119 complex ter verkoop aan en hoewel er door verschillende bouwkundige en volkshuisves tingsinstellingen al positieve geluiden over een herinrichting tot wooncomplex hadden laten horen, durfde de gemeente Leeuwarden het niet aan. Een volkshuisvestings-stichting bood anderhalf miljoen voor de Frederik- kazerne, maar de gemeente kreeg het com plex voor een kwart miljoen minder in han den. De Koöperatieve Architekten Werk plaats te Groningen kreeg de planopdracht en Woningbouwvereniging Beter Wonen zou de nieuwe eigenaresse en dus opdrachtgeef ster worden. Niet alleen allerlei instellingen op het gebied van de volkshuisvesting wer den ingeschakeld, maar ook die op het ter rein van de monumentenzorg. Zonder slag of stoot is het niet gegaan en er zijn buitengewoon veel besprekingen en ver- gaderingen aan vooraf gegaan vóór de ver bouw van de kazerne tot een complex van 197 wooneenheden begin 1982 kon starten. Twee jaar later, in februari j.1., kon het kar wei opgeleverd worden. Het gedisciplineerd huisvesten van zo'n 1000 mannen heeft plaats gemaakt voor het vrije, maar gecon centreerde wonen van ongeveer 250 perso nen. Zelfstandige wooneenheden voor een- en tweepersoonshuishoudens, enkele woon groepen met gezamenlijke voorzieningen en eenheden met bijzondere voorzieningen voor gehandicapten kregen plaats in het grote ge bouw. Er is grote variatie in de appartemen ten en er is een verkeersstructuur in het ge bouw gebracht waardoor niet iedereen elkaar voor de voeten loopt. NIEUWE VRIJHEID VOOR OUDE DISCI PLINE De financiering is zowel geschied vanuit de volkshuisvestingshoek als uit die van de cul tuur, de monumentenzorg. Vooral dankzij dit laatste kregen allerlei berekeningen be vredigende uitkomsten. Zo zijn de huren heel schappelijk geworden. Monumenten zorg vroeg natuurlijk wel het monument zo veel mogelijk te respecteren. Het heeft de ontwerper beperkt in de mogelijkheden. Er had een groter contrast tussen de oude disci pline en de nieuwe vrijheid aangebracht kun nen worden dan de vier glaspuien bij de trappenhallen die nu alleen moeten vertellen dat het gebouw een nieuwe functie kreeg. Het binnenplein van het carré kreeg met bal- cons, trappenvluchten en liftkokers wel op vallende toevoegingen, maar van buiten oogt het gebouw op het oude bastion van de Ame landdwinger bijna nog even streng als voor heen. Hergebruik, er wordt steeds vaker aandacht voor gevraagd. In Leeuwarden kan men bij alle moeite die het gekost heeft nu toch laten zien dat een actieve stadsvernieuwing juist met hergebruik van historische bouwwerken in gevoelige stedelijke structuren tot goede resultaten kan komen. De stichting M.A.F. (Nieuweburen 111 te Leeuwarden) gaf ter gelegenheid van de ope ning van de kazerne een boekje uit met een goede analyse van de geschiedenis van het gebouw en een verantwoording van de herin richting. Vervolg van pagina 117 Herkomst gegevens: Vogelvluchtperspectief van de Prins Frederikkazerne na de verbouwing. Het binnenplein kreeg opvallende toevoegingen, van buiten oogt het gebouw nog als voorheen. De zelfde ingang nu. Door de noodzaak het monument zo veel mogelijk te respecteren heeft de restauratiearchitect geen groter contrast tussen de 'oude discipline en de nieuwe vrijheid' kunnen aanbrengen dan de vier glaspuien bij de trappenhallen, die nu alleen moeten vertellen dat het gebouw een nieuwe functie kreeg. Gemeentelijk Museum 'Hendrik Luyten-Dr. Cuy- pers', Conservator H. Ph. A. Tillie Andersonweg 8, 6041 JE Roermond (0475Ö-33496). Cuypers Genootschap, Secretaris dra B. C. M. van Hellenberg Hubar, Burgm. Minkenbergl. II, 6109 AL Ohé en Laak (04755-1794). Literatuur: G. C. P. Linssen, De jonge jaren van bouwmeester Cuypers, in: Economisch en sociaal-historisch jaar boek, 37 (1974), 248-268. G. Brom, Herleving van de kerkelijke kunst in katho liek Nederland, Leiden 1933, 143-207, i.h.b. 189. Thijm: 156 (St.-Martinus); 184-185 (bouwloodse). J. Th. J. Cuypers, Dr. P. J. H. Cuypers, in: Dr. Cuypers Gedenkboek 1827-1927, uitgegeven door 'Limburg' Provinciaal Genootschap voor Geschied kundige Wetenschappen, Taal en Kunst, 9-17, i.h.b. II. Th. J. van Rensch, De Sint-Martinuskerk van Wyck, Maastricht 1983. 1) Titel van een artikel van J. A. Alberdingk Thijm in: Dietsche Warande I (1855), 276-279.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 13