Nieuws uifde provincies Friesland Gelderland 108 Onderhoud van landgoederen te IJsbrech- tum 1 km van Sneek bevindt zich één van de vele Friese staten, genaamd Epema State. Epema-State behoort evenals Dekema-State te Jelsum, tot de laatste middeleeuwse 'sta ten' in Friesland nog in particuliere handen! De huidige eigenaren, mevrouw van Eysin- ga-barones van Harinxma thoe Slooten en Jonkheer C. van Eysinga, besloten het huis open te stellen voor het publiek. Mevrouw van Eysinga vormt de elfde generatie, die het huis sinds 1650 door erfopvolging bezeten heeft. Epema-State wordt omstreeks 1500 genoemd met een Epema als bewoner, het huis heeft dan reeds een poort. Dergelijke poortjes vindt men nog op enkele plaatsen in de provincie. Alleen Epema-state en Herin- ga-State te Marsum, al ruim twee en een halve eeuw behorende tot het Dr. Popta gas thuis, zijn over als voorbeelden van een huis met poort. Na vele verbouwingen en uitbrei- dingen in de 18de en 19de eeuw wordt in 1964 de achtergevel gerenoveerd in 18de eeuwse stijl; de muren zijn wit gepleisterd hetgeen een romantische aanblik geeft. Het huis herbergt op de benedenverdieping, die te bezichtigen is, de originele inboedel. Het huis is geen museum, maar kan zonder meer bewoond worden. Er zijn interessante por tretten, in Nederland zeer zeldzame Engelse Chippendale stoelen en fraai porcelein. Ook het ernaast gelegen Hervormde kerkje (1865) is te bezichtigen. Jonkheer en Me vrouw van Eysinga stellen er een eer in om bezoekers zelf rond te leiden. Epema-state is vanaf half mei open voor groepen op reservering (tel. 05134-1592) en vanaf half juni tot eind augustus voor publiek (dinsdag, woensdag, donderdag van 10 - 16 uur). Behalve de rondleidingen in Epema-state voert het echtpaar van Eysinga ook het be heer over het recreatiebedrijf Blaauw op het landgoed Eysinga-state bij St. Nicolaasga (camping, bungalows etc.) Een uniek gele gen terrein met meren en bossen in de on middellijke nabijheid (tel05134-1361 Langs Groen en Steen van Zwolle is de titel van een boekje dat werd samengesteld ter gelegenheid van een tentoonstelling over 'Stadstuinen in Nederland', die in de Hogere Technische School in Zwolle gedurende de maand maart te bezichtigen was. De docent, R. J. A. Voorhoeve van de HTS was op het idee gekomen om binnen de mo gelijkheden van een door Shell ter beschik king gesteld fonds aan eerdergenoemd on derwerp aandacht te besteden en vroeg daar- voor de medewerking van de Nederlandse Tuinenstichting. Deze stelde daartoe haar tentoonstelling, uitgebracht bij het verschij nen van haar nieuwe boek 'Stadstuinen in Nederland' ter beschikking. Ook het druk ken van het eerdergenoemde boekje maakte deel uit van het HTS project; de inhoud be treft een wandeling door de binnenstad van Zwolle, waarvan opzet en tekst tot stand kwamen met medewerking van de afdeling Zwolle van Heemschut. Hulde aan Heem schut Zwolle! Ter gelegenheid van de opening van de ten toonstelling op 1 maart jl. werd het eerste exemplaar van dit eerste samenwerkingsob- ject van de Nederlandse Tuinenstichting en Heemschut aangeboden aan de Commissaris van de Koningin Mr. J. L. M. Niers. Hier onder volgen enige passages uit zijn origine le toespraak, waarin hij de zo gewenste inte gratie van bescherming van monumenten én omringende tuin, landgoed of park onder streept. 