De groene reeks 80 DOOR ULBE MEHRTENS EN HEIMERICK TROMP*' Sinds 1980 geeft de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg onder de titel Bijdragen tot het bronnenonderzoek naar de ontwikkeling van Nederlandse historische tuinen, parken en buitenplaatsen een reeks publicaties uit. Ook wel bekend onder de naam van 'de Groene Reeks'. Het onderzoek dat aan deze publicaties ten grondslag ligt, heeft haar plaats in de werkzaamheden die de Rijks dienst voor de Monumentenzorg voor de be scherming van een aantal parken, tuinen en buitenplaatsen (zowel in particulier als in openbaar bezit) in Nederland ingevolge van de Monumentenwet, verricht. Het gaat hierbij om het behoud van de cul tuurhistorische aanleg. Door dit praktische uitgangspunt beperkt het onderzoeksterrein zich tot de parken, tuinen en buitenplaatsen, die, gezien de kwaliteit en conditie van hun aanleg, voor bescherming in aanmerking kunnen komen. Naar parken, tuinen en bui tenplaatsen, die, ondanks hun interessante geschiedenis, bijna geheel verdwenen zijn, of waarvan de aanleg zodanig is aangetast, dat een eventuele bescherming niet realis tisch zou zijn, wordt geen onderzoek gedaan. Ondanks deze begrenzing van het onder zoeksterrein, zijn de resultaten van het on derzoek, over het geheel genomen, zozeer de moeite waard, dat de reeks langzamerhand beschouwd wordt als de eerste wetenschap pelijke aanzet om de geschiedenis van de aanleg van Nederlandse tuinen, parken en buitenplaatsen systematisch in kaart te bren gen. In dit opzicht kan de reeks vergeleken worden met de Geïllustreerde beschrijving van de Monumenten van Geschiedenis en Kunst in Nederland, die eveneens door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg wordt verzorgd. Verder heeft de praktijk uitgewezen, dat de Groene Reeks van groot belang kan zijn voor het beheer van die buitenplaatsen, waarvan de geschiedenis van de aanleg in de reeks is verschenen. BRONNEN Het materiaal waarin deze geschiedenis ons is overgeleverd, zou in vijf categorieën on derscheiden kunnen worden: 1. Kaarten: onderwerpen van de aanleg, opmetingen, topografische kaarten (bijvoor beeld de Topografische Militaire Kaart van het Koninkrijk der Nederlanden, ca. 1850), verpondingskaarten, kadasterkaarten (Kada straal Minuutplan, en kadastrale hulpkaar- ten) en veilingkaarten. 2. Afbeeldingen: vogelvluchten (waarvan de aard vaak ergens tussen kaarten en ge zichten in ligt) en gezichten in de vorm van tekeningen, gravures, schilderijen en foto's. 3. Beschrijvingen: in veilingscatalogi en vooral in reisverslagen, historische beschrij vingen van Nederland of delen daarvan in overzichtswerken'1', advertenties en trans- portacten. 4. Rekeningen: kasboeken van de verschil lende eigenaren, rekeningen van boomkwe kers en tuinarchitecten. 5. Varia: beplantingslijsten, mondelinge mededelingen (vaak blijkt het menselijk ge- Drie fasen uit de geschiedenis van Kasteel Middachten te Rheden. De laatste hier weergegeven staat uit het begin van deze eeuw is verminkt aan ons overgeleverd en wordt 'vereenvoudigd' hersteld. 1) Vogelvlucht uit ca. 1730, gravure door A. van der Laan en Hendrick de Leth. Uit: Vérscheyde Schoone en vermaakelijke gesichten van 't Oudt Adelijk Huis van Middachten enz.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 8