilair voor het Hoogheemraadschap 'Groot Alblasserwaard', in het Waardhuis te Ameide, het meubilair van het Gemeen- landshuis te Kinderdijk, een opdracht van het Waterschap 'De Overwaard' uit Noorde loos. HET EIGENTIJDSE Dan, contrasterend, dit: wandbetimmering van de A-pier in de vertrekhal van Schiphol, tal van receptiebalies, bijvoorbeeld voor be jaardentehuizen, maar ook een schouwom- bouw met konsoles, voor Sheik Ahmed Al Kherije, voor diens villa in Jeddah in Saoe- die-Arabië een eikenhouten trap met bordes en balusters (ter plekke gesteld), alsook nieuwe preekstoelen, banken, orgelkasten, kantoormeubilair, katheders, buffetten en winkelinterieurs. Maar ook deze internatio nale toets: In opdracht van 'Stendal Neder land' te Nootdorp, destijds voor het Medisch Congres Toshiba Medical Systems te Bor deaux, probe-display, lichtbakken en zo het een en ander. En dat alles zeven jaar na het doophek in hun eigen kerk in Nieuwpoort! Op dit moment wordt er hard gewerkt aan de restauratie van het volledige meubilair van de Oud-Katholieke Kerk van Gouda; dat ge beurt onder directie van het architektenburo B.C. van Beek uit Warmond. JONGE GROEI! Bij het vertrek, lopend door de hal, waar de geur van hout - oud hout en nieuw hout - overheerst, merk je hoe Jan en Markus ver liefd kijken naar een kapitale kast, zo'n pronkstuk dat generaties heeft overleefd, na melijk een kast uit het raadhuis van Culem- borg. In hun hart zijn ze antiekrestaurateurs, met hun verstand zijn ze ook eigentijdse meubelmakers. Aan weerszijden van de dijk praalt het lente groen. Je moet dan denken aan de zegswijze: 'Al wat jong is groeit snel. Maar de groei moet wel vruchtbaar zijn.' Het komt ons voor dat dit laatste mag slaan op de Antie krestauratie - Meubelmakerij van Jan en Markus in de Alblasserwaard met haar rijk dom aan historische kerken, vergrijsde ge bouwen van de waterschappen en boerderij en, waar de rimpels van de tijd aanspreken. - Den Ouden en Kortlever b.v. Veersedijk 23 - 2964 GG - Groot-Ammers. Telefoon: 01843-1630. Jan Roeijs sr. Doophek met preekstoel in de hervormde kerk van Nieuwpoort. n

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 19