'Waarom juist in Zwolle en door de Com missaris deze tentoonstelling werd geopend? - Slechts een honderd meter van de HTS ligt immers een van de tuinen beschreven in 'Stadstuinen in Nederland', de tuin die als de grote openbare, verfijnd beplante, kantoor tuin van het Provinciehuis te Zwolle staat aangeduid.' N.a.v. het begrip stadstuin: - 'Het woordenboek geeft een aantal verkla ringen die gemeen hebben dat het iets is dat ter omheining en afsluiting dient en duidt op geborgenheid en bescherming. - In het tuinenland bij uitstek Engeland, is de taalkundige betekenis van het begrip tuin terug te vinden in 'town' (in een door muren en grachten omgeven versterkte plaats). Deze achtergronden geven aan het begrip 'stadstuin' een boeiende meerwaarde, waar bij in menig geval sprake is van een onmis kenbare symbiose.' Ofschoon artikel 20 van de Monumentenwet de aanwijzing tot beschermd stadsgezicht en haar onderdelen regelt, is de particuliere stadstuin nog vogelvrij. - 'Er zou veel voor te zeggen zijn tuinen - ook particuliere - (als monument dan wel als beeldbepalend) dezelfde bescherming te bie den als die die voor gebouwen geldt. Daar waar dit particuliere groen ondersteunende invloed op het publieke groen doet gelden'. Samenvattend: - 'Het blijft van belang een open oog te houden voor de interactie tussen het particu liere en gemeentelijk tuinen- en parkenbezit. Misschien een mentaliteitsverandering ver gend, die kan worden bewerkstelligd door het in gebruik en onderhoud geven van stuk ken openbaar groen aan particulieren. En dit niet slechts uit besparing op onderhoudskos ten. De stadstuin is niet alleen belangrijk voor zijn eigenaar of beheerder, maar dient een publiek belang waarvan de waarde niet moet worden onderschat.' Dank aan Commissaris Niers voor zijn toe spraak, aan de directie van de HTS, in het bijzonder aan de heer Voorhoeve voor zijn vele bemoeienissen en uiteraard ook aan Shell Nederland. Zwolle: In het Provinciaal Overijssels Mu seum, Voorstraat 34, is tot 22 juli a.s. te bezichtigen de tentoonstelling 'Loop naar de pomp'; stadspompen in Overijssel'. Het be treft de geschiedenis van de duinwatervoor ziening; derhalve gaat het dus ook over put ten en pompen; het beroep van steenhouwer die de pompen vervaardigde enz. Drie pom pen in de tuin en de binnenpomp in de 18de eeuwse keuken van het museum vormen een aardige aanvulling. Bestemming van landgoed Oosterbeek. In het oktobernummer 1977 meldde Heemschut (blz. 187) dat het voormalige koetshuis van het landgoed 'Hartenstein' met sloop werd bedreigd. En nog wel t.b.v. een parkeergele genheid voor het Airborne Museum dat in de nevenliggende Hartenstein villa was onder gebracht. Gelukkig kon meteen worden ge meld dat, mede dankzij Heemschut, de Mo- numentenraad het 19de-eeuwse koetshuis op de monumentenlijst had geplaatst, waardoor het onheil kon worden voorkomen. Een trou we lezer van Heemschut en zoals later blijkt een bezoeker van het pand in zijn huidige functie meldt ons het volgende: Wie nu het Koetshuis bezoekt wacht een opmerkelijke verrassing, nl. 'Klein-Harten- stein', een café-restaurant bedrijf waarin het totaal uitgewoonde pand door particulier ini tiatief (Jan van Hooydonk en Cissy Metz) is omgetoverd. Het uit vier aparte ruimten be staande gebouw biedt accommodatie voor vele doeleinden. Waar reeds in 1728 de doortrekkende reizigers zich konden laven in 'het Rode Hert' (een kleine herberg ongeveer op de plaats waar nu 'Klein-Hartenstein' is gevestigd) zullen thans ingezetenen of gasten

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 36