Cuypers genootschap opgericht 107 Dat zo weinigen, zelfs van de kwart miljoen Nederlanders die lid zijn van Natuurmonu menten, deze feiten kennen was dan ook de reden dat Jhr. van Kessenich zich bijna moest verontschuldigen om met zo'n (na tuurlijk) voorstel te komen. Daarom was het zo goed om eens met al die monumenten en beeldbepalende panden voor de dag te komen, zoals geschiedde d.m.v. audiovisuals en films die 17 maart overvloe dig aan de leden van de stampvolle congres zaal werden getoond. Een bijzondere ervaring om het thema monu menten gedurende het middagprogramma zo centraal geplaatst te zien in de kring van natuurbeschermers, die natuurlijk de onlos makelijke samenhang van natuur en cultuur in hun waardevolle bezittingen zeker wel be seffen. Dat men daarvan in de eigen kring niet altijd blijk geeft moet ondergetekende die ruim zeven jaar in de Verenigingsraad van Natuurmonumenten de monumentenbe- langen behartigt, soms wel erkennen. Daar om was de jaarvergadering met de stands van Heemschut, de Monumentenwacht, de NCM enz. een vreugdevol gebeuren, waardoor ve le Natuurvrienden nader kennis konden ma ken met de monumentenwereld. Reële en hechtere samenwerking tussen Na tuurmonumenten en genoemde instellingen zal reeds tot goede resultaten leiden, ook zonder dat men toekomt aan het vormen van een 'National Trust', hetgeen een wel eerder gelanceerd maar ook nu een door Jhr v. Kes senich niet uitgewerkt voorstel was. Waar het om gaat is dat de kostbare gebouw de bezittingen van Natuurmonumenten met inspanning van vele krachten verantwoord gerestaureerd en onderhouden worden. Daarover sprak Ir. E. P. L. Hessels, direc teur terreinbeheer. Het behoeft geen betoog dat hiermee een aanzienlijk deel van het be schikbare budget is gemoeid, hetgeen zorg vuldige begeleiding van liefst restauratiedes kundigen, zeker rechtvaardigt. Ondergetekende bood voorzitter Prof. Ir. Th. Quené, als symbool voor de genoten gastvrijheid op deze dag van de 'Monumen ten van Natuurmonumenten onder dankzeg ging een Heemschutdas aan. P. A. Hengeveld-Brand VERENIGING TOT BEHOUD VAN 19DE EN VROEG 20STE EEUWS CULTUURGOED Onlangs werd opgericht het Cuypers Ge nootschap tot behoud van 19de en vroeg 20ste eeuws cultuurgoed in Nederland. De kunsthistorici, dra B. C. M. van Hellenberg Hubar uit Ohé en Laak, drs. A. M. Kolde- weij uit Utrecht en drs A. J. C. van Leeu wen uit Nijmegen hebben samen met de ver zamelaar-fotograaf J. J. Bonnet uit Maas tricht de in oktober 1982 opgerichte werk groep tot verspreiding van een beter begrip voor de 19de - eeuwse uitmonstering der St.-Servaaskerk te Maastricht - met als uit eindelijk doel het intergrale behoud daar van - omgezet in een vereniging. Op deze wijze hoopt men formeel als partij bij de restauratie der St.-Servaaskerk erkend te worden en zodoende het doel met meer kans van slagen te dienen. Gezien de bedreiging op grote schaal van aanverwante cultuurgoederen elders in den lande, is de doelstelling van de vereniging uitgebreid. Berichten als de op handen zijnde aantasting van het nota bene op de monu mentenlijst geplaatste intérieur van de Ma ria-van-Jesse kerk te Delft, de verloedering van twee schitterende Cuypers-kerken, de Posthoorn en de Vondelkerk, te Amsterdam - nationale monumenten! - en talloze soort gelijke treurgevallen, hebben de initiatiefne mers in hun overtuiging gesterkt, dat mensen die zich in (willen) zetten voor het behoud van dergelijk cultuurgoed zich zullen moeten bundelen. Waar de prioriteiten vooralsnog bij de St.- Servaaskerk blijven liggen, hoopt men voor al een signalerende functie te kunnen vervul len door tijdig gegevens door te spelen aan het ministerie van WVC en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Voorts zal ge tracht worden mensen de weg te wijzen in hun streven naar het behoud van een speci fiek object en zonodig als overkoepelende organisatie te dienen voor werkgroepen, die zich met één bepaalde zaak bezighouden. De initiatiefnemers hebben het voornemen om binnen de doelstelling in een zo groot moge lijke mate samen te werken met reeds be staande instellingen op het gebied van monu mentenzorg en 19de - eeuwse cultuur. Tot op heden is gebleken dat deze door hun rui me arbeidsterrein en het vaak als controver sieel ervaren karakter van de 19de - eeuwse en vroeg 20ste - eeuwse kunstobjecten, slechts incidenteel aan het ijveren voor het behoud daarvan toekomen. Tot de doelstellingen van de vereniging be horen voorts het in en buiten rechte optreden tot handhaving van voormeld cultuurgoed, het bevorderen van onderzoek en publica ties, en het aanleggen van een bibliotheek en documentatie inzake het gestelde onderwerp. Minstens eenmaal per jaar zal een nieuws brief verschijnen met een overzicht van de activiteiten en de stand van zaken van de vereniging. Het erelidmaatschap is aangeboden en aan vaard door prof dr P. Singelenberg Inlichtingen: drs A. J. C. van Leeuwen voorzitter, (080-221057). dra B. C. M. van Hellenberg Hubar, secre taris-penningmeester (04755-1794) Opgave als lid geschiedt door ƒ5,- over te maken op Rabobank Ohé en Laak nr. 13 86 03 413 (giro Rabobank 10 22 905) van bovengenoemde vereniging. Historische foto van de Martinuskerk te Wijck (1858), een vroege schepping van architect P. J. H. Cuypers. Fotoreproductie Jules Bonnet, Maastricht. -V»-.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 35